Polskie Radio
Section05

NAUKA

Filematologia. Po co nam nauka zajmująca się badaniem pocałunków?

Podczas pocałunku partnerzy wymieniają się mniej więcej 80 milionami bakterii - policzyli holenderscy naukowcy. Taki kontakt z innym, zdrowym mikrobiomem buduje naszą odporność. Niestety, czasami "w pakiecie" dostajemy chorobotwórcze drobnoustroje. Pocałunek stał się przedmiotem wielu badań, powstała nawet specjalna dziedzina wiedzy o pocałunkach - filematologia. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zwierzęta ludzie

Tusk rozmawiał z Uznańskim-Wiśniewskim. "Warto mieć odwagę"

Premier Donald Tusk połączył się na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, na której przebywa Sławosz Uznański-Wiśniewski. Szef rządu podkreślał znaczenie polskiej misji orbitalnej dla inspiracji przyszłych pokoleń młodych naukowców. - Myślę, że kosmos inspiruje miliony polskich dzieci, do tego, by eksplorować, czy to przestrzeń kosmiczną, czy naukę, technologię, i wykorzystywać to uczucie motywacji do eksploracji w życiu codziennym, cokolwiek byśmy nie robili - odparł Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Sławosz Uznański kosmos premier

Woda w czasie upałów? Dzięki tym płynom nawodnienie będzie lepsze

Szkoccy badacze z St. Andrews University piszą o skutecznym nawadnianiu organizmu na łamach pisma Amerykańskiego Towarzystwa Żywieniowego ("The American Journal of Clinical Nutrition"). Zaznaczają, że woda, zarówno gazowana, jak i niegazowana, dobrze nawadnia organizm, jednak jeszcze lepiej to robią napoje zawierające choć odrobinę cukru, tłuszczu lub białka. Dzięki temu nawodnienie dłużej się utrzymuje w organizmie.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie woda społeczeństwo pogoda