Polskie Radio
Section05

geologia

Góra Kościuszki zwieńczeniem podróży dookoła świata

Legenda mówi, że gdyby nie zawód miłośny, to tej podróży i wielu odkryć by nie było. Paweł Edmund Strzelecki jest pierwszym Polakiem, który swoimi podróżami okrążył cały świat, będąc na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy. W ich trakcie dokonywał licznych badań i odkryć. Zwieńczeniem jego działań zdaje się być zdobycie i nazwanie najwyższego szczytu Australii kontynentalnej Górą Kościuszki. Zdarzenie to miało miejsce 12 marca 1840 roku.
Zobacz więcej na temat:  Australia Tadeusz Kościuszko podróże odkrywcy przyroda geografia Paweł Strzelecki

Fale tsunami i erozja brzegów mogą zniszczyć Arktykę

Największa zarejestrowana fala tsunami miała wysokość pół kilometra i uderzyła w brzeg Alaski w 1958 roku! Dla porównania tsunami, które w 2004 roku spustoszyło Indonezję i Tajlandię miało wysokość 15 metrów. Źródłem tsunami na Alasce wcale nie było trzęsienie ziemi, ale zjawisko, które jest tam coraz częściej odnotowywane. Jego źródłem są odrywające się olbrzymie masy skalnych klifów, które z impetem wpadają do wody.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Arktyka klimat

100 lat Państwowego Instytutu Geologicznego

Gabinet Historii Naturalnej stworzony przed ponad 200 laty przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego był pierwszym miejscem szeroko opisującym historię odkryć polskich bogactw naturalnych. Król powołał także Komisję Kruszcową - prototyp ministerstwa górnictwa, hutnictwa i geologii. Na powołanie służby geologicznej trzeba było poczekać do początku XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA górnictwo ciekawostki Dorota Truszczak NAUKA

Bursztyn dobrem narodowym Polaków

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników Polska jest największym na świecie producentem biżuterii z bursztynu bałtyckiego. Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiada, że chce poddać bursztyn procedurze koncesyjnej. W praktyce oznacza to, że ci, którzy chcieliby wydobywać surowiec musieliby mieć zgodę Ministerstwa Środowiska. Zmiany mają wejść już wkrótce. 
Zobacz więcej na temat:  górnictwo Henryk Kowalczyk Krzysztof Szamałek Piotr Gociek Daniel Wydrych ciekawostki

Dlaczego Polska nie stała się łupkową potęgą?

- Pojawiły się inne kraje, które zaczęły inwestować, pierwsze niepowodzenia były zniechęcające. Wprowadzono podatek bardzo mocno podwyższający koszty przyszłej eksploatacji. To się wszystko skumulowało. Główną przyczyną było podwyższone ryzyko inwestycyjne - mówił na antenie radiowej Jedynki o niepowodzeniach związanych z wydobyciem gazu łupkowego Mariusz Orion Jędrysek, Główny Geolog Kraju.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gociek gaz łupkowy ministerstwo środowiska