Polskie Radio
Section05
Michalina Szymborska

Atak rosyjskich hakerów na stronę Akcji Katolickiej

– Z chwilą opublikowania oświadczenia ws. domniemanych oskarżeń pod adresem bp. Marka Mendyka strona internetowa Akcji Katolickiej w Polsce została zhakowana przez adresy IP znajdujące się na terytorium Federacji Rosyjskiej – powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce dr Artur Dąbrowski. Oprócz rzecznika gościem Michaliny Szymborskiej w "Trójka pod Księżycem" była prezes Akcji Katolickiej w Polsce Urszula Furtak.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michalina Szymborska społeczeństwo haker hakerzy Kościół katolicki cyberbezpieczeństwo molestowanie seksualne atak hakerów

Czy Niemcy utrzymają hegemonię w Europie?

"Każdy kraj ma być równy, ale praktyka polityczna pokazała, że głosy Niemiec i Francji liczą się ponad wszystko. W efekcie mamy do czynienia z formalną demokracją i de facto oligarchią, gdzie władzę sprawują najsilniejsi" – napisał premier Mateusz Morawiecki w tekście opublikowanym na portalu brytyjskiego tygodnika "The Spectator". Czy tocząca się od niemal pół roku wojna na Ukrainie zmieni obecny światowy ład i strąci Niemcy z pozycji hegemona? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michalina Szymborska Niemcy Francja Stany Zjednoczone społeczeństwo wojna na Ukrainie Ukraina Rosja Mateusz Morawiecki

Eskalacja społecznych podziałów – co ją powoduje?

Tym, co decyduje o podziałach społecznych, są warunki materialne, które łączą się często z rodziną i z pochodzeniem. To rodzina jest miejscem, z którego wynosimy wartości, które wpływają na nasze życie. Jednak to nie na wartościach, lecz na emocjach skupia się dzisiejszy świat. Emocje i nastroje człowieka staja się elementem gry wyborczej. Co powoduje eskalację podziałów w społeczeństwie? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michalina Szymborska społeczeństwo Kościół

Wyboista ścieżka do neutralności klimatycznej

Transformacja energetyczna oraz wyboista ścieżka do neutralności klimatycznej to jedne z kluczowych wyzwań, przed którymi stanęła Europa i jej społeczeństwa, w tym również Polska. Ambitne cele w zakresie ekologii, reforma modeli biznesowych i przyzwyczajeń obywateli powinny przyspieszyć transformację gospodarczą, zapewniającą bezpieczeństwo energetyczne.  
Zobacz więcej na temat:  energia energia odnawialna Trójka Michalina Szymborska konferencja Warszawa klimat ekologia

Krzysztof Logan Tomaszewski: nie jestem człowiekiem renesansu

Jest poetą, pisarzem, malarzem, reporterem, tekściarzem, scenarzystą, autorem programów telewizyjnych. Nie zgadza się na określanie siebie mianem "człowieka renesansu", więc lepiej o nim powiedzieć "człowiek wielu talentów". W "Trójce pod Księżycem" Michalina Szymborska rozmawiała z artystą o życiu, twórczości i o jego miłości do piękna. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Michalina Szymborska Trójka

Czesław Czapliński i jego amerykański sen o fotografii

Czesław Czapliński (ur. w 1953 roku w Łodzi) to artysta fotograf, dziennikarz, autor książek i twórca filmów dokumentalnych. Jako 26-latek, zainspirowany dokonaniami amerykańskich fotografów, wyjechał do Nowego Jorku. Tam fotografował prezydentów USA oraz gwiazdy kina i wybiegu, takie jak Jane Fonda, Liza Minelli i Cindy Crawford, ale także polskie legendy, m.in. Ryszarda Kapuścińskiego i Jerzego Kosińskiego. 14 maja, w czasie Nocy Muzeów 2022, w Łodzi będzie można zobaczyć wystawę "Amerykański sen Czesława Czaplińskiego", na której znajdzie się przegląd prac artysty z lat 1982-2022.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michalina Szymborska KULTURA fotografia SZTUKA Ryszard Kapuściński Stany Zjednoczone USA Nowy Jork wystawa muzeum