Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

108 polskich błogosławionych męczenników czasu II wojny światowej

Księża i zakonnicy zamordowani w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, kapłani zabici za pomoc niesioną Żydom, teściowa, która oddała życie za ciężarną synową, duchowny, który zginął z rąk Gestapo, bo nie zgodził się wydać komunistów - wszyscy oni zostali wyniesieni na ołtarze 26 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Jan Paweł II Kościół katolicki Niemcy zbrodnie wojenne

"Nigdy jeden przeciw drugiemu". Jan Paweł II o solidarności i odpowiedzialności

12 czerwca 1987 roku, jeden z dni III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, przyniósł wiele ważnych przemówień papieża do wiernych. W homiliach skierowanych wówczas do młodzieży, do chorych czy do ludzi pracy padły słowa, które na trwałe zapisały się w historii papieskich podróży do ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II PRL Gdańsk Częstochowa Jasna Góra etyka praca młodzież Kościół katolicki

Qulturalne bierzmowanie i Jezus na stadionie Legii 

Niedziela Zesłania Ducha św.,  a z nią kojarzy się bierzmowanie. Coraz mniej osób przystępuje, w wielu krajach bierzmowanie przyjmuje się w pakiecie z chrztem. A tymczasem 30 tys. Osób zgromadziło się 7.06 na stadionie Legii na wydarzeniu pt. „Świat rani , Bóg leczy”. Z ciekawości? Z przekonania? By doświadczyć?...ale czego?
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół Kościół katolicki Kościół i kultura wiara Sylwia Sułkowska Redakcja katolicka

Pustelnik, mędrzec, czytelnik. Ryszard Przybylski i świat jego książek

– Był jednym z największych współczesnych polskich humanistów, który literaturę potrafił otwierać na wszystkie wymiary: kulturowe, polityczne czy religijnie. Odkrywał przed czytelnikami nowe światy interpretacji – mówił w Polskim Radiu prof. Włodzimierz Bolecki o Ryszardzie Przybylskim. W tym roku wspominamy 97. rocznicę urodzin tego wybitnego literaturoznawcy i eseisty.    
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Przybylski Maria Janion literatura teologia filozofia romantyzm poezja

Prof. Stefan Swieżawski. "Złościło mnie, gdy mówiło się negatywnie o średniowieczu"

– Wydaje mi się, że średniowiecze było właściwie ustawicznym renesansem – mówił w jednym z  radiowych wywiadów prof. Stefan Swieżawski. Dziś mija 20. rocznica śmierci tego znakomitego filozofa, jedynego świeckiego delegata na obrady II Soboru Watykańskiego z krajów Europy Wschodniej, osoby, która – jak dowodzą nagrania Polskiego Radia – miała dar snucia zajmujących opowieści.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Lwów Dwudziestolecie międzywojenne PRL Karol Wojtyła Jan Paweł II Stefan Wyszyński katolicyzm Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) Kościół katolicki