Polskie Radio
Section05

PRL

"Kryptonim «Dziady»". Spektakl, który zrodził rewolucję

– To było zdarzenie wyjątkowe, zarówno w historii teatru, jak i w historii Polski. Premiera tego spektaklu w 1967 roku stała się impulsem, który wywołał całą lawinę zdarzeń ściśle politycznych, które zwykle określamy jako "wypadki 1968 roku" – opowiadają o premierze "Dziadów" w Teatrze Narodowym autorzy książki "Kryptonim «Dziady»".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marek Stremecki Dziady marzec 1968 Władysław Gomułka

Stan wojenny a interwencja. "Honecker chciał za dużo"

Stan wojenny w Polsce – jak przekonywał Wojciech Jaruzelski – miał ochronić PRL przed interwencją wojsk Układu Warszawskiego. Zwolennikiem rozwiązania siłowego był m.in. przywódca Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Erich Honecker. W audycji Historia na Dziś rozmowa drem hab. Patrykiem Pleskotem z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny Wojciech Jaruzelski Erich Honecker Niemcy ZSRR

Służby PRL i ich kontakty z organizacjami terrorystycznymi

– Organizacjom terrorystycznym zależało głównie na dostępie do broni, którą dysponowały służby polskiego państwa komunistycznego – powiedział dr Przemysław Gasztold, autor książki "Zabójcze układy. Służby PRL i międzynarodowy terroryzm". W audycji "Stacja Deszyfrująca" rozmowa o mało znanym fragmencie historii polskiego PRL-u, czyli kontaktach ówczesnych służ specjalnych z grupami terrorystycznymi.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bliski Wschód służby specjalne Instytut Pamięci Narodowej

"Brutalna pacyfikacja wywarła duże wrażenie na Solidarności"

– To czas, kiedy do społeczeństwa docierały sygnały o rzekomej, radykalnej postawie Solidarności – przypominał w audycji Pamiętaj, to Solidarność dr Tadeusz Ruzikowski. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił o atmosferze panującej w kraju na przełomie listopada i grudnia 1981 roku, w przededniu wprowadzenia stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność stan wojenny historia PRL komunizm

Jak działało "krótsze ramię Moskwy"?

O bezpiece cywilnej, znanej jako UB i SB słyszał chyba każdy Polak. Wojskową Służbę Wewnętrzną większość kojarzy jednak tylko z kontrwywiadem wojskowym. W istocie, organa WSW były bezpieką wojskową, która na co dzień współpracowała z bezpieką cywilną. Napisał o tym w swojej książce "Krótsze ramię Moskwy. Historia kontrwywiadu wojskowego PRL" Lech Kowalski. Autor był gościem audycji Wszystko jest Historią.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR wywiad służby specjalne historia PRL komunizm

"Pałac Kultury to symbol zniewolenia polskiego narodu"

Wraca kwestia przyszłości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wicepremier Piotr Gliński stwierdził, że „nie ma nic przeciwko” ewentualnemu wyburzeniu budynku, za usunięciem wysokościowca opowiada się także Mateusz Morawiecki. W Debacie Poranka komentarz Michała Rachonia z Telewizji Polskiej i Gazety Polskiej, a także Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. I. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Kultury i Nauki komunizm Warszawa historia PRL stalinizm Michał Rachoń

Marzec '68. "Podzielono naród, by osłabić opór"

Wydarzenia z marca 1968 r. były przejawem zniewolenia Polski przez komunizm. Ich istota sprowadzona została jednak do konfliktu Polacy – Żydzi oraz propagandy „antysyjonistycznej”. Czy to, co się stało 40 lat temu można określić jako czystkę antysemicką? Gośćmi audycji W gruncie rzeczy byli dr Mikołaj Mirowski - publicysta, historyk z Domu Literatury w Łodzi oraz mieszkający w Danii filozof, uczestnik marcowych wydarzeń Bronisław Świderski.  
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 antysemityzm Władysław Gomułka komunizm

Dekomunizacja kombatantów. Zmiany dla byłych żołnierzy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada nowelizację ustawy o kombatantach, która pozbawi prawa do przewidzianych w niej świadczeń osoby nieposiadające żadnych zasług dla niepodległości Polski czy wręcz podejmujące działania przeciwko polskim obywatelom. O zapowiadanych zmianach mówił dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm UPA