Polskie Radio
Section05
Strefa Schengen

Publicysta: wotum nieufności Niemiec wobec polskiego rządu

Ludmiła Kozłowska wystąpiła w czwartek w Bundestagu. Podczas wysłuchania mówiła m.in. o swoim wydaleniu z Polski i UE oraz o domniemanym rozkładzie demokracji w Polsce i na Węgrzech. – To w pewnym sensie wotum nieufności Niemiec wobec polskich służb i rządu, nie tyle przez państwo niemieckie, ile przez afiliacje wysłane w kierunku Warszawy pośrednio przez naszego sąsiada. To bardzo niepokojąca sytuacja – mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski, publicysta "Do Rzeczy” i "Wirtualnej Polski”.
Zobacz więcej na temat:  Fundacja Otwarty Dialog Strefa Schengen Niemcy

Strefa Schengen zawieszona? "Nawet do czterech lat"

Brytyjski dziennik „The Times” podał, że grupa państw - w tym Niemcy i Francja - domaga się możliwości przywrócenia kontroli granicznych i zawieszenia zasad strefy Schengen na cztery lata w razie zaistnienia „wyjątkowych okoliczności”. Ponadto Niemcy, Austria i Holandia zdecydowanie sprzeciwiają się przyjęciu Bułgarii do strefy Schengen. O przyszłości Schengen mówił w Polskim Radiu 24 europeista Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Schengen Unia Europejska Niemcy Francja terroryzm

Koniec strefy Schengen? "Jest obawa przed migracją"

Grupa krajów chce zaostrzenia reguł w strefie Schengen i przyzwolenia na przywrócenie dłuższych kontroli granicznych. Austria, Dania, Niemcy, Francja i Norwegia przygotowały wspólny dokument, który został zaprezentowany na posiedzeniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli. Pod znakiem zapytania może znowu stanąć przyszłość strefy Schengen, która miała gwarantować swobodne podróżowanie, bez konieczności okazywania paszportów czy dowodów tożsamości na granicach. Sytuację komentował w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Strefa Schengen imigranci w Europie Unia Europejska Jean Claude-Juncker

Od 11 czerwca Ukraińcy będą mogli wjechać do UE bez wizy

Ukraińskie urzędy wydają dziesiątki tysięcy biometrycznych paszportów dziennie. To dokumenty, które będą uprawniać obywateli Ukrainy do wjazdu na teren Unii Europejskiej bez wizy. Początek tzw. ruchu bezwizowego 11 czerwca. O konsekwencjach zniesienia wiz do UE dla Ukraińców mówiła w Polskim Radiu 24 Myrosława Keryk, prezes Fundacji Nasz Wybór.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Unia Europejska granica Strefa Schengen