Migracja danych do nowego systemu. PGNiG uspokaja klientów, którzy nie otrzymali faktur w terminie Spółka PGNiG Obrót Detaliczny przypomniała, że osoby, które nie otrzymały faktur w terminie, nie poniosą żadnych dodatkowych opłat. Chodzi o mieszkańców kilku województw, w których zakończył się proces migracji danych klientów do Centralnego Systemu Bilingowego. To jeden z największych tego typu projektów realizowanych w branży energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Zobacz więcej na temat: PGNiG gaz POLSKA rachunki regiony GOSPODARKA
Scholz chce wyłączać elektrownie atomowe. Co na to Niemcy? Jest nowy sondaż Co drugi Niemiec jest przeciwny planowanemu wyłączeniu do końca roku trzech ostatnich działających elektrowni atomowych - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Bilda". Wszystko przez rosnące ceny energii - komentuje gazeta. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Niemcy elektrownia atomowa Europa Europa Zachodnia
USA znajdą sposób na obniżenie cen ropy? Amerykańskie media: Biały Dom przygotowuje reset stosunków z Arabią Saudyjską Biały Dom przygotowuje "pełny reset" stosunków z Arabią Saudyjską - podała w piątek telewizja CNN, powołując się na źródła w administracji Joe Bidena. Głównym powodem jest chęć obniżenia cen ropy naftowej. Zobacz więcej na temat: ropa naftowa paliwa GOSPODARKA USA Arabia Saudyjska energia Joe Biden wojna na Ukrainie ceny paliw ceny inflacja ŚWIAT Ameryka
Lotos całkowicie zrezygnuje z dostaw ropy ze Wschodu. Wiemy, kiedy to nastąpi - W 2023 r. podstawą produkcji Lotosu będzie ropa arabska od Saudi Aramco, a nie rosyjska. Spółka zrezygnuje całkowicie z dostaw surowca ze Wschodu. Obecnie w gdańskiej rafinerii trwają testy dotyczące mieszania ropy arabskiej z innymi gatunkami rop - powiedział wiceprezes Grupy Lotos Piotr Walczak. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA ropa naftowa PKN Orlen lotos wojna na Ukrainie sankcje import eksport
ANALIZA Samochód spalinowy czy elektryczny? Koszty zakupu i eksploatacji. Sprawdzamy, który napęd warto wybrać Czas letnich urlopów zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym sprawdziliśmy, jakim rodzajem samochodu lepiej wybrać się w wakacyjną trasę. Oferta pojazdów z napędem elektrycznym staje się bowiem coraz szersza, co swoimi ekologicznymi ograniczeniami wymuszają europejscy politycy. W naszej analizie przedstawiamy koszty zakupu i eksploatacji elektryka, które zestawiliśmy z analogicznymi przykładami modeli tych samych marek z silnikiem spalinowym. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA infrastruktura motoryzacja elektromobilność energia elektryczna energia odnawialna samochody elektryczne samochody hybrydowe samochody
Jak obniżyć ceny węgla w Polsce? Semeniuk o rozwiązaniach planowanych przez rząd Chcemy skrócić łańcuchy dostaw, tak by pośrednicy sprzedający węgiel nie pobierali tak wysokich marż, jeśli to nie zadziała, wprowadzimy dopłaty dla najuboższych - powiedziała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Zobacz więcej na temat: węgiel GOSPODARKA energia rynek
Niemcy: w pierwszych trzech miesiącach tego roku najważniejszym źródłem energii był węgiel Niemcy planują, że za ok. 20 lat kraj stanie się neutralny dla klimatu, jednak aktualnie znacząca część energii elektrycznej nadal jest wytwarzana z paliw kopalnych. Zobacz więcej na temat: węgiel GOSPODARKA Niemcy energia klimat
Dostawy węgla przez przekop Mierzei Wiślanej? Suski: analizowana jest taka możliwość Analizowana jest możliwość dostaw węgla barkami przez przekop Mierzei Wiślanej do portów, które nie mogą przyjmować dużych statków - poinformował w piątek poseł Marek Suski (PiS). Według niego brakująca ilość ma być zaspokojona krajowymi zasobami, zwiększonym wykorzystaniem miałów węglowych. Zobacz więcej na temat: węgiel GOSPODARKA ceny paliw ceny rynek infrastruktura
Lądowe gazociągi terminala FSRU uzyskały decyzje środowiskowe. Gaz-System: to pierwszy ważny kamień milowy Gaz-System uzyskał decyzje środowiskowe dla wszystkich trzech gazociągów lądowych, projektowanych w ramach programu FSRU. Docelowo gazociągi mają zapewnić możliwość rozprowadzenia dodatkowego wolumenu gazu, a także świadczyć usługi dodatkowe. Program FSRU, obok programu Baltic Pipe oraz rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu, stanowi ważny element tzw. Bramy Północnej. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA gaz ziemny LNG terminal bezpieczeństwo energetyczne infrastruktura
Embargo na rosyjski węgiel. Poncyljusz: sankcje mają przede wszystkim zaboleć Rosję - Rząd bardzo szybko podjął decyzję w sprawie całkowitego embarga, chyba trzeba było najpierw policzyć, jak to jest, teraz okazuje się, że nawet przez nasze pirsy węglowe nie możemy importować więcej węgla niż w ostatnich latach, nie ma go jak wyładować - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Poncyljusz, Koalicja Obywatelska. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Władimir Putin Ukraina Donbas serwis wschodni wojna 2022 Adrian Klarenbach węgiel górnictwo sankcje Unii Europejskiej
Orlen Upstream rozpoczął produkcję energii elektrycznej z gazu ziemnego. Wiemy gdzie Orlen Upstream, spółka zależna PKN Orlen, rozpoczęła produkcję energii elektrycznej z zaazotowanego gazu ziemnego wydobywanego ze złoża Bajerze i z obszaru złożowego Tuchola. Tamtejsze zasoby szacowane są na około 1,5 mld metrów sześc. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA gaz ziemny gaz energia elektryczna PKN Orlen POLSKA tuchola
Położono stępkę pod gazowiec "Grażyna Gęsicka". Jednostka "Lech Kaczyński" została już zwodowana W południowokoreańskiej stoczni położono stępkę pod budowę drugiego z zamówionych przez PGNiG statków do przewozu LNG, który będzie nosił imię "Grażyna Gęsicka". Wcześniej zwodowano jednostkę, która ma nosić imię "Lech Kaczyński" - poinformowało PGNiG. Oba gazowce wejdą do użytku w 2023 r. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA PGNiG gaz ziemny LNG bezpieczeństwo energetyczne transport
Budowa morskich farm wiatrowych będzie bezpieczna dla środowiska. Sejm zmienił przepisy Sejm znowelizował ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej, wprowadzając systemy certyfikacji dla morskich farm wiatrowych i urządzeń do wyprowadzania mocy. Zobacz więcej na temat: wiatr OZE GOSPODARKA energia odnawialna Sejm
Konferencja Green Conservatism. "Polska transformacja energetyczna jest transformacją dialogu" Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że polska transformacja energetyczna jest transformacją dialogu. Minister, odnosząc się do pakietu "Fit for 55", podczas konferencji Green Conservatism zaznaczała, że Polska nie zaprzecza konieczności transformacji, zachowywania zasobów naturalnych i podtrzymywania bioróżnorodności. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA ekologia Fit for 55 konferencja ministerstwo klimatu Ministerstwo Aktywów Państwowych
Ponad 2,8 miliarda zysku przez cztery miesiące. MAP o kondycji polskiego górnictwa Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że w czterech miesiącach tego roku górnictwo węgla kamiennego wypracowało blisko 3,5 mld zł zysku na sprzedaży węgla oraz przeszło 2,8 mld zł zysku netto. Jak podaje MAP, takie wyniki to m.in. efekt zwiększonej o ponad pół mln ton sprzedaży węgla i wzrostu jego ceny średnio o 83 proc. Zobacz więcej na temat: węgiel górnictwo POLSKA GOSPODARKA Ministerstwo Aktywów Państwowych
Sprzedaż węgla w e-sklepie. PGG: skutecznie blokujemy nieuczciwe praktyki zakupowe Polska Grupa Górnicza stosuje wiele nowoczesnych technologii wykluczających możliwość automatycznego zakupu węgla w e-sklepie przy pomocy botów zakupowych - zapewnili w przedstawiciele spółki. W szczycie węgiel w sklepie internetowym PGG usiłuje kupić jednocześnie nawet ponad 100 tys. osób. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Polska Grupa Górnicza węgiel energia elektryczna energia sankcje Unii Europejskiej sankcje
Koniec aut spalinowych w UE? Zalewska: lobby samochodów elektrycznych pisze rozporządzenia - Przed nami zapisy i sformułowania, które mówią, że UE rozstaje się ze swoją konkurencyjnością, idzie ku gospodarczej zagładzie - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS. Parlament Europejski zdecydował, że od 2035 roku mamy się pożegnać z autami spalinowymi. Zobacz więcej na temat: POLSKA Polskie Radio 24 Parlament Europejski Fit for 55 samochody elektryczne samochody hybrydowe motoryzacja elektromobilność
NASZ WYWIAD Nowe informacje ws. awarii samolotu w Kazachstanie. Kto jeszcze był na pokładzie? Na pokładzie samolotu, który uległ zagadkowej awarii w Kazachstanie, był nie tylko prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, ale też prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak. Skąd jej obecność podczas negocjacji? - Można się spodziewać, że Polacy szukają porozumienia pakietowego z Kazachstanem, które wykracza poza umowę na ropę naftową - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. Zobacz więcej na temat: POLSKA polityka PKN Orlen PGNiG Daniel Obajtek Kazachstan GOSPODARKA bezpieczeństwo