Polskie Radio
Section05

badania

Jest skuteczniejszy niż cytologia. Test molekularny dostępny na NFZ

Do programu profilaktyki raka szyjki macicy finansowanego przez NFZ od lipca włączono test molekularny HPV HR oraz cytologię płynną. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła, że to "game changer" w profilaktyce raka szyjki macicy. Test molekularny pozwala wykryć wirus, który dopiero może spowodować, że kobieta zachoruje. Co roku na raka szyjki macicy umiera 1,8 tys. kobiet.
Zobacz więcej na temat:  kobieta zdrowie Ministerstwo Zdrowia rak szyjki macicy nowotwory

Czy Polacy wierzą w przesądy? "Niektóre zachowania są powtarzane z przyzwyczajenia"

Przesądy są zakorzenione w polskiej kulturze i często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Część osób traktuje je jako formę zabawy, element tradycji, a inni wierzą w ich moc i wpływ na przyszłość. Przesądy, które dotyczą np. pecha związanego z czarnym kotem, rozbiciem lustra, czy przechodzeniem pod drabiną, są nadal powszechnie znane i w różnym stopniu przestrzega. 
Zobacz więcej na temat:  przesądy magia społeczeństwo KULTURA tradycja

PREMIUM Uważne Spojrzenie: Dr Marta Siepsiak o mizofonii

Mizofonia to zaburzenie, które wywołuje silną, automatyczną reakcję emocjonalną na ciche, powtarzalne dźwięki. Choć wciąż nie figuruje w oficjalnych klasyfikacjach, może dotyczyć nawet 5 proc. populacji. – To nie jest nielubienie dźwięków. To emocje i doświadczenia fizjologiczne, których nie da się opisać – tłumaczy w rozmowie z PolskieRadio24.pl dr Marta Siepsiak, psycholożka i badaczka z Uniwersytetu SWPS, która zna to zaburzenie nie tylko z teorii, ale również z własnego doświadczenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA psychologia dźwięki społeczeństwo

Blisko przełomu w diagnozowaniu cukrzycy? Trwają prace nad nowymi metodami

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych charakteryzujących się najszybszym wzrostem częstości występowania w krajach rozwiniętych. Choruje już co najmniej 3,2 mln Polaków, a 5 mln ma tzw. stan przedcukrzycowy. Aż 85-90 proc. chorych cierpi na cukrzycę typu 2. Niezdiagnozowana i nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań, które zachodzą w odmienny sposób w różnych tkankach, a lekarze mają problem z diagnozowaniem tych zmian.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Krzysztof Michalski cukrzyca

Przełom w leczeniu nowotworów? Pomóc mogą badania nietoperzy, które nie chorują na raka

Nietoperze są jednymi z najdłużej żyjących ssaków w stosunku do swojej wielkości. Niektóre gatunki mogą dożywać nawet 35 lat, co odpowiada ponad 180 latom życia ludzkiego. Mimo długowieczności i narażenia na czynniki uszkadzające DNA, niektóre gatunki nietoperzy nigdy, nawet w bardzo zaawansowanym wieku, nie chorują na raka. Jak informuje czasopismo "Nature Communications" wynika to z połączenia aktywności genów przeciwnowotworowych oraz bardzo efektywnej kontroli immunologicznej. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak nietoperze zwierzęta nowotwory zdrowie NAUKA Andrzej Kruszewicz

"Podróże w kosmos zapewnią bezpieczeństwo życia na Ziemi"

To ona przygotowała jeden z eksperymentów dla Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. O tej misji, a także o tym, jak astronauta odczuwa czas, jak muszki mogą pomóc budować teleskopy i po co naukowcy zbierają łzy, rozmawialiśmy z dr Agatą Kołodziejczyk, astrobiolożką związaną m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną.
Zobacz więcej na temat:  Agata Kołodziejczyk NAUKA kosmos astronautyka Sławosz Uznański międzynarodowa stacja kosmiczna eksperyment