Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Abdulrazak Gurnah. "Pisarz grający kontekstami literackimi"

– To jest pisarz znajdujący się w bardzo szerokim nurcie współczesnej literatury podejmującej temat transkulturowości, wykluczenia, zanikania kultur lokalnych pod wpływem globalizacji oraz nowych form kolonializmu. Widzę to trochę jak nagrodę dla pewnego typu wrażliwości, która w literaturze jest obecna, ale którą być może Komitet Noblowski chciał, żebyśmy lepiej dostrzegli – ocenia profesor Roman Chymkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda KULTURA literatura nagroda Nobla Tanzania

Patryk Kencki: Różewicz nie jest intensywnie grany w teatrach

- Jeśli chodzi o Tadeusza Różewicza, to bardzo silny odbiór jego twórczości miał miejsce za jego życia. Lata 60. i 70. to był najsilniejszy okres jego obecności. We współczesnym teatrze Różewicz pojawia się trochę z innej pozycji, nie jako twórca awangardowy, ale jako klasyk - przekonywał Patryk Kencki, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek TEATR Tadeusz Różewicz Rok Tadeusza Różewicza

Łukasz Borowicz: fonograficznie Poradowski dotąd nie istniał

- Nazwisko Stefana Bolesława Poradowskiego jest zapomniane. Pamiętają o nim kontrabasiści, jako że napisał koncert kontrabasowy, który jest w stałym repertuarze i grany jest na konkursach na całym świecie. Natomiast fonograficznie ten kompozytor do tej pory nie istniał i postanowiliśmy to z Filharmonią Poznańską zmienić - mówił dyrektor tej instytucji Łukasz Borowicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Łukasz Borowicz muzyka klasyczna filharmonia

"Stawiają auta na trawnikach i na środku jezdni". Jak zostać mistrzem parkowania?

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego często graniczy z cudem, dlatego zmotoryzowani zostawiają swoje samochody w miejscach niedozwolonych. Absurdalne metody parkowania można zauważyć głównie na osiedlach dużych miast. Jak nie łamać przepisów i zostać mistrzem parkowania? 
Zobacz więcej na temat:  kierowca samochód parkingi straż pożarna ratownik medyczny bezpieczeństwo społeczeństwo wypadek

"Była czarodziejką". Hanna Bakuła o Agnieszce Osieckiej

– Uważam, że to nie jest prawda, że kto się czubi ten się lubi. Gdy ludzie są do siebie podobni i się lubią, to jest raj na ziemi, a innej prawdy nie ma. Pisywałyśmy do siebie nawet siedząc obok siebie – wspominała Agnieszkę Osiecką Hanna Bakuła, malarka i pisarka, która, jako wieloletnia przyjaciółka poetki, pojawi się w roli gościa specjalnego sobotniego koncertu "Agnieszka Osiecka – Życia Rysy".
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Osiecka Trójka Koncerty w Trójce piosenka Marta Piasecka Hanna Bakuła KULTURA fotografia poezja

Sobotnia noc, czyli czas na dobrą książkę. Noc Bibliotek 2021

"Czytanie wzmacnia" – pod tym hasłem już w najbliższą sobotę 9 października o godz. 16.00 rozpocznie się tegoroczna, siódma już edycja akcji "Noc Bibliotek". O tej ogólnopolskiej akcji, przekonującej do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, opowiedziała w Trójce koordynatorka Katarzyna Sołtan-Młodożeniec.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka KULTURA KSIĄŻKA biblioteka czytelnictwo noc gra online

Rośnie muzeum i miasto. Warszawa z perspektywy architektury

W ostatnim czasie otwarto w Polsce kilka nowych muzeów. Większość powstała w adaptowanych budynkach. Muzeum Sztuki Nowoczesnej budowane jest jednak "od zera". Instytucja otworzy swoje drzwi dla zwiedzających już za dwa lata. Wzrastanie nowego budynku na oczach Warszawiaków, stało się  przyczyną do dyskusji o architekturze. Zarówno tej powstającej, jak i tej obecnej w stolicy od lat. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Trójka KULTURA muzeum szkoła edukacja Warszawa Klub Trójki

Dariusz Błaszczyk: "Próba rekonstrukcji" to esencja myśli i tekstów Różewicza

- Pozwoliłem sobie zapożyczyć od Różewicza taką koncepcję, mówiącą, że życie każdego człowieka jest pewnego rodzaju indywidualnym filmem, który zapisuje się w naszym mózgu i umiera z nami. W profetycznej wizji głównego bohatera słyszymy jego przemyślenia, dotyczące kultury, wiary, cywilizacji. I one po latach są wciąż zadziwiająco aktualne - mówił w Dwójce reżyser słuchowiska "Próba rekonstrukcji" Dariusz Błaszczyk.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Dwójka Kinga Michalska KULTURA Henryk Talar Adam Woronowicz TEATR Dariusz Błaszczyk Rok Tadeusza Różewicza