Polskie Radio
Section05

historia hp

Stanisław Zabiełło jak Grupa Ładosia. Izraelskie media: tysiące Żydów zawdzięczają mu życie

Przedstawiciel rządu RP na uchodźstwie we Francji Vichy, Stanisław Zabiełło, był jednym z anonimowych bohaterów II wojny światowej, prowadził jedną z najodważniejszych akcji zainicjowanych przez polskich dyplomatów na rzecz ratowania Żydów i setki, a może tysiące osób, zawdzięczają życie jemu i jego ludziom - pisze izraelski dziennik "Israel Hajom".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Holokaust Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Francja Izrael Żydzi

Wincenty Rapacki. "Pierwszy w Polsce prawdziwy wirtuoz charakteryzacji"

Należał do grona czołowych artystów polskiej sceny teatralnej XIX wieku. Zasłynął przede wszystkim dzięki swoim umiejętnościom charakteryzacji, które umożliwiały mu całkowitą zmianę wyglądu. O jego geniuszu w tej dziedzinie najlepiej świadczą liczne zachowane zdjęcia - na niektórych przypomina zgarbionego staruszka, na innych natomiast korpulentnego szlachcica.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski TEATR aktorzy aktor aktorstwo KULTURA

Bomba atomowa Gierka? Marzenia pierwszego sekretarza i tajemnicza śmierć genialnego naukowca

Polska Rzeczpospolita Ludowa znajdowała się w ekskluzywnym gronie sześciu państw pracujących nad nowatorską gałęzią atomistyki. Miała szansę stworzyć nie tylko wydajne źródło energii, ale być może także własną broń jądrową. Program przerwał zagadkowy wypadek gen. prof. Sylwestra Kaliskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Edward Gierek bomba atomowa elektrownia atomowa NAUKA energetyka

Chiny. Odkryto pochówki wojowników, którzy mogli zostać pogrzebani żywcem

Na stanowisku archeologicznym położonym na terenie miasta Anyang w prowincji Henan (północno-wschodnie Chiny) badacze odnaleźli kilkanaście dołów grobowych sprzed trzech tysięcy lat. Znajdowały się w nich fragmenty rydwanów oraz szczątki zwierząt i ludzi, którzy - jak przypuszczają badacze - zostali pochowani żywcem. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Chiny ciekawostki archeologia NAUKA starożytność śmierć odkrycia i ciekawostki

Kazimierz Wyka - wybitny historyk i krytyk literatury

47 lat temu, 19 stycznia 1975 roku w Krakowie, odszedł od nas wybitny historyk i krytyk literatury, prof. Kazimierz Wyka. Śmierć ta, przecież wciąż jeszcze w dość młodym wieku, profesor miał 65 lat, była smutnym zaskoczeniem. Całe rzesze polonistów, krytyków literackich, humanistów, wychowało się na licznych pracach i publikacjach wieloletniego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura Kraków

Historyk: na wyzwolenie Warszawa czekała w sierpniu 1944

17 stycznia 1945 roku do zrujnowanej Warszawy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. - W styczniu 1945 roku to było wejście do ruin miasta, a na wyzwolenie to Warszawa czekała w sierpniu i wrześniu 1944 roku – komentował historyk dr Andrzej Chmielarz. – Niestety, wtedy mieszkańcy miasta nie zostali wyzwoleni. Wyzwolono gruzy pół roku później.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Armia Czerwona Powstanie Warszawskie NKWD Warszawa HISTORIA

TYLKO U NAS Pijana okupacja. Przestępstwa Armii Czerwonej w powojennej Polsce

– Pojedyncze gwałty i rabunki zdarzały się już wcześniej, ale wzrost demoralizacji rozpoczął się wraz z zakończeniem wojny – powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Marcin Zaremba. – To okres nieprawdopodobnej fali gwałtów, przemocy, grabieży, napaści na pociągi. Raporty urzędowe nazywają go "pijaną okupacją".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Armia Czerwona 1945 II wojna światowa

Posłuchaj wspomnień Szpilmana ze stycznia 1945 roku

- 17 stycznia nie zdawałem sobie sprawy z tego, że Warszawa jest wolna. 20 stycznia rano, gdy się obudziłem, usłyszałem, że mnóstwo ludzi chodzi po ulicy, jakieś krzyki i ruch. Podszedłem do okna i rozpłakałem się. Poczułem się wolnym człowiekiem - Władysław Szpilman wspominał w 1958 roku na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Władysław Szpilman Warszawa 1945 II wojna światowa Powstanie Warszawskie Armia Czerwona skarby archiwum historia

Złota biżuteria i lusterko z brązu odnaleziono w kurhanie sprzed ponad 2 tysięcy lat

Polsko-rosyjski zespół archeologów podczas wykopalisk prowadzonych na Syberii, w miejscu zwanym "syberyjską Doliną Królów", odkrył grób kobiety sprzed około dwóch i pół tysiąca lat. Znajdowało się w nim wiele cennych artefaktów, w tym między innymi złoty pektorał i lusterko z brązu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia ciekawostki NAUKA Syberia odkrycia i ciekawostki Uniwersytet Jagielloński