Polskie Radio
Section05
Argentyna

Lis najlepszym przyjacielem człowieka? Odkryto dowód w Patagonii

W Ameryce Południowej przed wiekami lisy były zwierzętami domowymi – informują naukowcy w magazynie "Royal Society Open Science". Archeolodzy byli bardzo zaskoczeni, gdy w Patagonii (Argentyna) odkryli pochówek, w którym obok człowieka pochowany był lis. Grób liczy sobie 1,5 tys. lat.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Argentyna archeologia odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne lis zwierzęta zwierzęta domowe Ameryka Południowa

Adolf Eichmann. "Morderca zza biurka" skazany na śmierć

11 kwietnia 1961 roku w Izraelu rozpoczął się proces Adolfa Eichmanna, niemieckiego zbrodniarza odpowiedzialnego za śmierć milionów Żydów w czasie II wojny światowej. W wyniku procesu Eichmann został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w maju 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adolf Eichmann II wojna światowa akt oskarżenia Izrael Jerozolima deportacja Argentyna nazizm Niemcy III Rzesza Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Ryszard Białous. Dowódca legendarnego batalionu "Zośka"

"Ludzie, którymi miałem zaszczyt dowodzić, to nie wyspa oderwana od społeczeństwa, ani cierpiętnicy, dla których było ideałem polec za Ojczyznę, lecz świadomi swych obowiązków młodzi obywatele" – w ten sposób pisał o swoich podopiecznych harcmistrz Ryszard Białous, jeden z najwybitniejszych instruktorów Szarych Szeregów i dowódca harcerskiego batalionu "Zośka".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa harcerstwo HISTORIA Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski historia PRL Szare Szeregi Argentyna

Argentyńska "piła łańcuchowa". Prezydent Milei tnie wydatki

Libertariański prezydent Argentyny Javier Milei w ramach kampanii "cięcia piłą łańcuchową" wydatków publicznych zmniejszył w styczniu i lutym finansowanie państwowych spółek o ponad połowę w ujęciu realnym - poinformował dziennik "La Nacion". Javier Milei zapowiadał w kampanii wyborczej, że "wszystko, co może być w rękach prywatnych" zostanie sprywatyzowane.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Argentyna prezydent reformy budżet koszty

Prezydent Argentyny ostro o prezydencie Kolumbii. Ekspert: w normalnych stosunkach takich słów się nie używa

Prezydent Argentyny, Javier Milei, wywołał oburzenie w Kolumbii nazywając swojego kolumbijskiego odpowiednika Gustavo Petro "terrorystycznym mordercą". To nie pierwsza kontrowersyjna wypowiedź z ust tego polityka, tym razem jego komentarze doprowadziły jednak do poważnego dyplomatycznego spięcia.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Donald Trump USA Argentyna Kolumbia ONZ żywność Javier Milei

"Skąpy Gombrowicz, nieufny Cortázar". Życiowe przypadki Zofii Chądzyńskiej

- Zadzwonił telefon, odbieram, a tam: "Tu Witoldo, Witoldo Gombrowicz. Czy zechcę odwiedzić jego niskie progi. Będzie całe Buenos Aires i koktajl na sto dwa". No to się wybrałam… - opowiadała w jednej ze swoich barwnych gawęd Zofia Chądzyńska. 24 lutego mija 112. rocznica urodzin tej znakomitej tłumaczki.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz literatura Argentyna Witold Gombrowicz Julio Cortazar wspomnienie

Javier Milei spotka się z szefem dyplomacji USA. Później zobaczy się z Trumpem?

Prezydent Argentyny Javier Milei spotka się w tym tygodniu z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem w Buenos Aires. Później polityk odwiedzi Stany Zjednoczone, gdzie weźmie udział w dorocznej konferencji konserwatystów, na której głównym mówcą będzie były amerykański prezydent Donald Trump.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Argentyna Ameryka Południowa Javier Milei Antony Blinken Donald Trump