Polskie Radio
Section05
bajki

Z wizytą u Koziołka Matołka, czyli "Lato z Radiem" w Europejskim Centrum Bajki

Tym razem w "Lecie z Radiem" razem z Małgorzatą Głogowską odwiedziliśmy Muzeum Bajki w Pacanowie, znane też jako Europejskie Centrum Bajki. Centrum skupia się wokół świata fantazji, który nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy. Organizuje wydarzenia kulturalne dla najmłodszych, nieco starszych i tych już całkiem dorosłych. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2020 bajka bajki dzieci

Bajki z Kościołem Mariackim w tle

Dziewięć opowieści adresowanych do młodszych, ale również i tych starszych czytelników. "Bajki mariackie" przybliżają fakty, które dały podstawy legendom związanym z Krakowem. Jak powstał krakowski hejnał? Dlaczego jedna z wież Kościoła Mariackiego jest wyższa od drugiej? Skąd wywodzą się słynne szopki? Na te pytania odpowiadała autorka publikacji Ewa Czaczkowska, która była gościem audycji "Kwadratura Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura bajki dla dzieci bajki czytelnictwo

Hans Christian Andersen

Brzydkie kaczątko, Calineczka, Dziewczynka z zapałkami, Królowa Śniegu -  to tylko kilka z pięknych i mądrych baśni, które napisał ten słynny duński pisarz. Swoje utwory pisał również z myślą o dorosłych - w poetycki sposób opowiadają o najważniejszych dla człowieka sprawach, o dylematach życia, ludzkich marzeniach i tęsknotach, o niegodziwości i o miłości, o pięknie świata i o nieuchronnej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  dzieci historia Polski Hans Christian Andersen bajki dla dzieci bajki Dania

Bajki dla dorosłych, czyli o braku happy endów

Wielu dorosłych mimo upływu lat wciąż ma słabość do bajek, które pamiętają z dzieciństwa. Dziś, w zależności od intelektualnych wymagań i stopnia dojrzałości emocjonalnej, wybierają różne ich rodzaje. Jakie bajki dla dorosłych są obecnie najpopularniejsze? Gościem audycji Kwadratury Kultury byli: Joanna Olech, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży, w tym serii Dynastia Miziołków oraz psycholog Jacek Gientka, współautor Bajek dorosłych, które pisał na podstawie doświadczeń zawodowych i rozmów z klientami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 tradycja czytelnictwo czytanie bajek bajki kultura masowa literatura dzieci

Coraz mniej „Kubusia Puchatka”, a więcej „My Little Pony”

- W starszych bajkach bohaterami byli ludzie lub zwierzęta. Był to świat relacji i natury, zgodny z jej rytmami, w którym ważne były emocje. Dzisiejsze bajki bardzo często przedstawiają świat maszyn, rzeczy ożywionych, o których nigdy byśmy nie przepuszczali, że mogliby być bohaterami – mówiła o bajkach w Polskim Radiu 24 Katarzyna Orkisz, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci z Nadpobudliwością Ruchową. Gośćmi programu byli również Katarzyna Luba, dyrektorka Muzeum Dobranocek w Rzeszowie; Elżbieta Klimaszewska, dziennikarka i polonistka; Jarosław Kinal, medioznawca i socjolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bajki dla dzieci bajki dzieci

Bajkowy przewodnik po świecie muzyki

Lekki i humorystyczny język okraszony wyjątkowymi ilustracjami Józefa Wilkonia. Specjalnie dla najmłodszych miłośników muzyki,  Justyna Bednarek przygotowała wyjątkowy przewodnik po fascynującym świece dźwięków. Kto skomponował utwór fortepianowy na pięć rąk? Który kompozytor miał dwadzieścioro dzieci? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań Można znaleźć w książce „W to mi graj. Bajki muzyczne”.
Zobacz więcej na temat:  bajki bajki dla dzieci dzieci książki MUZYKA Józef Wilkoń