Polskie Radio
Section05

ZSRR

NASZ WYWIAD Prometeizm, służba Gruzji i emigracja w Polsce. Oni położyli fundamenty pod braterstwo obu narodów

Po zniszczeniu Demokratycznej Republiki Gruzji (1918-1921) przez bolszewików w dwudziestoleciu międzywojennym część gruzińskiej emigracji politycznej znalazła schronienie w Polsce. Jej uczestnicy działali na rzecz odrodzenia swojego państwa, ale położyli także fundamenty przyszłych relacji Polski i Gruzji. Tradycje, które zapoczątkowali, są podejmowane także dziś. Wielu Gruzinów tzw. emigracji politycznej służyło w Wojsku Polskim, choć nie mieli polskiego obywatelstwa, bronili Polski w 1939 roku. Walczyli w Powstaniu Warszawskim, służyli w Armii Krajowej, i w Armii Andersa. Ponad 108 było oficerami kontraktowymi. Groby niektórych z tych zasłużonych osób znajdują się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Gruzja POLSKA HISTORIA Józef Piłsudski Rosja Ukraina

NASZ WYWIAD Noc Rozstrzelanych Poetów. "Komunistyczne, sowieckie zło nie zostało ukarane i wróciło w potwornej postaci"

Z 29 na 30 października 1937 roku w ciągu tylko jednej nocy sowieckie NWKD dokonało egzekucji ponad  100 białoruskich intelektualistów, w tym wielu poetów. Białoruska diaspora na całym świecie, w tym w Polsce, w Warszawie, czci ich pamięć. Na Białorusi obchody są niemożliwe. - Na diasporze spoczywa olbrzymia odpowiedzialność, by zachować dla przyszłości uroczystości tradycyjnie obchodzone na Białorusi - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl działacz białoruski Wiaczesław Siwczyk. Dodał, że trzeba przypomnieć o wszystkich ofiarach komunistycznych i łukaszenkowskich represji XX wieku, i o tym, że w XXI wieku Białorusini wciąż giną z powodu represji politycznych.
Zobacz więcej na temat:  represje więźniowie polityczni reżim Białoruś Aleksander Łukaszenka prawa człowieka kolonia karna komunizm Wiaczesław Siwczyk Związek Radziecki

Górski Karabach. Geneza konfliktu o sporny region

Trudny do rozwiązania konflikt w Górskim Karabachu między Armenią a Azerbejdżanem ponownie dał o sobie znać. Leżący w granicach Azerbejdżanu, ale zamieszkany przez ludność ormiańską, region jest punktem spornym od wielu lat. Pierwsze krwawe starcia tam miały miejsce ponad sto lat temu, ale ich przyczyny można odnaleźć w dawniejszych dziejach.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA górski karabach Armenia Azerbejdżan Związek Sowiecki Kaukaz konflikty międzynarodowe

Ruszają prace nad raportem dot. strat wojennych zadanych przez ZSRR. Konferencja w Pruszkowie

W Pruszkowie rozpocznie się we wtorek międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Przed 17 września 1939 r. Stan posiadania Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze anektowanym przez ZSRR". Wydarzenie organizowane przez Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego ma być symboliczną inauguracją prac nad raportem o stratach wojennych zadanych Polsce przez Związek Sowiecki podczas II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy POLSKA Rosja II wojna światowa polityka Warszawa 17 września 1939 agresja sowiecka HISTORIA

Lord Finkelstein dla "The Times": Związek Sowiecki nigdy nie został rozliczony ze swoich zbrodni

- To. że Związek Sowiecki nigdy nie został rozliczony ze zbrodni wojennych, choć w napaści na Polskę uczestniczył na równi z Niemcami, przekłada się na obecną politykę Rosji - pisze w amerykańskim magazynie "The Atlantic" Daniel Finkelstein, publicysta brytyjskiego dziennika "The Times" i członek Izby Lordów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA 17 września 1939 II wojna światowa Związek Sowiecki

Rocznica sowieckiej agresji. Premier: przygotowujemy raport ze strat zadanych przez ZSRR

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości upamiętniającej 84. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, oświadczył, że Polska przygotowuje "raport ze strat zadanych Polsce przez komunistów i Związek Sowiecki".
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk POLSKA premier Rosja polityka Mateusz Morawiecki 17 września 1939 agresja sowiecka Niemcy II wojna światowa HISTORIA Warszawa

"Sowiety wkroczyły" 17 września 1939 roku. Historyk: nie można było nie walczyć

- Sowieci byli agresorami, nie wchodzili do Polski z przyjaznym nastawieniem i chęcią pomocy. Atakowali Wojsko Polskie i ludność cywilną. Jako historyk mogę powiedzieć, że Naczelny Wódz, marszałek Edward Rydz-Śmigły podjął złą decyzję, aby z nimi nie walczyć - mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 historia Polski II wojna światowa Niemcy

"Zamordowali 6 mln naszych obywateli, nie zapomnimy". Wiceszef MSZ w rocznicę sowieckiej napaści

W niedzielę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński podkreślił, że "84 lata temu, 17 września 1939 r. sowiecka Rosja napadła na Polskę". "Zamordowali 6 mln naszych obywateli, zniszczyli cały kraj, rozkradli majątek, wywieźli miliony do niewolniczej pracy. Nie zapomnimy" - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy POLSKA II wojna światowa Warszawa Adolf Hitler Józef Stalin 17 września 1939 agresja sowiecka zbrodnie sowieckie III Rzesza Paweł Jabłoński MSZ

"To dopełnienie tragedii polskiego września". Ambasador Szczerski o agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku

Stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział, że "agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku stała się dopełnieniem tragedii polskiego września i była wprost realizacją umowy między Hitlerem a Stalinem, znanej jako pakt Ribbentrop-Mołotow".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy POLSKA II wojna światowa Warszawa Adolf Hitler Józef Stalin 17 września 1939 agresja sowiecka zbrodnie sowieckie III Rzesza ONZ Krzysztof Szczerski

84. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. W Warszawie główne uroczystości państwowe

W południe przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie rozpoczną się główne państwowe obchody 84. rocznicy napaści Rosji sowieckiej na Polskę. 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie tereny naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Niemcy POLSKA II wojna światowa Adolf Hitler Józef Stalin agresja sowiecka zbrodnie sowieckie III Rzesza HISTORIA Warszawa