Polskie Radio
Section05

bezpieczeństwo energetyczne

"Startował z przegranej pozycji". Dr Anna Kwiatkowska o karierze kanclerza Scholza

- Nord Stream 2 był popierany przez tyle lat przez wszystkie ekipy rządzące w Niemczech, ponieważ było tam głębokie przeświadczenie, biznesowe i polityczne, że jest to bardzo korzystne dla kraju - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Anna Kwiatkowska, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa GOSPODARKA Unia Europejska Rafał Dudkiewicz Olaf Scholz Niemcy

Grupa Orlen buduje porty instalacyjne dla morskich farm wiatrowych. Wiadomo, kiedy powstanie pierwszy

Grupa Orlen planuje uruchomienie w 2025 r. w Porcie Świnoujście pierwszego na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Port zlokalizowany na Pomorzu Zachodnim, wraz z drugim, którego realizacja planowana jest w Gdańsku, będzie w stanie zapewnić kompleksową obsługę wszystkich projektów wiatrowych na Bałtyku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE Orlen Morze Bałtyckie energetyka energia elektryczna wiatr

Forum Wizja Rozwoju. Ekspert: Polska od lat przygotowywała się na energetyczny szantaż Rosji

- Po ataku Rosji na Ukrainę maski opadły i stało się jasne, że Moskwa od dawna, z premedytacją, uzależniała od swoich surowców największe europejskie gospodarki - przyznali uczestnicy kongresu Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. - Wcześniej ostrzegaliśmy przed rosyjskim imperializmem, dziś apelujemy o sprawiedliwą i racjonalną transformację - zaznaczyli eksperci.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA forum energetyka OZE Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Naimski: jesteśmy bezpieczni energetycznie, ale o to bezpieczeństwo trzeba ciągle dbać

- Realizujemy inwestycje zaplanowane w 2016 roku, które uniezależniają nas od monopolistycznych dostaw rosyjskiego gazu. To strategia, którą realizujemy konsekwentnie, i która w sposób istotny, widoczny, polepsza bezpieczeństwo energetyczne Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja ropa naftowa gaz ziemny GOSPODARKA Piotr Naimski Gazprom POLSKA energetyka

Lądowe gazociągi terminala FSRU uzyskały decyzje środowiskowe. Gaz-System: to pierwszy ważny kamień milowy

Gaz-System uzyskał decyzje środowiskowe dla wszystkich trzech gazociągów lądowych, projektowanych w ramach programu FSRU. Docelowo gazociągi mają zapewnić możliwość rozprowadzenia dodatkowego wolumenu gazu, a także świadczyć usługi dodatkowe. Program FSRU, obok programu Baltic Pipe oraz rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu, stanowi ważny element tzw. Bramy Północnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny LNG terminal energetyka infrastruktura

Położono stępkę pod gazowiec "Grażyna Gęsicka". Jednostka "Lech Kaczyński" została już zwodowana

W południowokoreańskiej stoczni położono stępkę pod budowę drugiego z zamówionych przez PGNiG statków do przewozu LNG, który będzie nosił imię "Grażyna Gęsicka". Wcześniej zwodowano jednostkę, która ma nosić imię "Lech Kaczyński" - poinformowało PGNiG. Oba gazowce wejdą do użytku w 2023 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka PGNiG gaz ziemny LNG transport

Prezydent USA nakazuje zwiększenie produkcji paneli słonecznych. Powołuje się na bezpieczeństwo narodowe

Prezydent USA Joe Biden użył uprawnień zawartych w ustawie dotyczącej bezpieczeństwa narodowego Defense Production Act, by przyspieszyć krajową produkcję paneli słonecznych. "Technologie czystej energii są kluczowym składnikiem arsenału, który musimy zaprząc, by zmniejszyć ceny energii dla rodzin" - napisał Biały Dom.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA panele słoneczne fotowoltaika produkcja Stany Zjednoczone

"Transformacja energetyczna wymaga czasu". Soboń o niezależności Polski w dziedzinie dostaw ropy i gazu

W zakresie bezpieczeństwa energetycznego Polska nie była tak naiwna, jak wiele innych państw Europy Zachodniej i odrobiła swoją lekcję - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie. Dodał, że transformacja energetyczna musi być prowadzona za zgodą społeczną i wymaga czasu.
Zobacz więcej na temat:  Artur Soboń GOSPODARKA energetyka ropa naftowa gaz energia

Premier Mateusz Morawiecki: koncepcja Trójmorza będzie wielkim sukcesem

Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie otworzył Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie. - Wojna na Ukrainie, pokazała nam jak ważna jest współpraca państw flanki wschodniej NATO i UE i jednocześnie uświadomiła, że nie ma Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy - zaznaczył szef rządu. - Myślę, że koncepcja Trójmorza będzie wielkim sukcesem - podkreślił premier.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 energetyka Trójmorze Mateusz Morawiecki GOSPODARKA

30 lat od upadku rządu Jana Olszewskiego. Bogdan Pęk: nie chciano rozliczyć zbrodniarzy komunistycznych

- Dzisiaj obserwujemy już drugie lub trzecie pokolenie "resortowych dzieci", grupę ludzi, która uznała, że Polska jako podmiot niezależny nie może istnieć i musi pójść na ogromne ustępstwa gospodarcze i polityczne wobec wielkich tego świata, w tym wypadku Niemiec, które kolaborują wbrew interesom Europy z Rosją - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja ropa naftowa GOSPODARKA wojna na Ukrainie Michał Rachoń

Węgry blokują pakiet sankcji UE wobec Rosji. Dr Tolak: próba osiągnięcia dodatkowych korzyści

- Jeżeli rozmawiamy o polityce Viktora Orbana związanej z relacjami z Moskwą czy realizowanej w ramach UE w ostatnim okresie, to ciężko nie stawiać zarzutów, że jest zdecydowany stronnikiem Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Tolak (Collegium Civitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa gaz ziemny GOSPODARKA węgiel wojna na Ukrainie Magdalena Złotnicka Viktor Orban Węgry

Problemy z nałożeniem sankcji UE na Rosję. Maria Sobuniewska: to także kwestia woli politycznej

- Obserwując negocjacje unijne odnośnie najnowszego pakietu sankcji, możemy wyciągnąć wniosek, że UE, jako organizacja międzynarodowa, nie jest zdolna podejmowania takich decyzji - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Sobuniewska, ekspert ds. energetyki (Klub Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa gaz ziemny GOSPODARKA węgiel wojna na Ukrainie Antoni Trzmiel

Europa musi zerwać z "ruskim mirem". Raport ETC: należy zająć się bezpieczeństwem energetycznym

Musimy zablokować import zasobów energetycznych, stanowiących 57 proc. rosyjskiego eksportu. Kupując rosyjski węgiel, ropę naftową i gaz, Europejczycy pośrednio finansują wojnę Putina - pisze Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z nowego raportu europejskiej Komisji ds. Transformacji Energetycznej wynika, że import gazu można ograniczyć o co najmniej 50 proc. w ciągu roku, a dalsze redukcje zależą od zmian w zachowaniach konsumentów i przedsiębiorstw.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny ropa naftowa Rosja import embargo OZE

Gaz i ropa z Rosji. Jakub Wiech: niektóre kraje Europy są strukturalnie uzależnione od rosyjskiego surowca

- Jest to unikalna szansa dla Polski, by uzbroić europejską transformację energetyczną i klimatyczną w atrybuty dotychczas pielęgnowane przez nas, czyli derusyfikację, odchodzenie od paliw kopalnych z Rosji oraz w atrybut dywersyfikacji, maksymalnego poszerzenia portfela dostaw nośników energii - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (Energetyka24, Defence24).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa gaz ziemny GOSPODARKA węgiel wojna na Ukrainie