Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Tymon Niesiołowski - przedstawiciel formizmu w polskim ekspresjonizmie

58 lat temu, 12 czerwca 1965 roku, zmarł w Toruniu Tymon Niesiołowski - malarz i grafik, twórca sztuki użytkowej, pedagog. W zróżnicowanym świecie malarstwa w Polsce uchodził za czołowego przedstawiciela formistów, polskiego awangardowego ruchu literacko-artystycznego, zwanego wcześniej także polskim ekspresjonizmem. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo SZTUKA awangarda Dwudziestolecie międzywojenne Wilno Toruń

Witold Pilecki, Józef Garliński, Michael Foot i "Sześć twarzy odwagi" [PODCAST]

Brytyjski historyk Michael Foot zaliczył Witolda Pileckiego do grona 6 największych bohaterów II wojny światowej. Jak doszło do tego, że zachodni uczony natrafił na historię Rotmistrza w czasie, gdy nad Wisłą pamięć o ochotniku do Auschwitz była zakazana? Kto jeszcze został zaliczony przez Foota do grona największych bohaterów światowego konfliktu?
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki II wojna światowa Józef Garliński

Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze. Stalin zrobił to samo w 1941 roku

Ukraińska armia poinformowała, że 6 czerwca 2023 roku Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim. Podobnego typu operację Sowieci przeprowadzili w 1941 roku podczas wojny z Niemcami. Rozkaz Józefa Stalina doprowadził do śmierci tysięcy niewinnych ludzi.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Józef Stalin Adolf Hitler Władimir Putin wojna na Ukrainie Dniepr Chersoń Ukraina

Holenderskie media piszą o "polskich obozach zagłady". Będzie interwencja ambasady RP w Hadze

Kolejny raz zagraniczne media podają dezinformację na temat historii Polski w czasie II wojny światowej. Tym razem holenderski portal NU określił niemiecki nazistowski obóz zagłady na terenie okupowanej Polski mianem "polskiego obozu zagłady". Polska ambasada zapowiedziała interwencję w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Holandia II wojna światowa Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Przewodniczący Dumy wyraża absurdalne tezy. "Polskie obozy jenieckie były takie same jak nazistowskie"

Polska musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za mordy i tortury jeńców wojennych Armii Czerwonej. Polskie obozy jenieckie były takie same jak nazistowskie - stwierdził przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin w zamieszczonym na Telegramie, pełnym kłamliwych tez wpisie.
Zobacz więcej na temat:  wojna polsko-bolszewicka historia Polski propaganda polityka Rosja komunizm Armia Czerwona reżim totalitaryzm Europa ŚWIAT bitwa warszawska Włodzimierz Lenin

Renesans Fiata 126p

Istnieje samochód, który mimo wszystkich swoich wad, budzi wśród Polaków bardzo ciepłe wspomnienia. Produkowany na licencji Fiata przez polską Fabrykę Samochodów Małolitrażowych Fiat 126p przeżywa swój renesans, a chęć wejścia w jego posiadanie zarówno przez starszych, jak i młodszych kierowców jest każdego dnia większa!
Zobacz więcej na temat:  Edward Gierek Europa fiat fiat 125p fiat 500 motoryzacja PRL Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochody samochód kierowca kierowcy

48. rocznica rozpoczęcia produkcji Malucha w fabryce w Tychach

48 lat temu z linii montażowej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Tychach zjechał pierwszy Fiat 126p - popularny Maluch, od ponad dwóch lat wytwarzany już wówczas w fabryce w Bielsku-Białej. Przez dwa dziesięciolecia Maluch był najpopularniejszym samochodem w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Edward Gierek Europa fiat fiat 125p fiat 500 motoryzacja PRL Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochody samochód kierowca kierowcy