Polskie Radio
Section05
Kazachstan

Protesty w Kazachstanie. Strachota: spodziewam się, że pacyfikacja będzie szybka

- W Kazachstanie będą się pojawiały grupy oporu, niedobitków obecnych protestów. Pytanie, na ile to będzie zjawisko autentyczne, a na ile będzie to wygodne dla władz Kazachstanu i dla Rosjan akcentujących niestabilność - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Strachota, kierownik zespołu ds. Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kazachstan Azja Centralna Antoni Opaliński Ośrodek Studiów Wschodnich Azja Rosja

Dr Eberhardt o obecności rosyjskiej armii w Kazachstanie

W Kazachstanie, w związku z trwającymi od początku stycznia zamieszkami, pojawiły się rosyjskie wojska. - W interesie rosyjskim jest rozgościć się w Kazachstanie i potraktować tę operację jako dodatkowy przyczółek zwiększający wpływy rosyjskie w Kazachstanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Kazachstan Rosja protest Adam Eberhardt

Zamieszki i przemoc na ulicach Kazachstanu. Szefowa KE ze specjalnym apelem

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej zaapelowała o zaprzestanie przemocy w Kazachstanie, w którym od kilku dni dochodzi do zamieszek, jak i antyrządowych protestów brutalnie tłumionych przez policję oraz wojsko. Przewodnicząca Komisji odbyła dziś w Paryżu spotkanie prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i wspólnie wyrazili gotowość do wsparcia działań na rzecz deeskalacji napięć w Kazachstanie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ursula von der Leyen Unia Europejska Kazachstan polityka Emmanuel Macron

"Najwięcej do stracenia mają Rosjanie". Prof. Andrzej Gil o sytuacji w Kazachstanie

- Wszyscy są zainteresowani tym państwem. Wszyscy, którzy mają interesy związane z ropą i gazem, z rzadkimi metalami. Jednak najwięcej do stracenia mają Rosjanie. Przez wieki byli obecni w Kazachstanie. Istnieje teoria wymywania wpływów rosyjskich w tej części świata przez Chiny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog z KUL.
Zobacz więcej na temat:  polityka ŚWIAT Kazachstan Rosja

"Rosja próbuje odbudować swoje wpływy". Wiceszef MON o sytuacji w Kazachstanie

- Rosja cały czas próbuje odbudowywać swoje wpływy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o sytuacji w Kazachstanie Wojciech Skurkiewicz. Wiceszef MON podkreślił, że w przypadku tego kryzysu mamy po raz kolejny do czynienia z działaniami Putina, a destabilizacja płynie bezpośrednio z Kremla.
Zobacz więcej na temat:  polityka Sygnały Dnia Wojciech Skurkiewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Kazachstan ŚWIAT Grzegorz Jankowski