Polskie Radio
Section05

choroba

Nieco zapomniany, ale wciąż groźny - HIV w Polsce nie odpuszcza

Epidemia HIV ciągle trwa. W zeszłym roku w Polsce stwierdzono 2 879 nowych zakażeń. To więcej niż w latach ubiegłych. Dziś zakażenie wirusem nie jest już wyrokiem śmierci, ale trzeba pamiętać, że jak najwcześniejsze badania, mogą nam uratować życie i sprawić, że nie zachorujemy na AIDS, a będziemy jedynie bezobjawowymi nosicielami wirusa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Zobacz także HIV AIDS leki terapia

Konkurs "Leczymy z troską!". Promowanie inicjatyw, które wzmacniają psychikę chorych

Choroby, zwłaszcza przewlekłe, mocno wpływają zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne pacjentów. W procesie leczenia, obok samej terapii, niezmiennie ważne pozostaje wsparcie i troska o chorych, a także pomoc niesiona przez personel medyczny oraz bliskich. Nie zawsze jednak system ochrony zdrowia czy otoczenie pacjenta mogą sprostać wszystkim wyzwaniom. W takich sytuacjach bezcenne okazuje się wsparcie ludzi dobrej woli i otwartych serc. To właśnie do nich adresowany jest konkurs "Leczmy z troską!".
Zobacz więcej na temat:  medycyna zdrowie Artur Wolski Zobacz także

Nieudana operacja z udziałem robota. Znany lekarz oskarżony

Oskarżonym jest Kazimierz P., profesor ginekologii i były małopolski konsultant wojewódzki ginekologii onkologicznej, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Zarzucane mu przestępstwa to narażenie pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz nieumyślne spowodowanie śmierci. Kobieta zmarła po eksperymentalnej operacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA śmierć służba zdrowia akt oskarżenia Kraków zdrowie rak społeczeństwo

Legalna praca na L4. Czy powinna obowiązywać?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje zmiany dotyczące zwolnień lekarskich. Według założeń pracownicy przebywający na L4 będą mogli wykonywać tzw. incydentalne czynności. Co to oznacza? Czy praca podczas zwolnienia lekarskiego powinna być legalna? O tym w "Tylko szczerze" Izabela Niziałek, ekspertka ds. HR i zarządzania zasobami ludzkimi.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski praca zwolnienie lekarskie Izabela Niziałek