Polskie Radio
Section05

Turcja

PR24 Spotkanie przywódców Rosji, Turcji i Iranu. Ekspert: celem było spuszczenie narastającego ciśnienia

- Zasadniczym celem spotkań przywódców Rosji, Turcji i Iranu jest stworzenie forum, na którym te trzy państwa mogłyby - w momencie, gdy dochodzi do jakichś konfliktów - spotkać się i z takiego przysłowiowego szybkowaru spuścić trochę ciśnienia, które pomiędzy nimi czasami narasta - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Adam Michalski (OSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód Rosja Iran Syria

Erdogan "załatwił" Putina. Rosyjski przywódca musiał poczekać [WIDEO]

Władimir Putin słynie ze specyficznego zachowania podczas spotkań z przywódcami innych państw. Mianowicie - spóźnia się, aby pokazać swoją "siłę" - podczas gdy czekający siedzą sami "upokorzeni". Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan postanowił nieco odwrócić role. O szczegółach korespondent IAR Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan Rosja Iran Teheran Europa Wojciech Cegielski ŚWIAT

Eksport ukraińskiego zboża. Dr Zasztowt: propozycje Turcji i Rosji nie były atrakcyjne dla Ukrainy

W Teheranie spotkali się przywódcy Iranu, Rosji i Turcji. Na marginesie tego spotkania delegacje Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ rozmawiają nt. odblokowania eksportu ukraińskiego zboża. Czy te rozmowy pomogą Ukrainie odzyskać zablokowaną przez Rosję żywność? 
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata wojna 2022 ŚWIAT Michał Strzałkowski ONZ Teheran Europa

Bender: USA zakulisowo zadziałały ws. przyłączenia Finlandii i Szwecji do NATO

- W sprawie negocjacji między Turcją a Szwecją i Finlandią odnośnie do ich przystąpienia do NATO Stany Zjednoczone zadziałały zakulisowo, bo tylko Stany Zjednoczone mogły zadziałać, bo tylko one miały to, co było Erdoğanowi potrzebne i tyle - mówił w Polskim Radiu 24 Iwo Bender z telewizji EWTN Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Joe Biden Antoni Trzmiel NATO Finlandia Szwecja

"Turcja stara się utrzymywać dobre relacje z Moskwą i z Kijowem". Dr Zasztowt o polityce Ankary

Turcja wyraziła zgodę na opuszczenie swojego portu przez rosyjski statek, który przewoził skradzione zboże z Ukrainy. - Niestety teraz to wygląda tak, że więcej jest tych rozmów turecko-rosyjskich, a coraz bardziej pogarsza się klimat między Ankarą a Kijowem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina wojna 2022 ŚWIAT Michał Strzałkowski Europa

NASZ WYWIAD Finlandia i Szwecja blisko NATO. Dr Szacawa: to nie znaczy, że Polska powinna zrezygnować ze wzmocnienia sił morskich

- Po wejściu Finlandii i Szwecji do NATO zmieni się sytuacja geostrategiczna w regionie Morza Bałtyckiego. Siły Sojuszu uzyskają dodatkową głębię operacyjną, jeśli chodzi o kierunek wschodni i granicę z Rosją – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Damian Szacawa z Instytutu Europy Środkowej i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, komentując szybką drogę Finlandii i Szwecji do NATO. Jak dodał, nie zwalnia to Polski ze wzmacniania swoich sił, zabezpieczających szlaki morskie i bezpieczeństwo na Bałtyku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna 2022 Kijów serwis wschodni NATO sankcje Unii Europejskiej NASZ WYWIAD ŚWIAT POLSKA Stany Zjednoczone Finlandia Szwecja

Finlandia i Szwecja coraz bliżej NATO. Dr Lorenz: element niepewności związany ze stanowiskiem Turcji

W kwaterze głównej NATO w Brukseli oficjalnie podpisano protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Wszystkie państwa zdają sobie sprawę, jak poważna jest sytuacja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy Turcja zdecyduje się jednak na przeciąganie ratyfikacji?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski NATO Jens Stoltenberg Szwecja Finlandia