Polskie Radio
Section05

Ukraina

Słowny atak Putina na Polskę i wschodnią flankę NATO. Oznajmił, że rozszerzenie Sojuszu było "oszustwem"

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w Moskwie, że elementy amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Rumunii są zagrożeniem dla Rosji. Oznajmił też, że rozszerzenie NATO na wschód, m.in. o Polskę było "oszustwem" wobec Moskwy. Jednocześnie mówił, że Moskwa analizuje odpowiedź Zachodu na swoje postulaty i ocenił, że trzy kluczowe żądania zostały "zignorowane".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT serwis wschodni Rosja Europa Węgry infografika Władimir Putin Viktor Orban konflikty międzynarodowe USA NATO Rumunia

Szef MSZ rozmawiał z Blinkenem, Stoltenbergiem i Borrellem. Tematem zagrożenie ze strony Rosji

Minister Zbigniew Rau rozmawiał dziś z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenberg oraz wysokim przedstawicielem UE Josepem Borrellem. Tematem rozmowy była sytuacja bezpieczeństwa w Europie, w tym zagrożenie płynące ze strony Rosji - podało polskie MSZ.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ USA NATO Antony Blinken Jens Stoltenberg wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe serwis wschodni infografika ŚWIAT

Justyna Gotkowska o konflikcie na Ukrainie

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem na temat deeskalacji napięcia wokół Ukrainy. - Dla Rosjan to, co Zachód położył na stole, to za mało - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja Paweł Lekki ŚWIAT Europa serwis wschodni USA Antony Blinken Siergiej Ławrow Jedynka Ukraina

"Dobrze, że ta wizyta się odbyła". Marcin Piasecki o rozmowach premiera Mateusza Morawieckiego na Ukrainie

- Biorąc pod uwagę nasze więzi z Ukrainą, ta wizyta odbywa się jednak dość późno, jeżeli chodzi o kwestię eskalacji i wzrostu napięcia między Rosją i Ukrainą - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"). Gościem audycji był także Jarosław Popek (Radio Gdańsk).
Zobacz więcej na temat:  serwis wschodni Rosja Wielka Brytania ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 konflikty międzynarodowe

Rozmowy Putina i Orbana w Moskwie. Premier Węgier: rozbieżności między Rosją i NATO są możliwe do przezwyciężenia

- Nie zobaczyliśmy adekwatnego uwzględnienia naszych trzech kluczowych żądań dotyczących: niedopuszczenia do rozszerzenia NATO, rezygnacji z rozmieszczania systemów ofensywnych w pobliżu granic rosyjskich, a także powrotu infrastruktury wojskowej NATO w Europie do stanu z 1997 roku - powiedział Władimir Putin, występując na konferencji po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT serwis wschodni Rosja Europa Węgry infografika Władimir Putin Viktor Orban konflikty międzynarodowe

Paweł Kowal: w naszym interesie jest, by wszystkie państwa NATO pomagały Ukrainie

- W interesie Polski jest żeby wszystkie państwa NATO, zarówno Wielka Brytania, jak i Niemcy czy Francja, włączyły się w tej chwili w rozwiązywanie tego konfliktu, także przekazując broń. Bo to jest instrument do utrzymania pokoju - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Świątek Paweł Kowal ŚWIAT Europa Rosja Wielka Brytania serwis wschodni

Konflikt Rosja-Ukraina. Prof. Drzonek: lepiej, żeby potencjał militarny Kremla nie zbliżał się do terytorium Polski

– Ukrainie grozi inwazja rosyjska. Gdyby się dokonała, to najprawdopodobniej część terytorium Ukrainy zostałoby zajęte przez Rosję. Lepiej, żeby potencjał militarny Rosji nie zbliżał się do terytorium Polski – mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Maciej Drzonek, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe serwis wschodni Trójka Bartłomiej Graczak infografika POLSKA

tylko u nas Sojusz Wielka Brytania-Polska-Ukraina? Legutko: reakcja na prorosyjskość Europy Zachodniej

Sojusz Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy to pewna próba pomocy naszym przyjaciołom. Jest to też, myślę, taka presja na Rosję, że również kraje spoza Unii Europejskiej są zaangażowane w utrzymanie pokoju w tej części świata - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Świątek Ryszard Legutko ŚWIAT Rosja Wielka Brytania serwis wschodni Europa

"Szansa na trwałą zmianę". Jan Piekło o możliwym sojuszu Wielka Brytania-Polska-Ukraina

To się może przełożyć na pewną trwałą zmianę w polityce w tej części świata. Ta polityka miałaby na celu również chronienie wschodniej flanki NATO, więc musiałaby być w jakiś sposób skoordynowana z działaniami NATO i na pewno też z Amerykanami, choć nie jest wykluczone, że to już zostało zrobione - mówił w Polskim Radiu 24 b. ambasador RP w Kijowie Jan Piekło, który komentował pomysł sojuszu Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Jan Piekło ŚWIAT Europa Rosja Wielka Brytania serwis wschodni

"Małżeństwo z rozsądku, w którym jest mało miłości, ale dużo interesów". Ekspert o relacjach Rosji i Chin

- Relacje pomiędzy Moskwą a Pekinem są wieloaspektowe i trudno je odczytywać wprost. (..) Jest to swoiste małżeństwo z rozsądku, w którym jest mało miłości, ale dużo interesów. Są one na tyle silne, że ten związek się raczej nie rozpadnie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. Azji dr hab. Michał Lubina.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Rosja Chiny Pekin Moskwa bezpieczeństwo Azja Antoni Trzmiel

Trójmorze, Nord Stream 2, odpowiedź na agresywne akty Rosji i rola Polski na czele OBWE. Szef MSZ z wizytą w USA

- Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau rozpoczyna w środę czterodniową wizytę w USA. Spotka się z przedstawicielami amerykańskiej administracji, m.in. z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem; wśród tematów m.in. bezpieczeństwo euroatlantyckie - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT energetyka Nord Stream 2 serwis wschodni Niemcy Rosja Europa Stany Zjednoczone USA