Polskie Radio
Section05

historia Polski

Teatr TV o Polskim Radiu we wrześniu '39 – przed mikrofonem do końca

"Halo, halo, tu mówi Warszawa" to spektakl o bohaterskiej obronie Warszawy we wrześniu 1939 roku z perspektywy Polskiego Radia. Jego premiera w reżyserii Ewy Małecki odbyła się w Teatrze Telewizji w poniedziałek, 5 września. Teraz dostępny jest w Internecie.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa Niemcy Polskie Radio Stefan Starzyński historia warszawy społeczeństwo KULTURA TEATR Teatr Telewizji Piotr Łodej Trójka

"Zawołani po imieniu" – przywrócić pamięć o bohaterach

- W tej chwili jest ostatni moment, by docierać do świadków historii. Dla nas to również okazja do tego, by docenić ofiarę i oddać hołd szlachetnej i pięknej postawie, która z jest świadectwem zachowania człowieczeństwa w czasie całkowicie nieludzkim - tak o wystawie  i projekcie "Zawołani po imieniu" powiedział dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz Instytut Pileckiego Żydzi Holokaust II wojna światowa

Co dało Polsce zwycięstwo w 1920 roku?

Mimo upływu stu lat od Bitwy Warszawskiej w 1920 roku dopiero niedawno została napisana książka, która tak wszechstronnie podsumowuje to wielkie wydarzenie – "Polskie zwycięstwo 1920" ukazała się w sierpniu tego roku nakładem Muzeum Historii Polski. O wydawnictwie opowiedzieli historycy, którzy podjęli się jego redakcji – prof. Michał Kopczyński oraz dr Mikołaj Mirowski.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina 1920 bitwa warszawska Trójka Muzeum Historii Polski społeczeństwo Rosja Związek Radziecki

76. rocznica Powstania Warszawskiego: podsumowanie obchodów

W piątek, w 76. rocznicę upadku Powstania Warszawskiego uczczono powstańców i cywilnych mieszkańców stolicy. Na Kopcu Powstania Warszawskiego zgaszono ogień, który płonął przez 63 dni, od 1 sierpnia. Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, podsumowuje tegoroczne obchody.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Warszawa pandemia koronawirus pomoc ochrona Piotr Majewski Piotr Łodej Trójka społeczeństwo historia warszawy

Obóz przejściowy Dulag 121. Tu trafiała ludność cywilna Warszawy i okolicznych miejscowości

- Nie było żadnej ewidencji więźniów. Robiąc kwerendy, dowiadujemy się o osobach, które przechodziły przez ten obóz - bezpośrednio od nich, ich rodzin oraz z list, które powstawały w obozach koncentracyjnych. Wszystkie liczby są szacunkowe - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Bojanowska, kierownik Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy Powstanie Warszawskie Pruszków

"Wierzył w człowieka i w dobre intencje". Roman Zwiercan o Kornelu Morawieckim

- Kornel Morawiecki miał dalekosiężne przemyślenia i był człowiekiem, którym miał wizję. Wierzył, że z każdego będzie pożytek dla Polski i dla ludzi, nawet jeżeli popełnił jakiś błąd - powiedział w Polskim Radiu 24 Roman Zwiercan, współpracownik i przyjaciel legendarnego opozycjonisty.
Zobacz więcej na temat:  Kornel Morawiecki Solidarność Solidarność Walcząca opozycja PRL Piotr Wąż Polskie Radio 24

Wypowiedź prezydent Gdańska w niemieckim radiu. Prof. Berendt: świadczy o braku elementarnej wiedzy

- Wywiad prezydent Gdańska w niemieckich mediach świadczy o braku elementarnej wiedzy na temat tego jak był zorganizowany reżim nazistowski. Hitler i jego podwładni zniszczyli na terenie Niemiec alternatywne życie polityczne - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Berendt, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Aleksandra Dulkiewicz Gdańsk polityka III Rzesza Tadeusz Płużański Polskie Radio 24

"Antypolskie wypowiedzi powinny być karane". Michałowski o słowach Dulkiewicz

- Za antynarodowe wypowiedzi, państwo polskie powinno karać, a do Gdańska powinien wejść komisarz - tak o wywiadzie Aleksandry Dulkiewicz dla niemieckich mediów, powiedział Andrzej Michałowski, działacz Solidarności z Gdańska. Gośćmi audycji byli też byli opozycjoniści: Andrzej Rozpłochowski i Wojciech Borowik. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz prokuratura rząd

Wywiad prezydent Gdańska w niemieckim radiu. Płużański: wszelkie granice zostały przekroczone

- Największym złem zdaniem Aleksandry Dulkiewicz okazuje się być Jarosław Kaczyński, przy którym Hitler to pikuś. Wszelkie granice dobrego smaku i prawdy historycznej zostały tutaj przekroczone - powiedział w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański (TVP).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Aleksandra Dulkiewicz Gdańsk Georgette Mosbacher polityka Tadeusz Płużański Piotr Wąż Polskie Radio 24

Wywiad Aleksandry Dulkiewicz dla niemieckiego radia. Płażyński: kłamstwa są coraz mocniejsze

- Kłamstwa wypowiadane na temat rządu polskiego są coraz mocniejsze. Porównywanie dzisiejszej wolnej Polski do III Rzeszy to rzeczy, które normalnym ludziom się nie śnią. Nie mieści mi się to w głowie - powiedział w Polskim Radiu 24 Kacper Płażyński, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz III Rzesza polityka Kacper Płażyński Antoni Trzmiel Polskie Radio 24

"Jedna z najważniejszych zwycięskich bitew polskich". Rusza kampania "Pamiętamy! - 100-lecie Bitwy Warszawskiej"

Cykl wykładów na temat Bitwy Warszawskiej, trzy wystawy z nią związane, konkurs na komiks, interaktywne lekcje zdalne, przedstawienia szkolne online oraz akcja porządkowania i odwiedzania grobów bohaterów. To wszystko w ramach kampanii "Pamiętamy! - 100-lecie Bitwy Warszawskiej".
Zobacz więcej na temat:  1920 bitwa warszawska Konstanty Radziwiłł POLSKA Archiwum Akt Nowych