Polskie Radio
Section05

HistoriaPR24

Wizja republikanizmu I Rzeczypospolitej

– Wolność obywatelska i ład moralny są kluczowe dla refleksji republikańskiej – powiedział prof. Krzysztof Koehler, poeta i eseista. Głównym tematem audycji Rozpruwacz kulturalny w Polskim Radiu 24 była republikańska tradycja myślenia politycznego oraz kultury i filozofii politycznej I Rzeczypospolitej. W dyskusji brał również udział politolog, a także filozof prof. Tomasz Żyro.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja konstytucja

Tropem obrazu "Wzburzone morze z okrętami"

Zaginiony w czasie drugiej wojny światowej obraz Simona de Vliegera, "Wzburzone morze z okrętami", w ostatnich dniach wrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie. W audycji Utracone, Odzyskane Magdy Ogórek o losach dzieła holenderskiego malarza mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek II wojna światowa Muzeum Narodowe w Warszawie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński dzieła sztuki

Charles de Gaulle na ratunek Francji

Gaullizm to myśl polityczna, której podstawy stworzył generał Charles de Gaulle, prezydent V Republiki Francuskiej w latach 1959–1969. Doktryna ta łączyła w sobie takie elementy, jak konserwatyzm, liberalizm, pragmatyzm, bonapartyzm i myśl chrześcijańską. O spuściźnie de Gaulle’a w kontekście wyborów we Francji mówili w audycji Nos Kleopatry Aleksandra Rybińska („W Sieci”) i Zbigniew Girzyński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory we Francji II wojna światowa

„Dumni z Polski”, czyli co Polaków napawa dumą

„Dumni z Polski” to specjalny dodatek do dziennika „Rzeczpospolita”, który obejmuje polską historię, sztukę i naukę. – Jeśli chodzi o historię Polski, to najważniejszym wydarzeniem była Unia Lubelska. To było przełomowe wydarzenie, które do dzisiaj owocuje. Cała nasza kultura jest oparta na tym wydarzeniu – mówiła Monika Rotulska, historyk i dziennikarka „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Chrzest Polski chrześcijaństwo

Tropem obrazu "Wzburzone morze z okrętami"

Zaginiony w czasie drugiej wojny światowej obraz Simona de Vliegera, "Wzburzone morze z okrętami", w ostatnich dniach wrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie. W audycji Utracone, Odzyskane o losach dzieła holenderskiego malarza mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek II wojna światowa SZTUKA Muzeum Narodowe w Warszawie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński

Deportacje z Kresów Wschodnich i Katyń. Wspólna historia

Deportacje mieszkańców Kresów Wschodnich, zapoczątkowane w lutym 1940 roku, a także zbrodnia katyńska. To radzieckie zbrodnie popełnione na Polakach w pierwszych latach II wojny światowej. W audycji Historia na Dziś mówił o nich dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń II wojna światowa Związek Sowiecki Związek Radziecki deportacje deportacja Zbrodnia Katyńska Patryk Pleskot Tadeusz Płużański

Kolejne utracone dzieło sztuki wróciło do Polski

Zaginiony w czasie drugiej wojny światowej obraz Simona de Vliegera "Wzburzone morze z okrętami" wrócił do Muzeum Narodowego. To nie jedyny w ostatnich miesiącach sukces polskich władz w kontekście restytucji dzieł sztuki. – Nie ma takiego drugiego ministra kultury, jak Piotr Gliński, który w tak krótkim czasie miałby tyle sukcesów – mówiła w audycji Utracone, Odzyskane Joanna Lichocka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek II wojna światowa

 "Solidarności" walka z cenzurą 

Już w 1946 roku władze PRL wprowadziły cenzurę, w ramach której kontrolowały treści przeznaczone do rozpowszechnienia. Dążenia do tego, by rzetelnie informować obywateli podjęła kilkadziesiąt lat później Solidarność. Walczono o dostęp do mediów publicznych i zmianę ustawy o cenzurze. Działacze szybko zaczęli również tworzyć władne media: biuletyny, radio czy telewizję. W audycji "Pamiętaj, to Solidarność" mówił o tym dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.  
Zobacz więcej na temat:  Solidarność historia PRL komunizm PRL cenzura