Polskie Radio
Section05

badania

Czy Polacy wierzą w przesądy? "Niektóre zachowania są powtarzane z przyzwyczajenia"

Przesądy są zakorzenione w polskiej kulturze i często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Część osób traktuje je jako formę zabawy, element tradycji, a inni wierzą w ich moc i wpływ na przyszłość. Przesądy, które dotyczą np. pecha związanego z czarnym kotem, rozbiciem lustra, czy przechodzeniem pod drabiną, są nadal powszechnie znane i w różnym stopniu przestrzega. 
Zobacz więcej na temat:  przesądy magia społeczeństwo KULTURA tradycja

PREMIUM Uważne Spojrzenie: Dr Marta Siepsiak o mizofonii

Mizofonia to zaburzenie, które wywołuje silną, automatyczną reakcję emocjonalną na ciche, powtarzalne dźwięki. Choć wciąż nie figuruje w oficjalnych klasyfikacjach, może dotyczyć nawet 5 proc. populacji. – To nie jest nielubienie dźwięków. To emocje i doświadczenia fizjologiczne, których nie da się opisać – tłumaczy w rozmowie z PolskieRadio24.pl dr Marta Siepsiak, psycholożka i badaczka z Uniwersytetu SWPS, która zna to zaburzenie nie tylko z teorii, ale również z własnego doświadczenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA psychologia dźwięki społeczeństwo

Blisko przełomu w diagnozowaniu cukrzycy? Trwają prace nad nowymi metodami

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych charakteryzujących się najszybszym wzrostem częstości występowania w krajach rozwiniętych. Choruje już co najmniej 3,2 mln Polaków, a 5 mln ma tzw. stan przedcukrzycowy. Aż 85-90 proc. chorych cierpi na cukrzycę typu 2. Niezdiagnozowana i nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań, które zachodzą w odmienny sposób w różnych tkankach, a lekarze mają problem z diagnozowaniem tych zmian.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Krzysztof Michalski cukrzyca

Przełom w leczeniu nowotworów? Pomóc mogą badania nietoperzy, które nie chorują na raka

Nietoperze są jednymi z najdłużej żyjących ssaków w stosunku do swojej wielkości. Niektóre gatunki mogą dożywać nawet 35 lat, co odpowiada ponad 180 latom życia ludzkiego. Mimo długowieczności i narażenia na czynniki uszkadzające DNA, niektóre gatunki nietoperzy nigdy, nawet w bardzo zaawansowanym wieku, nie chorują na raka. Jak informuje czasopismo "Nature Communications" wynika to z połączenia aktywności genów przeciwnowotworowych oraz bardzo efektywnej kontroli immunologicznej. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak nietoperze zwierzęta nowotwory zdrowie NAUKA Andrzej Kruszewicz

"Podróże w kosmos zapewnią bezpieczeństwo życia na Ziemi"

To ona przygotowała jeden z eksperymentów dla Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. O tej misji, a także o tym, jak astronauta odczuwa czas, jak muszki mogą pomóc budować teleskopy i po co naukowcy zbierają łzy, rozmawialiśmy z dr Agatą Kołodziejczyk, astrobiolożką związaną m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną.
Zobacz więcej na temat:  Agata Kołodziejczyk NAUKA kosmos astronautyka Sławosz Uznański międzynarodowa stacja kosmiczna eksperyment

13 eksperymentów Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmosie

Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie drugim Polakiem w kosmosie. Z przeróżnych przyczyn jego misja odsuwa się w czasie, aktualne pozostają zaś zadania do wykonania. Sławosz Uznański-Wiśniewski na orbicie przeprowadzi 13 eksperymentów. Pozostała trójka załogi ma swoje zadania do wykonania. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Sławosz Uznański kosmos NASA esa badania polskich naukowców Weronika Puszkar Piotr Firan