Polskie Radio
Section05

historia Polski

Polskie Państwo Podziemne. Ewenement na tle Europy

Choć podczas II Wojny Światowej Polska znajdowała się pod okupacją, posiadała legalny i uznawany na arenie międzynarodowej rząd w Londynie. Istniały Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz podziemna Armia Krajowa. Działało też Polskie Państwo Podziemne. - Było wyjątkowe na tle Europy. Miało wszystkie cechy, charakteryzujące normalne państwo: rząd polski w Londynie, quasi parlament, sądy, wyroki, podatki, ustawy – mówił w audycji Historia Na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa okupacja niemiecka Tadeusz Płużański Patryk Pleskot

Rok Andrzeja Zamoyskiego – twórcy projektu kodyfikacji prawa I RP

Andrzej Hieronim Franciszek Zamoyski herbu Jelita – kanclerz wielki koronny (1764-67), marszałek Trybunału Wielkiego Koronnego, polityk, prawnik, pamiętnikarz. Autor "Zbioru praw sądowych" – projektu pełnej kodyfikacji prawa I Rzeczypospolitej. W Bieżuniu  rozpoczyna się Rok Andrzeja Zamoyskiego. O "Kodeksie Andrzeja Zamoyskiego" mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Piotrowski, kierownik Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Zamoyski Rzeczpospolita Zamość Józef Wybicki

Masowe wywózki Polaków z Kresów Wschodnich

- Plany deportacyjne były gotowe już w 1939 roku. W grudniu zapadła decyzja. Można powiedzieć przewrotnie, że większość tych deportacji Polaków była jak na warunki rosyjskie prowadzona całkiem humanitarnie, ale trzeba podkreślić, że w Rosji nigdy nie było szacunku do życia ludzkiego. Nie tylko dla bolszewików człowiek był nawozem historii - mówił prof. Janusz Odziemkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Renik Kresy II RP HISTORIA HISTORIA