Polskie Radio
Section05
innowacyjność

Innowacyjna pasta do zębów nie tylko je myje, ale i leczy

– Otrzymany przez nas kompozyt, który składa się z krzemionki, glinki i różnych dodatków roślinnych, jest tak dobrany, że działa na zęby antybakteryjnie, przeciw paradontozie. Może też wpływać na odnawianie warstwy wierzchniej zęba – opisuje dr hab. Ewa Skwarek z Katedry Chemii Radiochemii i Chemii Środowiskowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan higiena zdrowie medycyna innowacyjność innowacje Lublin

Faza MAX, czyli super materiał, który podbije świat i kosmos

Jednym z największych współczesnej wyzwań nauki jest poszukiwanie coraz lżejszych, a zarazem coraz bardziej wytrzymałych materiałów. Zastosowanie ich np. w transporcie pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa. A jeśli to będzie transport orbitalny, korzyści będą jeszcze większe, by nie powiedzieć – kosmiczne. I w tym momencie pojawia się materiał o nazwie fazy MAX.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA technologia kosmos transport Kuba Witkowski Witold Lazar innowacyjność Trójka

Polska wydaje najwięcej w regionie na innowacyjną gospodarkę. Tak uważa dyrektor EBI

Polska pod względem wielkości środków na innowacje plasuje się najwyżej spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Rosną także nakłady na inwestycje w przedsiębiorstwach w regionie – powiedział dyrektor biura Grupy EBI w Polsce Grzegorz Rabsztyn na XXXII Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Karpacz europejski bank centralny Unia Europejska inwestycje cyfryzacja biznesu innowacyjność innowacyjna gospodarka

"Wzornictwo w MŚP". Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to program, który umożliwia wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności małych oraz średnich przedsiębiorstw z tego regionu. Inwestycje zrealizowane dzięki dotacjom pomogą usprawnić procesy produkcji, poprawią pozycje firm na rynku, a to przyczyni się do większych zysków. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie fundusze unijne fundusze ue innowacyjność przedsiębiorca przedsiębiorstwo Polska Wschodnia Patryk Michalski

Fundusze Europejskie. Ścieżka SMART, czyli nowy konkurs dla przedsiębiorców

Konkurs Ścieżka SMART to zupełnie nowa oferta dla przedsiębiorców. Jest oparta na realizacji projektów modułowych, czyli takich, gdzie przedsiębiorca wybiera moduł obowiązkowy, B+R lub wdrożenie innowacji oraz dowolną liczbę modułów fakultatywnych. Nabór wniosków w ramach inicjatywy potrwa do końca października tego roku.
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie fundusze unijne fundusze ue Karolina Rożej innowacyjność przedsiębiorca przedsiębiorstwo

W Warszawie ruszyła 8. edycja Kongresu 590. Uczestnicy z Polski i z zagranicy

W Warszawie oficjalnie rozpoczęła się debata w ramach dwudniowego spotkania Kongresu 590. Uczestnicy, w tym przedstawiciele rządu, państwowych spółek, świata biznesu oraz nauki rozmawiają na nim między innymi o polityce, bezpieczeństwie, transformacji energetycznej, technologii i kulturze.
Zobacz więcej na temat:  Kongres 590 gospodarka polska innowacyjna gospodarka innowacyjność społeczeństwo sztuczna inteligencja

E-skóra już wkrótce odmieni funkcjonalność robotów chirurgicznych i protez?

Po wielu latach badań, prób i eksperymentów, brytyjscy naukowcy stworzyli e-skórę, która jest elastyczna, wytrzymała i pozwala odczuwać. Znajdzie zastosowanie w tzw. robotach miękkich używanych w medycynie, ale jest także duża szansa, że może zostać wykorzystana przy tworzeniu w pełni funkcjonalnych i posiadających czucie (!) protez kończyn.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA automatyka robot medycyna NAUKA Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka innowacyjność

"Polski Produkt Przyszłości". Na twórców najlepszych innowacji czeka 600 tys. zł

Do 1 grudnia trwa nabór do XXV edycji konkursu "Polski Produkt Przyszłości" organizowanego przez Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej innowacyjnych wyrobów i technologii opracowanych w Polsce. Na uczestników czekają nagrody o łącznej wartości aż 600 tys. zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma PARP NCBR konkurs innowacyjność innowacje