Polskie Radio
Section05

historia Polski

"Listy od Macieja". Premierowy reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Maciej Kula ma 11 lat. Jest uczniem Szkoły Podstawowej nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie. Jego ulubionymi przedmiotami są historia oraz matematyka. Kilka lat temu, po wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego, Maciej otrzymał od rodziców płytę "Czuwaj wiaro!" zespołu Dzieci z Brodą. I tak rozpoczęła się przygoda Macieja z historią.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Powstanie Warszawskie reportaż reportaż w Jedynce pr poleca

AI wygenerowała głos uczestniczki powstania w getcie. Dzięki temu możemy wysłuchać jej wspomnień

"Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" w Muzeum POLIN to pierwsza wystawa o powstaniu w getcie warszawskim przedstawiona z perspektywy cywilów. Wystawa dotyczy historii, która wydarzyła się w miejscu, gdzie aktualnie stoi Muzeum POLIN. Opowiada o losach ok. 50 000 cywilów, którzy podczas powstania ukrywali się w labiryncie bunkrów i skrytek. Ślady historii tych osób nadal znajdują się pod powierzchnią ziemi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA muzeum żydów polskich POLIN powstanie w getcie wystawa sztuczna inteligencja Tomasz Miara Aleksandra Dobieszewska Trójka

Szczodre Gody - słowiańskie święto sprzed tradycji chrześcijańskiej

Noc z 21 na 22 grudnia jest najdłuższą w roku. W tradycji słowiańskiej w tym czasie celebrowano tak zwane Szczodre Gody. Dzień, w którym zaczyna przybywać dnia, był świętem nadziei i radości, symbolizującym zwycięstwo światła nad ciemnością. Wiele zwyczajów związanych z tym starosłowiańskim świętem ma swoje odniesienie we współczesnej tradycji obchodów Bożego Narodzenia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Słowianie święta Boże Narodzenie Paweł Turski Katarzyna Cygler Trójka

Fuks, barwiarz, filister, czyli korporacje akademickie i ich znaczenie w polskiej historii

Fuks, barwiarz, filister - generałowie Władysław Anders i Władysław Sikorski oraz admirał Józef Unrug to niektórzy z nich - to członkowie polskich korporacji akademickich. Pierwsze z nich zakładane były już w XIX wieku przez Polaków studiujących na uniwersytetach w państwach zaborczych. Jakim etosem charakteryzowały się korporacje akademickie?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Żaryn korporacja korporacje akademickie

"Tu mówi Londyn" Rafała Skąpskiego w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Słuchowisko opisuje nieznane szerzej szczegóły ważnego epizodu w życiu trzykrotnego premiera II RP Wincentego Witosa. Rzecz dotyczy kulisów próby przerzucenia Witosa do Londynu, gdzie miał zastąpić na urzędzie prezydenta RP na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza. Autor oparł scenariusz na nieznanej historykom, zachowanej w rodzinie, relacji głównego organizatora i realizatora akcji - szefa kontrwywiadu okręgu AK Władysława Skąpskiego. Reżyseria: Dobrosława Bałazy. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski. Obsada: Ewa Serwa, Henryk Talar, Krzysztof Wakuliński, Piotr Bajor, Wojciech Machnicki, Robert Czebotar, Przemysław Wyszyński, Kamil Pruban, Michał Podsiadło, Piotr Makarski, Przemysław Niedzielski
Zobacz więcej na temat:  Rafał Skąpski Wincenty Witos Władysław Raczkiewicz pr poleca

PR24 Rocznica wydarzeń w kopalni "Wujek". Pawłowicz: pamiętajmy o zbrodniach i ofiarach

- Ludzie opozycji przez długi czas żyli z pewnym piętnem nie do końca "fajnych ludzi", ludzi, którzy krzyczeli, że trzeba ukarać zbrodniarzy komunistycznych, a nie się z nimi dogadywać (…). Pamiętajmy o zbrodniach i ofiarach, pamiętajmy o Grzegorzu Przemyku, Emilu Barchańskim czy ks. Jerzym - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Gościem audycji był również Adam Borowski, szef Klubów Gazety Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny kopalnia Wujek Magdalena Drohomirecka Adam Borowski

Jak Wisława została poetką, czyli Rusinek opowiada o Szymborskiej

- Szymborska wcale nie chciała być poetką, jak była małą dziewczynką, chciała być autorką grubych powieści, i zdaje się, że trzy takie powieści zaczęła pisać. Niestety tylko zaczęła, bo gdzieś w okolicach dziesiątej strony już traciła cierpliwość, więc zachowały się same początki tych grubych powieści, i tak oto została jednak poetką - opowiadał w Polskim Radiu Dzieciom Michał Rusinek - pisarz i sekretarz Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Marta Powałowska DAB+ Michał Rusinek Wisława Szymborska

Strajk okupacyjny w radomskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej. Uczestnicy żądali demokratycznych przemian

Strajk okupacyjny w radomskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej rozpoczął się 26 października 1981 roku, a zakończył go stan wojenny wprowadzony 13 grudnia tego samego roku. Był on najdłuższym ze wszystkich ówczesnych strajków w PRL. Stał się początkiem ogólnopolskiego strajku środowisk akademickich. Przystąpiło do niego 70 proc. uczelni w całym kraju.
Zobacz więcej na temat:  strajki Radom Jakub Domoradzki Wyższa Szkoła Inżynierska Michał Jakubiak Wojciech Jakubiak

Szczególne koncerty historyczne. W warszawskiej Cytadeli zabrzmi muzyka nawiązująca do powstania styczniowego

O godzinie 19.00 w siedzibie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli odbędzie się koncert "Pejzaże 1863". Publiczność usłyszy muzykę z najpiękniejszych polskich filmów poruszających temat Powstania Styczniowego 1863, czyli najdłuższego polskiego zrywu niepodległościowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA MUZYKA koncert Powstanie Styczniowe stan wojenny