Polskie Radio
Section05

Żydzi

Nachum: intrygujące szaleństwo żydowskiej muzyki z jazzującymi akcentami

Nachum jest nazwą projektu muzycznego, który wystąpi w niedzielę, 26 maja, w muzeum Polin. Jego nazwa pochodzi od imienia żydowskiego kompozytora Nachuma Sternheima, kompletnie zapomnianego w Polsce, a wciąż bardzo popularnego w USA i Izraelu. A w składzie znakomitości rodzimej sceny muzycznej: tej mainstreamowej i tej niezależnej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA POLIN muzyka żydowska Jazz Noam Zylberberg Agnieszka Obszańska Trójka muzyka ludowa

Nowa wystawa w Muzeum Polin. Jak wyglądało życie w przedwojennych polsko-żydowskich miasteczkach?

W najbliższy piątek (17.05) w Muzeum Polin zostanie otwarta wystawa pt. "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata". Będzie to okazja do zobaczenia codzienności w przedwojennym miasteczku, w którym żyją obok siebie Polacy i Żydzi. Kuratorki wystawy - dr Natalia Romik i dr Justyna Koszarska-Szulc opowiedziały w "Poranku Dwójki", m.in. dlaczego ich wybór padł akurat na Opatów oraz jak wyglądała ówczesna rzeczywistość.
Zobacz więcej na temat:  POLIN Opatów malarstwo Aldona Łaniewska-Wołłk Justyna Koszarska-Szulc Natalia Romik Dwudziestolecie międzywojenne Dwójka

"Dalekowschodnia Palestyna". Masza Makarowa o Żydowskim Obwodzie Autonomicznym w Rosji

- Stalin w jednej ze swych wczesnych prac definiuje naród jako wspólnotę, która ma wspólne kulturę, język, ale i wspólny teren. Żydzi byli jedynym narodem w Związku Radzieckim, który tego terenu nie miał, był rozproszony. Żeby zostać pełnoprawnym członkiem wspólnoty narodów sowieckich, mieli go uzyskać - mówiła w Polskim Radiu 24 Masza Makarowa (Uniwersytet Warszawski, dziennikarka Biełsatu).
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Rosja ZSRR

POLSKIE RADIO 24 Szejna potępia próbę podpalenia synagogi. Jasny komentarz

- Potępiamy to, co dzieje się w Palestynie i w Strefie Gazy, wzywamy do dwupaństwowości, wzywamy do pomocy humanitarnej, wzywamy do zawieszenia broni, ale to, co dzieje się w Strefie Gazy, nie może usprawiedliwiać ani nie uzasadnia działań kogoś, kto podpala synagogę. Wyobraźmy sobie, że ktoś podpala polski kościół - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Agnieszka Drążkiewicz Andrzej Szejna

"Przysięga Ireny". Roman Haller został uratowany przez młodą pielęgniarkę przed śmiercią

Młoda pielęgniarka uratowała i ukrywała kilkunastu Żydów uciekających przed likwidacją tarnopolskiego getta. Roman Haller, gość Programu 1 Polskiego Radia, był wtedy w brzuchu matki i również przeżył dzięki tej nieznanej szerokiej publiczności bohaterce. W kinach wyświetlany jest właśnie film "Przysięga Ireny".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Przysięga Ireny Roman Haller Niemcy II wojna światowa Irena Gut-Opdyke

Pokazać to, co niewyobrażalne. "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy

W Muzeum Warszawy otwarto nową część wystawy głównej - "Świadectwa z getta warszawskiego". Jak zapowiadają autorzy, będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Gabinet "Świadectwa z getta warszawskiego" pokazuje moment przemiany tętniącego życiem obszaru dzielnicy północnej w morze ruin, którym stała się w czasie II wojny światowej. Na wystawie zestawione zostały ze sobą dwie skrajne perspektywy – z wnętrza getta i zza jego granic. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Anna Stempniak historia Polski getto warszawskie II wojna światowa Muzeum Warszawy Warszawa