Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Już niedługo będzie można napić się piwa z drożdży sprzed 3000 lat. Podobne mógł pić biblijny król Dawid

Interdyscyplinarny zespół badaczy, archeologów i piwowarów z Izraela po raz pierwszy wyizolował drożdże z początków pierwszego tysiąclecia przed naszą lat już w 2019 roku, ale teraz owoce tego odkrycia mają stać się dostępne dla miłośników złocistego napoju na całym świecie - pisze "Times of Israel".
Zobacz więcej na temat:  piwo alkohol Izrael archeologia odkrycia i ciekawostki starożytność

"W przyszłym tygodniu zaczniemy wygradzać Pałac Brühla". Rzecznik Pałacu Saskiego o nadchodzących pracach

- W przyszłym tygodniu zaczniemy wygradzać Pałac Brühla i w niedalekiej przyszłości rozpoczniemy prace ziemne. To będzie wyjątkowo ciekawy okres dla wszystkich zainteresowanych - poinformował w piątek w TVP Info rzecznik prasowy spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński, pytany o odbudowę Pałacu Saskiego.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski społeczeństwo Warszawa II wojna światowa POLSKA

TYLKO U NAS Gruziński duchowny Dawid Kondżaria: bardzo lubimy Polaków, pamiętamy o naszych przodkach, którzy oddali życie za Polskę

- Między Polakami i Gruzinami są silne duchowe więzi. Polacy i Gruzini są w wielu aspektach bardzo podobni - powiedział Polskiemu Radiu duchowny gruziński ks. Dawid Kondżaria. - Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie i także w innych miejscach spoczywają gruzińscy oficerowie, którzy służyli Polsce, Warszawie, narodowi polskiemu. Bronili także w ten sposób swojego narodu - powiedział duchowny Polskiemu Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Gruzja POLSKA

PR24 "Poszedł z własnej woli do piekła Auschwitz". Prof. Panfil o postawie i spuściźnie rotmistrza Pileckiego

- Jego wielkość dostrzegamy wyraźnie, jest postacią unikatową, nikt oprócz niego nie zgłosił się na ochotnika do Auschwitz. Takich bohaterskich żołnierzy i cywilów nasza ojczyzna wydała całe mnóstwo. Nasza historia jest jedną, niezwykle przejmującą, bogatą i wspaniałą opowieścią o rodakach, dla których słowo Polska była czymś, co było żywe, najważniejsze w życiu, warte największych poświęceń - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Tomasz Panfil, historyk (KUL, IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci historia Polski IPN społeczeństwo Muzeum Żołnierzy Wyklętych Witold Pilecki

TYLKO U NAS "Pod znakiem św. Jerzego i Orła Białego". Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Gruzję [ZDJĘCIA]

W Warszawie miała miejsce uroczystość z okazji zbliżającej się 105. rocznicy odzyskania przez Gruzję niepodległości i  jednocześnie z okazji dnia św. Jerzego, patrona Gruzji. Uczczono pamięć postaci ważnych w historii Gruzji i Polski, w tym 108 gruzińskich oficerów kontraktowych Wojska Polskiego, a także Gruzinów, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim i podczas walk w I i II wojnie światowej. Wśród tych ostatnich była 16-letnia Irena Schirtładze, córka gruzińskiego oficera, zabitego w Katyniu, łączniczka batalionu Parasol.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Gruzja POLSKA