Polskie Radio
Section05

Żydzi

Paryż okiem przechodnia i Nobel z zaskoczenia. Patrick Modiano kończy 79 lat

– Będąc w Paryżu, obszedłem trasy, które przemierza bohater "Zagubionej dzielnicy". Uderzyła mnie absolutna ścisłość szczegółu. Jeżeli bohater siedzi w kawiarni, to ta kawiarnia nadal tam jest i widać z niej dokładnie to, co widzi bohater – mówił w Polskim Radiu Wiktor Dłuski, tłumacz powieści Patricka Modiano.
Zobacz więcej na temat:  Patrick Modiano HISTORIA Francja Niemcy KSIĄŻKA książki literatura Paryż

Zamordowani za ukrywanie Żydów. IPN odnalazł prawdopodobnie szczątki rodziny Pochwatków

Szczątki mężczyzny, trzech kobiet oraz nienarodzonego dziecka odnalazł Instytut Pamięci Narodowej podczas prac badawczych we wsi Kolczyn (Lubelskie). To prawdopodobnie rodzina Pochwatków, zamordowana przez Niemców w 1943 roku w odwecie za ukrywanie Żydów.
Zobacz więcej na temat:  sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Niemcy Instytut Pamięci Narodowej odkrycia i ciekawostki

Henryk Sławik. Bohater trzech narodów

Po przybyciu na Węgry jesienią 1939 roku zaczął organizować pomoc dla uciekinierów z Polski. Dzięki jego staraniom udało się uratować wielu Żydów, w tym znaczną liczbę dzieci. Za niesienie pomocy Żydom został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Mauthausen. 16 lipca mija 130. rocznica urodzin Henryka Sławika. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski sprawiedliwi wśród narodów świata Dzień Węgierski w Polskim Radiu Węgry Holokaust Niemcy nazizm II wojna światowa zbrodnie wojenne

Europejscy Żydzi borykają się z antysemityzmem. Ekspertka: skala zjawiska występuje z różnym nasileniem

Ponad 90 proc. europejskich Żydów zetknęło się z antysemityzmem w internecie, a 76 proc. czasem ukrywa swoją tożsamość ze względów bezpieczeństwa - wynika z raportu opublikowanego przez Agencję Praw Podstawowych (FRA) UE. W badaniu wzięło udział prawie 8 tys. Żydów z 13 krajów UE. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski antysemityzm Hamas Strefa Gazy Izrael konflikty międzynarodowe Więcej świata

"Przywrócić pamięć". Reportaż Joanny Bogusławskiej o Elżbiecie Ficowskiej

Bieta Ficowska zawsze działała na rzecz innych. Uratowana z warszawskiego getta, miała dwie matki - żydowską i polską. Była żoną poety Jerzego Ficowskiego (zmarł w 2006 roku), który pomagał jej odnaleźć żydowskie korzenie. Od lat 70. była związana z opozycją demokratyczną.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Cezary Harasimowicz getto warszawskie Irena Sendlerowa Joanna Bogusławska

Kongres USA przegłosował uhonorowanie Grupy Ładosia - polskich dyplomatów ratujących Żydów

Izba Reprezentantów zagłosowała we wtorek za ustawą przyznającą Złoty Medal Kongresu 60 zagranicznym dyplomatom, którzy ratowali Żydów przed Holokaustem wydając im fałszywe wizy i paszporty. Wśród odznaczonych jest pięciu Polaków z placówki w Szwajcarii działających w ramach tzw. Grupy Ładosia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA USA Stany Zjednoczone Kongres USA Holokaust II wojna światowa dyplomacja

"Encyklopedia getta warszawskiego" w sieci. 2000 haseł opowiada o życiu w getcie

"Zakończyliśmy wieloletni projekt opracowania wirtualnego kompendium wiedzy na temat zamkniętej dzielnicy żydowskiej w Warszawie", podał Żydowski Instytut Historyczny. Encyklopedię w formie online tworzy około 2000 haseł podzielonych na: osobowe, topograficzne, związane z codziennością w getcie, działającymi tam instytucjami czy najważniejszymi wydarzeniami. 
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Holokaust Niemcy nazizm III Rzesza II wojna światowa

Polska po zaborach. Ekspert: sukcesem było utrzymanie niepodległości w naprawdę trudnych warunkach

Czy Polska po zaborach była odrodzoną Rzeczpospolitą, czy całkiem nowym państwem? – Ziemie polskie były zrujnowane po tym, jak odbywały się tutaj bardzo ciężkie walki – mówi prof. Marek Michalski z UKSW. A co na ten temat uważają pozostali goście Programu 1 Polskiego Radia: prof. Jolanta Żyndul z Archiwum Kobiet przy Instytucie Badań Literackich PAN i Marcin Dobrowolski, dziennikarz zajmujący się historią polskiej gospodarki?
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski Marek Michalski Marcin Dobrowolski Jolanta Żyndul