Polskie Radio
Section05
Joanna Racewicz

Unikatowe skamieniałości zwierząt sprzed milionów lat na 25. Pikniku Naukowym

Wielkimi krokami zbliża się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, na którym swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych. W gronie instytucji propagujących wiedzę znalazł się Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, który pokaże unikatowe skamieniałości sprzed pięciuset milionów lat.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia fizyka chemia Joanna Racewicz

25. Piknik Naukowy. Czy kropla wody może lewitować?

Tematem przewodnim sobotniego 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie woda. Impreza odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00–20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik – przy Bulwarach Wiślanych. Wydarzenia relacjonować będą anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogą liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia fizyka chemia Joanna Racewicz

Pszczoły w mieście. "Są w stanie filtrować zanieczyszczenia"

Na dachu Pałacu Kultury i Nauki, w ścisłym centrum Warszawy, stoi pięć drewnianych pszczelich uli. - W miodzie nie ma zanieczyszczeń z zakorkowanych, ruchliwych ulic, takich jak Marszałkowska i Świętokrzyska - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wiktor Jędrzejewski z Fundacji Miejskie Pszczoły. W jaki sposób pszczoły radzą sobie z filtrowaniem spalin?
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz owady Warszawa Pałac Kultury i Nauki pszczoły

Wielki Piątek. "Milczenie, które przeżywamy w Kościele, jest adoracją"

- Mamy pokusę, by w Wielki Piątek adorować śmierć Pana Boga jako pewien koniec czy negację wszechmocy Pana Boga. Dlaczego to jest pokusa? Bo wchodzimy wtedy w taki sposób myślenia, że skoro Pan Bóg milczy, wycofał się czy został zanegowany, to ten świat należy do człowieka - mówił w "Czterech porach roku" ks. Kacper Malicki.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz Kościół Wielkanoc Jezus Chrystus duchowieństwo

Kredyt i problemy ze spłatą. "Trzeba rozmawiać i negocjować z bankiem"

- Kredytu nigdy nie opłaca się brać, ponieważ z założenia zawsze musimy oddać więcej, niż wzięliśmy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Hubert Gąsiński, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej. Czy możemy jednak negocjować z bankiem, jeżeli pojawią się problemy związane ze spłatą już zaciągniętego kredytu?
Zobacz więcej na temat:  kredyt gotówkowy pieniądze ekonomia Joanna Racewicz bank kredyt

Samorządy pomagają mieszkańcom, którzy przyjmują Ukraińców

Niektóre samorządy zdecydowały się wesprzeć swoich mieszkańców, niosących pomoc ukraińskim uchodźcom. - Chcemy odciążyć osoby, które nie tylko pomagają i otwierają serca, ale także otwierają swoje domy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Margielski, prezydent Otwocka. W jaki sposób duże i małe miasta pomagają mieszkańcom?
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Joanna Racewicz Jedynka Ukraina pomoc Radom Otwock Chełm

"Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Krzysztof Kur o wyjątkowym koncercie

Polskie Radio zaprasza wraz z Narodowym Centrum Kultury na charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". - Po tym barbarzyńskim ataku na Ukrainę oczywiste stało się, że musimy pokazać naszą solidarność - mówi Krzysztof Kur, dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Joanna Racewicz Jedynka Ukraina MUZYKA Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

"Ukraińskie miasta proszą o pomoc". Trwa zabezpieczanie zabytków przed wojną

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego współorganizuje zbiórki materiałów przeciwpożarowych zabezpieczających pomniki, kościoły i inne zabytkowe obiekty na Ukrainie. Wiadomo jednak, że nie wszystkie z nich ochroni się przed rosyjskimi bombami. - Zabytki są elementem naszej wspólnej tożsamości i musimy zrobić wszystko, żeby je uratować, ale teraz najważniejsze jest zdrowie i życie ludzi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Laszczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Joanna Racewicz zabytki Jedynka Ukraina KULTURA