Polskie Radio
Section05

HISTORIA

"Wierzę, że znajdziemy szczątki gen. Nila i Pileckiego"

- Nie można dziś ekshumować grobu masowego, postawić obelisku z napisem „ofiarom terroru” i na tym zakończyć swojej pracy. Każdemu z osobna musimy przywrócić imiona i nazwiska - powiedział w Polskim Radiu 24 kierujący zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówków ofiar reżimu komunistycznego prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Odniósł się także do zaangażowania wolontariuszy w działania poszukiwawcze.
Zobacz więcej na temat:  Emil Fieldorf historia Polski Powązki Witold Pilecki

Witkacy w piekle II wojny światowej

23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali pakt o nieagresji, a także tajny protokół mówiący o planowanym podziale terytoriów Polski, republik bałtyckich, Finlandii i Rumunii.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 historia Polski II wojna światowa Jacek Raginis-Królikiewicz Joachim von Ribbentrop pakt Ribbentrop-Mołotow samobójstwo Stanisław Ignacy Witkiewicz Wiaczesław Mołotow zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne ZSRR

„Reduta Wawelska” – Marta Rebzda

W nocy z 1 na 2 sierpnia 1944 roku kamienica przy ulicy Mianowskiego 15 zamieniła się w twierdzę. Zabarykadowano okna i drzwi. Domy w kwartale Mianowskiego, Pługa, Uniwersyteckiej i Wawelskiej doskonale nadawały się do pełnienia swojej nowej, nieoczekiwanej roli. Masywne, sześciokondygnacyjne połączone ze sobą, otaczały rozległe podwórze. Reduta broniła się do 11 sierpnia, aż do wyczerpania amunicji.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Marta Rebzda Powstanie Warszawskie reportaż Warszawa