Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Czy goście powinni zdejmować buty przed imprezą? Towarzyski savoir-vivre przed sylwestrem

Sylwester tuż-tuż, dlatego warto sprawdzić, jak zachować się i jakich błędów nie popełnić, kiedy idziemy do kogoś na imprezę. Bardzo ważną rzeczą są buty. - Jak goście wchodzą do naszego mieszkania, pozwalamy im zostać w butach - podpowiada w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Krupa, ekspert ds. etyki i wizerunku w biznesie. Co jeszcze mówi towarzyski savoir-vivre?
Zobacz więcej na temat:  Kuba Marcinowicz Katarzyna Krupa savoir-vivre sylwester

Maria Wilczek-Krupa: Wojciech Kilar mówił, że jest jak doktor Jekyll i mister Hyde

- On sam mówił, że jest jak doktor Jekyll i mister Hyde, czyli że jest w nim sprzeczność, że jednocześnie jest na dwóch biegunach, na dwóch antypodach. I to jest jego jakiś wyznacznik jego osobowości, zarówno twórczej, jak i tej prywatnej - tak o Wojciechu Kilarze mówiła autorka jego biografii Maria Wilczek-Krupa.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kilar kompozytor muzyka współczesna muzyka filmowa geniusz biografia Paweł Siwek Dwójka KULTURA

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 105 lat temu. Ekspert z IPN: dla poznaniaków to bardzo ważna rocznica

Powstanie Wielkopolskie to zwycięski zryw niepodległościowy, który doprowadził do wyzwolenia niemal całego regionu spod władzy niemieckiej. - Wielkopolanie walczyli o to, żeby być częścią odrodzonej Rzeczypospolitej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Grzelczak z Instytutu Pamięci Narodowej. Dla poznaniaków i Wielkopolan pamięć o powstaniu stanowi ważny element ich tożsamości.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki historia Polski Instytut Pamięci Narodowej IPN powstanie wielkopolskie Poznań Wielkopolska Piotr Grzelczak Krystian Iwanow

Karuzela pogodowa na świecie. Tak ciepło nie było od dawna

W Polsce końcówka grudnia bardziej przypomina wczesną wiosnę. Tymczasem w centralnych Stanach Zjednoczonych występują niespotykane jak na tę porę roku intensywne zamiecie śnieżne; z kolei w Pekinie mamy rekordowo niskie temperatury sięgające -15 stopni Celsjusza. Naukowcy mówią wprost: kończący się rok obfitował w wiele rekordowo ciepłych dni. Co to dla nas oznacza?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Józef Niewiarowski pogoda klimat

Jadłodzielnie. Czy jedzenie tam zostawiane jest bezpieczne?

Jadłodzielnie działają już niemal w każdym większym mieście. Najwięcej żywności trafia tam właśnie po świętach. Kolejna z nich powstała na osiedlu Wiślana w Dęblinie. To drugie takie miejsce w tym mieście, gdzie można zostawić żywność dla osób, które takiej pomocy potrzebują. Jak działa ta ogólnodostępna lodówka i czy jedzenie tam zostawiane jest bezpieczne?
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie potrawy jedzenie pomoc społeczna społeczeństwo bezdomność Sanepid Dęblin

Nietrafiony prezent świąteczny. Co można z nim zrobić?

Nieprzydatny upominek, niedopasowane perfumy, książka, którą już przeczytaliśmy - to przykłady nietrafionych prezentów, które mogą wprawić nas w zakłopotanie. O to jest łatwo zwłaszcza w okresie świątecznym. Istnieje jednak kilka sposobów rozwiązania problemu - na przykład poprzez zwrot do sklepu lub przekazanie prezentów potrzebującym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka święta prezenty Radosław Nałęcz Monika Suszek

"Od 100 lat dzielimy się kulturą". Jubileusz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

Historia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy sięga 1923 roku. Wtedy to w budynku byłej Miejskiej Kasy Oszczędnościowej przy Starym Rynku 2 otwarto nową placówkę kulturalną. Jej pierwszym dyrektorem został ks. Jan Klein, który uporządkował zbiory gromadzone dotąd przez Towarzystwo Historyczne Obwodu Noteckiego, przechowywane na chórze kościoła Klarysek.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Bydgoszcz zabytki straty wojenne malarstwo Leon Wyczółkowski Wacław Kuczma Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Polskie kolędy i pieśni okupacyjne. "Kolęda przetrwania" - cykl koncertów IPN

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na cykl koncertów "Kolęda przetrwania", podczas których obok popularnych kolęd i pastorałek wykonane zostaną również kolędy obozowe i okupacyjne, np. "Kolęda", "Kolęda zła", "Kolęda Katyńska" czy Kolęda warszawskich powstańców do kompozycji Krzysztofa Falkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki historia Polski Instytut Pamięci Narodowej IPN koncerty II wojna światowa KULTURA

Doskonałe wyniki polski seriali w mijającym roku 2023. Czy nadchodzący będzie równie dobry?

Jeśli chodzi o rodzime premiery serialowe, to w mijającym roku działo się bardzo dużo: nowe produkcje zadebiutowały nie tylko w polskich serwisach VOD, ale również na platformach streamingowych, gdzie cieszą się popularnością. Widzowie doczekali się zarówno różnorodności gatunkowej seriali, jak i ciekawej tematyki. Powstały długo wyczekiwane kontynuacje oraz udało się zatrudnić popularnych aktorów w innych, nieoczywistych rolach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA telewizja serial platforma streamingowa Aleksandra Dobieszewska Tomasz Miara Trójka