Polskie Radio
Section05
historia Polski

Patryk Jaki: Polska już dawno powinna wystosować wniosek o reparacje od Niemiec

- Musimy sobie wszyscy zdać sprawę z tego, że to nie jest tylko historia. To nie tak, jak niektórzy mówią: zapomnijmy o przeszłości, myślmy tylko o przyszłości. Problem polega na tym, że nie możemy uczciwie rywalizować dziś z wieloma państwami, właśnie ze względu na to, co wydarzyło się w 1939 r. - mówił portalowi wPolityce.pl europoseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Patryk Jaki polityka Niemcy II wojna światowa repatriacje reparacje wojenne historia Polski

Dyrektor Muzeum Armii w Londynie: Polska w 1939 r. stawiała zacięty opór, a walki były bardziej zacięte niż we Francji

- We wrześniu 1939 r. Polska prowadziła ciężkie, zacięte walki z Niemcami, i zaczyna to być dostrzegane w Wielkiej Brytanii, ale z wielu powodów ich wynik nie mógł być inny niż porażka – mówi Justin Maciejewski, dyrektor Narodowego Muzeum Armii (NAM) w Londynie. Dodał, że starcia "w wielu aspektach były bardziej zacięte niż we Francji w następnym roku".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Londyn Niemcy Wielka Brytania historia Polski

"Wojna pokazała, co dzieje się z człowiekiem, gdy wyruguje z serca wiarę i miłość". Abp Wojda w rocznicę wybuchu II WŚ

- Pochłonęła miliony ludzkich istnień, pozostawiła niepojętą ilość niekończących się dramatów ludzkich - powiedział w Gdańsku podczas mszy św. z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 1 września Gdańsk II wojna światowa Msza święta rocznica HISTORIA historia Polski

Chargé d’affaires ambasady USA: wspominamy Polaków, którzy heroicznie walczyli o ojczyznę

- W 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się od inwazji na Polskę, wspominamy Polaków którzy heroicznie walczyli o ojczyznę; naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o ofiarach i bohaterach tej okrutnej wojny - napisał na Twitterze chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski zbrodnie wojenne Wojsko Polskie pamięć USA POLSKA polityka

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Siedem dni zmagań na Westerplatte

Obrona Westerplatte miała trwać kilka godzin. Skończyło się na siedmiu dniach. 82 lata temu nad ranem, około 400 metrów od polskiej placówki przy Twierdzy Wisłoujście z pokładu pancernika Schleswig-Holstein na ląd zeszła kampania szturmowa Kriegsmarine. 1 września 1939 roku o godz. 4.35 rozpoczęła się II wojna światowa. O pierwszych dniach wojny w audycji "Pora na Trójkę" opowie nam dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo II wojna światowa historia Polski Łukasz Ciechański Tomasz Gajownik Westerplatte wrzesień 1939

"1 września 1939 r. to także agresja propagandy". Prof. Kucharczyk o "kłamstwach wrześniowych"

- Jeżeli my dzisiaj słyszymy tę kłamliwą, dyfamacyjną propagandę, że "Polska brała współudział w Holokauście" i że "tworzono polskie obozy śmierci", to trzeba przypomnieć, że kłamstwo o Polsce tzw. faszystowskiej zaczyna się we wrześniu 1939 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Michał Rachoń II wojna światowa historia Polski

"Pokazywać, jak bardzo II wojna światowa odbiła się na polskich losach". Lodowski o nauce historii

- To, czego nam najbardziej brakuje, to prześledzenia historii naszych rodzin - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Miłosz Lodowski, pytany o nauczanie historii II wojny światowej. - Warto pokazywać, jak bardzo tego typu wydarzenia odbijają się na polskich losach - dodał. Gośćmi "Debaty poranka" byli także dr Bartosz Machalica z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego i Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania Miłosz Lodowski II wojna światowa historia Polski 1 września

Premier: następuje proces wypierania z pamięci tego, kto był faktycznym sprawcą, myli się katów z ofiarami

- Myli się katów z ofiarami, przypisując odmienne role tym, którzy bronili człowieczeństwa przed tymi, którzy bestialsko od pierwszych dni niszczyli cały naród, całe państwa. Ta wojna została wywołana przez niemieckich najeźdźców - powiedział podczas uroczystości na Westerplatte szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa POLSKA historia Polski regiony pomorskie Westerplatte Mateusz Morawiecki

Żaryn: porozumienia sierpniowe stworzyły nową jakość życia

– Wszystkie porozumienia stworzyły nową jakość życia polskiego. Została uruchomiona lawina samostanowienia społeczeństwa. Ruch solidarności liczący prawie 10 mln ludzi to przede wszystkim osoby, które potrafiły się same zorganizować – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, historyk.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe Solidarność PRL historia Polski Stocznia Gdańska HISTORIA fakty opinie ciekawostki Trójka Bartłomiej Graczak Jan Żaryn społeczeństwo

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu przypomni historię polskich kryptologów

Od 25 września 2021 roku w nowym poznańskim muzeum będzie można zobaczyć m.in. oryginalną niemiecką maszynę szyfrującą. Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego opowie o udziale polskich matematyków w jednej z najciekawszych operacji szpiegowskich XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Enigma Poznań Marian Rejewski Jerzy Różycki Henryk Zygalski II wojna światowa szyfrowanie szpieg wywiad muzeum wystawa Niemcy historia Polski HISTORIA historia Europy