Polskie Radio
Section05

Trójka

Sztuka pomagania, czyli "Refugees Welcome"

Nie od dziś wiadomo, że w trudnych sytuacjach czasami bardziej niż oficjalna pomoc liczy się zwykły ludzki gest. Gest serdeczny, nie obliczony na poklask ani na popis. Zastanawiające, że artyści – na ogół egotyści nastawieni na siebie, nadmiernie wyczuleni na aplauz bądź jego brak – wykazują się także niezwykłą wrażliwością, jeśli chodzi o cudzy los. Czasami takich twórców nazywamy społecznikami, ale to raczej nie jest trafne określenie: artyści mają inną niż większość ludzi skalę emocjonalną. I właśnie ów emocjonalny naddatek powoduje, że angażują się w coś, obok czego inni ludzie czasem przechodzą obojętnie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo KULTURA SZTUKA wystawa Warszawa pomoc uchodźcy Ukraina Trójka Ukraina

Beata Szydło: UE ma szansę pokazać, że jest jednością

– Unia Europejska nie powinna dzisiaj kierować się kunktatorskimi interesami grup politycznych, polityków czy państw. To moment, kiedy ma szansę pokazać, że jest jednością – powiedziała Beata Szydło, europoseł Prawa i Sprawiedliwości oraz premier polskiego rządu w latach 2015-2017, komentując zapowiedź UE w sprawie kolejnych unijnych sankcji wobec Rosji.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja POLSKA Marcin Przydacz Bartłomiej Graczak Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej sankcje embargo Francja polityka Polska w Unii Europejskiej

Francuskiego astronautę zbadał… hologram. Na czym polega holoportacja?

W październiku ubiegłego roku chirurg dr Josef Schmidt złożył wizytę lekarską francuskiemu astronaucie Thomasowi Pesquetowi. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Pesquet przebywał wówczas na… Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a lekarz był obecny w postaci hologramu. O kolejnym wielkim kroku ludzkości, jaki NASA postawiła w sferze technologii, w audycji "Trójka do trzeciej" opowiedział Rafał Grabiański z portalu naukowego Urania.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar hologram NASA kosmos astronauta astronautyka technologie

Czy dowiemy się, jak wyglądali rycerze spod Grunwaldu?

Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego katalogują ludzkie szczątki i przeprowadzają badania DNA. To pierwszy, kluczowy etap, który pozwoli na dalsze analizy blisko 40 tys. kości i ich fragmentów, odnalezionych w latach 60. i 80. XX wieku na polu bitwy pod Grunwaldem. Celem jest odtworzenie wyglądu tych, którzy tam polegli.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski bitwa pod grunwaldem archeologia medycyna Witold Lazar

Rusza demontaż sowieckich pomników. "Nie powinny straszyć ludzi"

Dziś zostaną wyburzone trzy pomniki Armii Czerwonej. Demontaże monumentów upamiętniających Sowietów odbędą się w miejscowościach: Garncarsko w województwie dolnośląskim, Międzybłocie w województwie wielkopolskim oraz z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w Siedlcu w województwie wielkopolskim.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan pomniki Związek Radziecki Witold Banach dekomunizacja Armia Czerwona

Emanuel Ringelblum. Reportaż o archiwum warszawskiego getta [POSŁUCHAJ]

Zamknięta w getcie warszawskim w czasie drugiej wojny światowej inteligencja żydowska zajęła się i dokumentowaniem życia odciętego od świata miejsca. Inicjatorem tych działań był m.in. Emanuel Ringelblum, historyk, działacz społeczny i publicysta, twórca tzw. Archiwum Getta Warszawskiego. Nazywane też "Archiwum Ringelbluma" stanowi dzisiaj ono jedno z najważniejszych świadectw o życiu i zagładzie Żydów polskich w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Tomaszewska-Żółtowska powstanie w getcie getto warszawskie II wojna światowa