Polskie Radio
Section05

dyplomacja

Ochłodzenie stosunków na linii Moskwa-Bukareszt. Władze Rumunii wydaliły 40 pracowników ambasady Rosji

W konsekwencji żądania rumuńskich władz wobec Federacji Rosyjskiej, aby ta zredukowała personel ambasady w Bukareszcie, w sobotę wieczorem do Moskwy odleciało 40 pracowników tej placówki. Ma to związek z rosyjską agresją na Ukrainie oraz pogorszeniem wzajemnych stosunków na linii Bukareszt-Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rumunia Bukareszt wojna na Ukrainie Rosja

Wiceszef MSZ o pakcie migracyjnym: jeżeli ktoś chce otwierać granicę UE, to popełnia strategiczny błąd

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział w "Salonie politycznym Trójki", że otwieranie granic Unii Europejskiej dla nielegalnych migrantów jest błędem. Podkreślił, że to sygnał dla przemytników, żeby zwiększać przemyt migrantów.
Zobacz więcej na temat:  Polityka zagraniczna Polski imigranci w Europie bezpieczeństwo polityka migracja Paweł Jabłoński POLSKA MSZ Trójka

Przedstawiciel Polski w RB ONZ: Rosja musi ponieść pełen koszt zniszczeń, których dokonała na Ukrainie

- Rosja musi ponieść pełen koszt zniszczeń, których dokonała na Ukrainie - powiedział Mateusz Sakowicz, zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy ONZ, podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa na temat sytuacji na Ukrainie. Jak dodał, Rosja chce zniszczyć to, czego nie jest w stanie wziąć.
Zobacz więcej na temat:  ONZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych wojna na Ukrainie Stany Zjednoczone

Polska chce likwidacji dysproporcji narodowościowych w KE. Sadoś: dane wskazują na brak równowagi

Polska domaga się działań, by zlikwidować dysproporcje narodowościowe na kierowniczych stanowiskach w Komisji Europejskiej. Jak wynika z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś opowiedział się za zorganizowaniem konkursów na wysokie stanowiska dla tych krajów, które są niedoreprezentowane w Komisji Europejskiej i powiązanym z nią unijnym korpusie dyplomatycznym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska Bruksela Beata Płomecka

Prof. Michał Kleiber: Pakt migracyjny jest bezprawny i fatalny

- W Unii Europejskiej powinniśmy odwoływać się do solidarności. To jest absolutnie wskazane. Polacy wykazują tutaj olbrzymi wkład, żeby można było mówić o solidarności międzypaństwowej. Natomiast to nie może się odbywać za pomocą bezprawnych rozporządzeń - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko co najważniejsze", b. prezes PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Michał Kleiber Jerzy Jachowicz POLSKA polityka imigranci w Europie Unia Europejska migracja Polityka zagraniczna Polski

Priorytety polskiej polityki zagranicznej. "Od bezpieczeństwa zależy wszystko"

Doprowadzenie do strategicznej porażki Rosji i wzmocnienie potencjału obronnego wschodniej flanki NATO, a także pamięć o represjach wymierzonych w Polaków mieszkających na Białorusi - to główne cele polskiej polityki zagranicznej, zawarte w przemowie prezydenta Andrzeja Dudy podczas spotkania z ambasadorami. - Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Od tego tak naprawdę zależy wszystko inne - podkreśla prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Polityka zagraniczna Polski prezydent premier polityka

"Bezpieczeństwo musi stanowić priorytet". Robert Pszczel o wyzwaniach dla polskiej dyplomacji

– Mamy do czynienia z wojną, więc powinniśmy się oczywiście skupiać na sprawach bezpieczeństwa egzystencjalnego. Bezpieczeństwo musi stanowić priorytet – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Robert Pszczel, polski dyplomata, były dyrektor Biura Informacji NATO w Moskwie. Gość audycji odniósł się także do członkostwa Ukrainy w NATO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka MSZ Polityka zagraniczna Polski Zbigniew Rau Trójka Dariusz Wieczorkowski NATO Ukraina