Polskie Radio
Section05

PRL

Dr Paweł Warot: Kukliński wiedział, że w razie wojny na teren Polski spadną bomby atomowe

Wystawę IPN o Ryszardzie Kuklińskim otwarto w niedzielę w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. - Ta wystawa w wersji cyfrowej trafi do Internetu. Tą drogą uczniowie, nauczyciele w kraju i za granicą będą mogli zapoznać się z dorobkiem i działalnością oraz misją, jaką realizował Ryszard Kukliński - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Paweł Warot.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor policja Ryszard Kukliński Układ Warszawski NATO ZSRR

Powieść "Bal u kata". Urbanowski: historia człowieka, który pożegnał się ze złudzeniami

 - Ta powieść jest dramatem. Dowodem tego jest fakt, że został on przypieczętowany śmiercią samobójczą, co dowodzi największej bezradności i rozpaczy. To historia człowieka, który pożegnał się kolejno ze wszystkimi złudzeniami. Nie została mu żadna racja. Tak właśnie wyglądało życie Tadeusza Borowskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Bohdan Urbankowski, autor powieści "Bal u kata".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski komunizm Tadeusz Borowski

"Pokazuje czarno na białym, gdzie potencjalnie leży nasza klęska". Fudakowski o Kuklińskim

- Po tych latach, które upłynęły, Ryszard Kukliński jest nie tylko drogowskazem, ale jednocześnie pokazuje czarno na białym, gdzie potencjalnie leży nasza klęska - w braku odwagi. To, co nam pułkownik zostawił w testamencie to, że bez osobistej odwagi nie wyjdziemy z żadnego naszego kryzysu - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 Stanisław Fudakowski. W cotygodniowej debacie solidarnościowej udział wziął również Andrzej Michałowski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Ryszard Kukliński Solidarność komunizm USA CIA społeczeństwo ZSRR niepodległość Ludowe Wojsko Polskie (LWP) POLSKA

"Kolejna odsłona starcia między kłamstwem i prawdą". Politolog o Ryszardzie Kuklińskim

- W Polsce są przynajmniej dwie tradycje myślenia o przeszłości, korzeniach. Mamy dwa pnie, jeden jest niepodległościowy, patriotyczny i uznający Kuklińskiego jako bohatera. Drugi pień i drugi korzeń nie ma nic wspólnego ani z patriotyzmem, ani z myśleniem o niepodległości. W związku z czym jest to kolejna odsłona starcia między kłamstwem i prawdą - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog UŁ prof. Jacek Reginia-Zacharski. Gośćmi "Debaty PR24" byli również socjolog KUL prof. Arkadiusz Jabłoński oraz politolog USz prof. Maciej Drzonek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA ZSRR USA CIA komunizm Ludowe Wojsko Polskie (LWP) społeczeństwo Ryszard Kukliński

Garbus – historia i fenomen legendarnego Volkswagena

Pół wieku temu Volkswagen Garbus, wyprzedzając model T Forda, stał się najliczniej produkowanym samochodem w historii motoryzacji. W ciągu 65 lat powstało 21 milionów egzemplarzy tego legendarnego pojazdu. Jaka jest historia Volkswagena Garbusa i co zadecydowało o jego ogromnej popularności? O tym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedział Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Miara Trójka samochody samochód motoryzacja muzeum technika Niemcy Wielka Brytania Stany Zjednoczone USA STYL ŻYCIA volkswagen volkswagen transporter ford

14 lat rządów Władysława Gomułki. Od popularności do osamotnienia

- Władysław Gomułka był człowiekiem o specyficznym charakterze, czyli mało politycznym i mało dyplomatycznym. Był też politykiem bardzo energicznym, cholerycznym i niespecjalnie liczącym się z konwenansami i otoczeniem. Jak na komunistę i człowieka, który przez kilka lat dowodził powojenną partią komunistyczną, miał za sobą w okresie powojennym bardzo ciężkie przejścia - mówił w Dwójce dr Robert Spałek z IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia PRL Władysław Gomułka PZPR historia Polski Antoni Dudek Dwójka

"Chciał wskazać swoich opraców". Historia Emila Barchańskiego - najmłodszej ofiary stanu wojennego

Emil Barchański był mocno torturowany po zatrzymaniu, ale potem - z racji wieku - został wypuszczony. Na rozprawie w maju 1982 roku zadeklarował, że może wskazać swoich oprawców, którzy go torturowali. Miał to zrobić na kolejnej rozprawie miesiąc później. Na niej się nie zjawił, bo już nie żył - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Patryk Pleskot.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Patryk Pleskot HISTORIA służba bezpieczeństwa stan wojenny śmierć sąd

33. rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Prof. Roszkowski: można było wynegocjować więcej

- W 1989 roku osiągnięto pewien kompromis z którego społeczeństwo w najbliższej przyszłości mogło oczekiwać więcej. Dla mnie jest to pewne przecięcie się dwóch pewnych trendów, jakaś umowa, z której wynikło wiele dobrego dla strony komunistycznej, a społeczeństwo, które było reprezentowane przez elitę solidarnościową uzyskało mniej, niż mogłoby stopniowo coraz więcej oczekiwać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski (historyk).   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski komunizm okrągły stół Solidarność społeczeństwo