Polskie Radio
Section05

historia Polski

Dorota Kania: służby PRL stały za systemem III RP

Jakie są korzenie biznesu III RP? Czy przedsiębiorcy zajmujący czołowe pozycje w rankingach budowali swój biznes na zdrowych podstawach czy wykorzystywali kontakty ze służbami specjalnymi? Na początku czerwca swoją premierą miała książka "Resortowe dzieci: Biznes", której współautorka Dorota Kania była gościem w audycji "Pora na kulturę".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA literatura KSIĄŻKA książki czytelnictwo PRL biznes

Podwójne życie Barbary Wereszczyńskiej – rozmowa z Peterem Rainą

– Historyk, pisarz, publicysta. Hindus, który zakochał się w Polsce, pisze o historii Polski i żyje Polską – tak Mirosław Biełaszko zapowiedział gościa audycji – Petera Rainę. Naukowiec wspominał fascynację polską historią i Prymasem Tysiąclecia – Stefanem Wyszyńskim oraz relację z żoną, nieżyjącą już Barbarą Wereszczyńską-Rainą.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo HISTORIA Mirosław Biełaszko emigracja PRL

Historia na dziś. O manifeście PKWN

22 lipca 1944 r. radio moskiewskie ogłosiło, iż w wyzwolonym przez wojska radzieckie Chełmie Lubelskim powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Podało również tekst ogłoszonego przez niego manifestu. O manifeście PKWN w audycji "Historia na dziś" mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia PRL Edward Gierek PRL zamach Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Patryk Pleskot Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN) Rosja II wojna światowa stalinizm

Prof. Tadeusz Wolsza: obóz KL Warschau faktycznie działał

- Historycy, którzy zajmują się niemieckimi obozami na ziemiach polskich od dawna zastanawiali się nad lokalizacją, przeznaczeniem i pojemnością KL Warschau. Najważniejsze jest jednak pytanie: czy w tym obozie funkcjonowały komory gazowe - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Wolsza, historyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA II wojna światowa Tadeusz Płużański Warszawa

L. Deniziak: komuniści chcieli złamać grzbiet inteligencji

– To w oparciu o sowieckie bagnety Urząd Bezpieczeństwa miał siłę narzucić taki ustrój, jaki chcieli mieć komuniści – powiedział Lucjan Deniziak, były żołnierz Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek wspomnień Żołnierzy Wyklętych z okresu walki o niepodległość Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powroty z niepamięci HISTORIA II wojna światowa Żołnierze Wyklęci Armia Krajowa