Skarb Państwa przejmie od Enei większościowy pakiet akcji LW "Bogdanka". Znamy szczegóły Skarb Państwa planuje odkupienie wszystkich posiadanych przez Eneę akcji spółki Lubelski Węgiel "Bogdanka", czyli pakiet 64,57 proc. - poinformowała we wtorkowym komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Rząd RP węgiel energia elektryczna Enea Bogdanka bezpieczeństwo energetyczne
"Potrzebna jest pomocna dłoń rządu". Jerzy Bielewicz o zasobach i cenach węgla - Nasze zasoby węgla niestety nie zaspokoją naszego apetytu na węgiel. W związku z tym rzeczywiście potrzebna jest pomocna dłoń rządu - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Bielewicz, dziennikarz finansista ("Gazeta Bankowa", wgospodarce.pl) Zobacz więcej na temat: węgiel POLSKA społeczeństwo rząd Mateusza Morawieckiego Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska Polskie Radio 24
Zagwarantowane ceny węgla dla indywidualnych odbiorców. Rząd przyjął ustawę Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podczas posiedzenia rządu przyjęto ustawę gwarantującą cenę węgla na polskim rynku. Dla klientów indywidualnych wyniesie ona 996,60 złotych za tonę. Zobacz więcej na temat: węgiel Anna Moskwa POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Klimatu i Środowiska rząd Mateusza Morawieckiego
Ceny węgla w Polsce. Adam Gawęda: rząd zaproponuje rozwiązania strategiczne - Rząd zaproponuje rozwiązania strategiczne, które uregulują kwestie związane z cenami węgla dla odbiorców indywidualnych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia w audycji "W samo południe" Adam Gawęda z PiS. Zobacz więcej na temat: POLSKA Magdalena Ogórek GOSPODARKA węgiel górnictwo polityka
"Okazały się kompletnie nieudane". Jakub Wiech o "protestach" pod hasłem "Blokujemy Orlen" - Orlen jako spółka prawa handlowego musi podejmować działania zgodne z logiką rynku, na którym działa, sprawa więc obniżki cen na stacjach nie jest prosta - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki, portal Defence24.pl. Gościem audycji był też dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. Zobacz więcej na temat: POLSKA PKN Orlen Krajowy Plan Odbudowy GOSPODARKA ropa naftowa gospodarka polska Jakub Wiech
Eksperci: zdrowa konkurencja państwa w handlu węglem będzie właściwym rozwiązaniem Pomoc obywatelom opalających domy węglem wobec nadmierne rosnących jego cen jest potrzebna, ale powinno się to dziać na zasadach uczciwej konkurencji. Jeśli rząd na takich zasadach włączy się w handel węglem poprzez spółki Skarbu Państwa to będzie to jak najbardziej właściwe. Nie można jednak za wysokie ceny winić tylko pośredników, którzy prowadzą biznes i chcą zarabiać. Trzeba przyjrzeć się całej infrastrukturze - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz – wiceprezes Warsaw Enterprise Institiute i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Zobacz więcej na temat: węgiel GOSPODARKA budżet Polski
Uzależnienie Europy od Rosji. Steinhoff: Polska odrobiła lekcję w kwestii gazu - Jeśli chodzi o gaz, to Polska odrobiła lekcje. Trzeba pamiętać, by nie uzależniać się od jednego dostawcy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Steinhoff, były wicepremier, były minister gospodarki. Steinhoff dodał, że podstawą w dzisiejszej energetyce "powinna być dywersyfikacja". Zobacz więcej na temat: POLSKA Rosja gaz węgiel sankcje Piotr Gociek Janusz Steinhoff
Dziś posiedzenie rządu. Ministrowie przedstawią plan wsparcia dla ogrzewających domy węglem We wtorek rząd ma przedstawić plan wsparcia dla osób ogrzewających dom węglem - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Mueller. Ponadto ministrowie zajmą się także m.in. projektem założeń budżetu na 2023 r. oraz projektem zwiększającym kary za zanieczyszczanie środowiska. Zobacz więcej na temat: POLSKA polityka budżet Polski rząd KRRiT
Poluzowanie tzw. ustawy "odległościowej" coraz bardziej prawdopodobne. Budowa wiatraków wróci na ląd? Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował w poniedziałek projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej, łagodzący zapisy reguły 10H, ograniczającej możliwości budowy turbin wiatrowych na lądzie - poinformował rzecznik Ministerstwa Klimatu Aleksander Brzózka. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska wiatr ustawa rząd
OSE Gdańsk 2022. Piotr Naimski potwierdził termin połączenia sieci energetycznej Polski i Ukrainy Do końca tego roku ma zostać uruchomiony most energetyczny między Polską a Ukrainą. Pracują nad tym operatorzy systemów przesyłowych energii elektrycznej Polski i Ukrainy - PSE i Ukrenergo. Mówił o tym podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE GDAŃSK 2022 pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA energia elektryczna energia atomowa energia Ukraina Piotr Naimski
Szczyt energetyczny OSE Gdańsk. Premier: istotna jest dywersyfikacja surowców Rozpoczął się Ogólnopolski Szczyt Energetyczny Gdańsk 2022. W jego trakcie przez dwa dni eksperci do spraw pozyskiwania energii, bezpieczeństwa energetycznego, odnawialnych źródeł energii czy energii nuklearnej będą analizować bieżącą sytuację energetyczną w Polsce, Europie i na świecie. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA energia elektryczna Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie prąd premier gospodarka polska POLSKA polityka
Rekompensaty za rosnące ceny węgla. Wiemy, kiedy program ma wejść w życie Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd wkrótce przyjmie plan zrekompensowania odbiorcom rosnących cen węgla. Zadeklarował, że będzie on działać "najpóźniej od sierpnia". Zobacz więcej na temat: węgiel GOSPODARKA POLSKA Mateusz Morawiecki premier polityka
ENERGETYKA "Węgiel zapewnimy, gazu nie zabraknie". Stanowcza deklaracja minister klimatu - Chcemy, aby cena węgla dla gospodarstw domowych spadła do około 1 tys. zł za tonę - deklaruje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Pomóc ma w tym zwiększenie produkcji węgla w Polsce oraz importu z zagranicy. Zobacz więcej na temat: węgiel POLSKA GOSPODARKA gaz Anna Moskwa polityka
Wysokie ceny węgla. Semeniuk: ukrócimy działania pośredników, którzy narzucają olbrzymie marże - Przez strach, że węgla może zabraknąć, pojawiają się działania spekulanckie, są kolejne działania ze strony pośredników, które wyciszamy. (...) Do tego typu kwestii powinniśmy podchodzić spokojnie - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Semeniuk (wiceminister rozwoju i technologii). Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 POLSKA PiS Mirosław Skowron węgiel GOSPODARKA energia Olga Semeniuk Ministerstwo Rozwoju polityka
"Prowadzimy najbardziej skuteczną politykę w Europie". Jarosław Kaczyński o uniezależnieniu się od Rosji W wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Gazeta Polska" prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wskazuje, że w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy największym wyzwaniem będzie inflacja. Jak podkreśla, złożoność sytuacji polega na tym, że z jednej strony wobec tych, których wzrost cen najbardziej uderza, podejmowane są działania osłonowe, a z drugiej - te działania same przyczyniają się do wzrostu inflacji. Zobacz więcej na temat: Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość gospodarka polska wojna na Ukrainie Paweł Kukiz POLSKA polityka Rosja wywiad
Szczyt energetyczny OSE Gdańsk. Eksperckie debaty o wyzwaniach przed Polską W Gdańsku rusza dziś dwudniowy X Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE GDAŃSK, którego temat przewodni brzmi: "Energetyka dla gospodarki - gospodarka dla energetyki". Patronat honorowy nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki. Zobacz więcej na temat: POLSKA regiony pomorskie Gdańsk
Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r.? Dr Wolański: to może doprowadzić do rezultatów przeciwnych niż zakładane - Współczesne pojazdy z silnikiem spalinowym emitują dziesięć razy mniej szkodliwych substancji niż produkowane 30 lat temu. Nowe pojazdy mają w tym momencie emisyjność niższą, niż produkcja prądu w Polsce, który jest potrzebny do zasilania pojazdu elektrycznego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Wolański, ekspert ds. transportu (SGH). Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA ekonomia Unia Europejska polityka energetyczna Piotr Wąż samochody elektryczne motoryzacja
PSE i Ukrenergo chcą połączyć systemy elektroenergetyczne. Wiemy, kiedy zostaną zakończone prace Operatorzy systemów przesyłowych energii elektrycznej Polski i Ukrainy, PSE i Ukrenergo pracują nad uruchomieniem połączenia obu systemów przez linię Rzeszów-Chmielnicka. Europejscy operatorzy wyznaczyli już wstępne warunki otwarcia handlu prądem z Ukrainą. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA energia elektryczna energia atomowa energia POLSKA Ukraina wojna na Ukrainie