Polskie Radio
Section05

historia PRL

22. rocznica śmierci sopranistki Bogny Sokorskiej – "słowika Warszawy"

– Była jedną z ostatnich artystek, których technika śpiewu dorównywała umiejętnościom dawnych wielkich mistrzyń. W dodatku jej kreacje odznaczały się wielką kulturą, muzykalnością, a i ona sama była przecież bardzo towarzyska, wesoła i pełna uroku. Myślę więc, że warto o niej pamiętać jako o jednej z najświetniejszych śpiewaczek lat 60. i 70. XX wieku – mówił muzykolog Józef Kański na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski MUZYKA śpiew PRL KULTURA

Wiesław Chrzanowski. Nauczyciel demokratycznej opozycji

Przetrwał okupację niemiecką, represje stalinowskie i przechował wszystko to, co najcenniejszego było w przedwojennej Polsce, żeby przenieść to do Polski demokratycznej. Pokolenie Solidarności widziało w nim "jednego ze swoich ważnych politycznych i życiowych nauczycieli, nawet wtedy, gdy różniły ich poglądy i ideowe korzenie". Wiesław Chrzanowski zmarł 29 kwietnia 2012 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Chrzanowski II wojna światowa PRL HISTORIA historia Polski

"PRL - historia prawdziwa". Ofiary stanu wojennego

Podczas pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek od kul ZOMO zginęło 9 górników, a ponad 20 zostało rannych. Stłumienie protestów na Górnym Śląsku przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, miało dla komunistycznych władz kluczowe znaczenie, dlatego w operacje pacyfikacji Manifestu Lipcowego i Wujka zaangażowały ogromne siły - funkcjonariuszy ZOMO, żołnierzy i milicjantów. O wydarzeniach grudnia 1980 r. mówił w Polskim Radiu 24  Grzegorz Wołk, historyk (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL komunizm stan wojenny kopalnia Wujek

Reportaż "Latarnia" - stan wojenny i strajk studentów szkoły morskiej

Reportaż "Latarnia" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej to historia studentów z Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, zaangażowanych w działalność podziemną, którzy byli działaczami Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po ogłoszeniu stanu wojennego uczestniczyli w strajku pracowników i studentów szkoły morskiej, a po jego zakończeniu przenieśli się do stoczni.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż stan wojenny PRL historia Polski Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) strajki Gdynia Justyna Piernik

Leszek Fidusiewicz i stan wojenny fotografowany z ukrycia

- Jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego wszyscy chodzili z siatkami plastikowymi, nazywanymi anóżkami, dlatego, że mówiło się, że noszę tę siatkę, bo a nuż będzie można coś kupić. Ja tę siatkę wyposażyłem w aparat fotograficzny z silnikiem i zrobiłem w niej dziurkę - tak fotograf Leszek Fidusiewicz opowiadał w Dwójce o swoich doświadczeniach z czasu stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny zdjęcia fotograf Jakub Kukla Leszek Fidusiewicz Dwójka PRL

NASZ WYWIAD Prof. Skibiński: stan wojenny to symbol braku suwerenności i odpowiedzialności za własne społeczeństwo

- Do śmierci kilkudziesięciu ofiar stanu wojennego przyczyniło się wyłączenie komunikacji telefonicznej, na której opierał się system opieki zdrowotnej. Ciężki sprzęt wojskowy na lata zniszczył infrastrukturę drogową, do tego wymuszono masową emigrację, m.in. ludzi najbardziej aktywnych społecznie - podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny PRL historia Polski komunizm Paweł Skibiński represje Wojciech Jaruzelski bezpieka służba bezpieczeństwa Czesław Kiszczak Jerzy Urban opozycja demokratyczna 13 grudnia społeczeństwo

Dr Grzegorz Majchrzak z IPN: stan wojenny zabił nadzieję, którą niosła Solidarność

- Formalnie stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 roku. Wiele unormowań i jego skutki trwały aż do roku 1989. Z pewnością był to czas dla Polski stracony, czas zakłamania z tragicznymi wydarzeniami, takimi jak zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki. To było zabicie nadziei, która towarzyszyła Solidarności - mówił w Dwójce dr Grzegorz Majchrzak z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek PRL historia Polski lata 80 komunizm IPN Grzegorz Majchrzak stan wojenny Ryszard Kukliński