Polskie Radio
Section05

Jedynka

Wszystkich Świętych 2024. Na drogach będzie tłoczno. Jak bezpiecznie dotrzeć na cmentarz?

W okresie Wszystkich Świętych na drogach będzie naprawdę tłoczno. Kierowcy muszą pamiętać o kilku ważnych rzeczach, aby bezpiecznie dojechać na cmentarze lub do domów. Jak prawidłowo ustawić światła? Ile wynosi bezpieczna odległość między samochodami? Kto nie powinien wsiadać za kierownicę?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kierowca kierowcy Patryk Bedliński samochody Sławomir Moszczyński Marcin Ślęzak Piotr Kaźmierczak Tomasz Targosiński bezpieczeństwo na drodze Instytut Transportu Samochodowego Piotr Leńczowski

Mikroplastik jest wszędzie. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Mikroplastik zanieczyszcza środowisko, znajduje się w glebie, powietrzu, wodzie pitnej - zarówno w kranie, jak i w butelkach, a nawet zwykłej herbacie czy kosmetykach.  Skoro nie jesteśmy w stanie się przed nim uchronić - to jak przynajmniej możemy zmniejszyć jego ilość, która trafia do naszego organizmu? Gdzie go jest najwięcej? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek choroba społeczeństwo medycyna mikroplastik nanoplastik zdrowie infografika

Marta Lempart: liderzy Trzeciej Drogi nie są demokratami, bo blokują liberalizację aborcji

- Nasze strajki sprzed czterech lat doprowadziły do spadku notowań PiS aż o 10 procent i nigdy już nie odzyskali poprzedniego poparcia. Dlatego przegrali wybory w 2023. To dzięki nam powstała obecna koalicja rządowa - powiedziała w radiowej Jedynce w magazynie "W samo południe" Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Karol Surówka strajk kobiet Marta Lempart aborcja

"Spacer po Warszawie", "Drugi pokój". Zbigniew Herbert i Polskie Radio

Setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta - wybitnego poety, eseisty, dramaturga, krytyka sztuki i podróżnika - przypadła na wtorek 29 października i stała się okazją do licznych wspomnień. Choćby o tym, że właśnie autor cyklu poetyckiego "Pan Cogito" od końca lat 60. XX wieku był jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert poezja Magda Mikołajczuk literatura Polskie Radio

Jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie i śmierci? Sprawdź, czego lepiej nie mówić

Dlaczego, kiedy umiera ktoś bliski, nie powinniśmy mówić do dziecka, że "babcia odeszła", "dziadek jest już w lepszym świecie" albo "Bóg tak chciał"? - Nie używajmy żadnych metafor. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym odbierają świat dosłownie - wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia Bianca Beata Kotoro, psychoterapeutka i psycholog. Jak zatem rozmawiać z najmłodszymi o chorobie i śmierci?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek choroba śmierć dziecko Bianca Beata Kotoro

O samotności dzieci nękanych przez rówieśników. Reportaż "Lawina"

Julia z Lubina - ta fraza zaczęła pojawiać się w wyszukiwaniach, odkąd 16-letnia uczennica, jedyna córka swoich rodziców, odebrała sobie życie. Na wielu portalach można przeczytać, że zmagała się z hejtem rówieśniczym, którego stała się ofiarą. Po jej śmierci ulicami Lubina przeszedł tłum zgromadzony w Marszu Ciszy. Powstała petycja, której celem jest zmiana w prawie i edukacji, podpisana przez ponad 4600 osób.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Małgorzata Nabel-Dybaś Małgorzata Nabel pr poleca

Paweł Szopa jest już w samolocie do Polski. Nowe informacje

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek przekazał w środę, że Paweł Szopa jest już w samolocie lecącym do Polski. - Myślę, że za kilkanaście godzin będzie mógł nam więcej powiedzieć o mechanizmach, które doprowadziły do szkody w majątku państwa - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Szopa oskarżony jest o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, uderzającej w Skarb Państwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Czesław Mroczek policja służby i bezpieczeństwo Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych Prokuratura Krajowa

Podróże Czejarka. Eliksir młodości oraz przepis na niewidzialność czyli UFO na Śnieżce. Obserwatorium IMGW

Przyznam szczerze, że aż tylu niespodzianek na tak dużej wysokości się nie spodziewałem. Najwyższej i najdłużej działające obserwatorium Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Polsce czyli słynne trzy spodki na Śnieżce, 1603 metry nad poziomem morza! Co skrywają w środku, do którego turystom wstęp jest surowo wzbroniony? Co robi tu kotka Śnieżka i dlaczego rozumie po Czesku? Kto i po co wszedł na szczyt z prawdziwą... hodowlaną świnią!? Siedmiu mężczyzn, jedna pralka, wspólna kuchnia i łazienka. Zmiany na dyżurach co 10 dni. Do tego niezwykła historia poszukiwaczy eliksiru wiecznej młodości oraz przepis na maść zapewniającą całkowitą niewidzialność. I czarownica na miotle! Tak! Tu, a nie w Górach Świętokrzyskich. Podcast Podróże Czejarka nr 176, video bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio zawsze w środy. Zapraszam.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka podróże