Polskie Radio
Section05

Żydzi

Organizacja "Betar". Nieznana historia żydowskich patriotów

- Największym kłopotem naszych spotkań z historią jest to, że jesteśmy reaktywni. Najwyższa pora, by kanały informacji o Polsce były uruchomione na stałe, nie tylko przy okazji wypowiedzi Władimira Putina, nie tylko dla Polaków, ale też dla świata. Mamy środki i cały obszar historii nieopowiedzianej - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kaczmarek, reżyser filmu "Betar". 
Zobacz więcej na temat:  Izrael II RP historia Polski Palestyna

"Chasydzka kultura powstała dzięki tolerancji Polaków". Specjalna wystawa w USA

Wystawę fotografii Agnieszki Traczewskiej o powrotach chasydzkich Żydów na ziemie polskie otwarto wczoraj w Palm Beach na Florydzie. Ekspozycja, która ma przybliżyć amerykańskim Żydom polskie korzenie kultury chasydów, została zorganizowana przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.
Zobacz więcej na temat:  Izrael judaizm Floryda Stany Zjednoczone Nowy Jork wystawa Ameryka Marek Wałkuski ŚWIAT

Ocalała z Auschwitz: dziękuję Polsce, bo uczyniła z obozu miejsce pamięci znane na całym świecie

- Przez dziesiątki lat po 1945 r. ludobójstwo na Sinti i Romach było w dużym stopniu ignorowane - mówiła Elza Baker, była więźniarka Auschwitz, która trafiła do obozu, ponieważ jest Sinti. Zaapelowała, by ofiary oraz ci, którzy przeżyli, nigdy nie popadli w zapomnienie. - Pragnę podziękować Polakom za to, że zachowali ten były obóz. Dziękuję, że uczynili z tego miejsca miejsce pamięci, znane na całym świecie​ - mówiła też.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Oświęcim Sinti Romowie Auschwitz rocznica

"Komentarz Dnia": 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, Sąd Najwyższy, przewodniczący PO

O ceremonii 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, który rozpoczęła się w poniedziałek 27 stycznia w Oświęcimiu, ustawie dotyczącej KRS oraz o nowym przewodniczącym KP Platformy Obywatelskiej mówili: Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa) i Marcin Piasecki (Rzeczpospolita). 
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Sąd Najwyższy Auschwitz Andrzej Duda polityka Trybunał Konstytucyjny Paweł Lisicki

"Gdzie był świat, który widział i słyszał, i nic nie robił". Przemówienie byłej więźniarki

- Stoję tutaj i nie wiem czy to prawda czy sen, że jestem z wami 75 lat po mojej wielkiej eskapadzie cierpienia - powiedziała Batszewa Dagan, była więźniarka Auschwitz podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Wspominała, że udało się jej cudem uniknąć śmierci. - Gdzie był świat, który widział i słyszał, i nic nie robił, żeby ocalić tyle tysięcy ludzi - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Oświęcim Auschwitz rocznica