Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Premiera serialu "Kibic". Mila Jankowska: opowiada o człowieku, o konsekwencjach wyborów

"Kibic" to serial, w którym Łukasz Palkowski przenosi nas do świata kibiców i ich porachunków. Premierę zaplanowano na 29 stycznia na jednej z platform streamingowych, a na ekranie zobaczymy m.in. Milę Jankowską. - To wizja twórców. Nie jest to bezpośredni komentarz do środowiska kibiców piłki nożnej. To bardzo istotne w odbiorze - zaznacza aktorka.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska serial serial Kibic Mila Jankowska Łukasz Palkowski

Prof. Anna Raciborska: szybka diagnoza jest kluczowa w wykrywaniu nowotworów u dzieci

- Wczesne rozpoznanie choroby w sposób istotny wpływa na rokowania u tych dzieci - podkreślała prof. Anna Raciborska w radiowej Jedynce. Onkolog dziecięca była gościem Audycji Specjalnej w Programie 1 Polskiego Radia z okazji tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP pomoc społeczna medycyna onkologia dzieci choroba Karolina Rożej Zobacz także

Walter Chełstowski: WOŚP daje nadzieję na lepsze jutro w każdej sprawie

- Na pewno to, że WOŚP istnieje i że mogłem tę akcję wesprzeć na samym początku jest dużo więcej warte, niż najwyższe odznaczenie istniejące w całym znanym i nieznanym kosmosie - mówi na antenie Jedynki Walter Chełstowski, reżyser telewizyjny, współtwórca potęgi Festiwalu w Jarocinie oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak pomoc społeczna Jarocin Zobacz także wolontariat MUZYKA

Osoby pochodzenia afrykańskiego w Polsce. Jaka jest ich sytuacja?

Gościem Ludwiki Włodek w audycji "Głosy kobiet" była Oliwia Bosomtwe, autorka książki "Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i innych". Rozmowa dotyczyła sytuacji osób  pochodzenia afrykańskiego w Polsce: jak wyglądało ich naznaczone innością dzieciństwo, jak budują swoją tożsamość i jak odnoszą się do swojego dziedzictwa, które często, poznawali dopiero jako osoby dorosłe.
Zobacz więcej na temat:  Ludwika Włodek Zobacz także Afryka

Ruch, radość i tradycja. Dlaczego warto uczyć dzieci tańców narodowych?

Taniec to wyjątkowa forma aktywności fizycznej, która łączy ruch z radością i naturalną potrzebą ekspresji u dzieci. To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności emocjonalnych i społecznych. - Taniec bardzo mocno wpływa na koncentrację, gdyż musimy opanować kroki i figury - zauważa Sylwia Błażej z Narodowego Centrum Kultury. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Agnieszka Kunikowska taniec KULTURA

Czy włoska kuchnia jest najlepsza na świecie? Na pewno... skomplikowana

Włoska kuchnia niepodzielnie króluje wśród miłośników jedzenia na całym świecie, a niekwestionowaną królową włoskiej gastronomii jest z pewnością pizza. Italia ma jednak o wiele więcej do zaoferowania. - Każde miasto ma swoje specjalności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Emiliano Castagna z Włoskiej Akademii Kulinarnej. O czym zazwyczaj nie wiedzą obcokrajowcy, a powinni?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Agnieszka Kunikowska kuchnia włoska Włochy Emiliano Castagna

Wylicytuj wywiad z Andrzejem Piasecznym w Jedynce. "Nie ma pytań zakazanych"

Marzy Ci się kariera dziennikarska? Program 1 Polskiego Radia zaprasza do licytacji radiowego spotkania z Andrzejem Piasecznym w ramach "Muzycznej Jedynki". - Towarzyszy mi przez życie myśl, że nie ma złych pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Postaram się takich nie udzielać - żartuje artysta. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Andrzej Piaseczny Marcin Kusy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy MUZYKA

Wywiad z "Piaskiem" i dyrygowanie orkiestrą. Polskie Radio ogłasza licytacje na rzecz WOŚP

Prowadzenie audycji muzycznej z udziałem Andrzeja Piasecznego, udział w warsztatach DJ-skich, wieczór w siedzibie Programu 3 Polskiego Radia i możliwość prowadzenia Orkiestry Polskiego Radia podczas jednego z jej koncertów w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Polskie Radio dołącza do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i proponuje udział w szeregu atrakcyjnych licytacji. 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Zobacz także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy akcje charytatywne

Polskie Kwalifikacje do Eurowizji. Kto ma szansę na występ w Bazylei?

Chrust, Daria Marx, Dominik Dudek, Janusz Radek, Kuba Szmajkowski, Marien, Sonia Maselik, Sw@da x Niczos i Tynsky. Ci artyści 14 lutego wezmą udział w polskiej preselekcji do 69. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Bazylei. - Nadesłano 224 propozycje. My jako jurorzy przesłuchaliśmy te wszystkie piosenki i wybraliśmy 25 - zdradza Grzegorz Frątczak, redaktor naczelny Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Roman Czejarek Grzegorz Frątczak Eurowizja MUZYKA

Jak polscy seniorzy radzą sobie w świecie cyfrowych finansów?

Seniorzy coraz częściej płacą bezgotówkowo - wynika z badania Instytutu Bankowości. - Aż 60 proc. seniorów korzysta dziś z bankowości za pomocą smartfona. Za zakupy online połowa z nich płaci przelewem bankowym, a prawie co trzeci senior przy tej okazji stosuje płatność BLIKIEM - wylicza Justyna Golonko.   
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Justyna Golonko seniorzy płatności mobilne płatności zbliżeniowe oszustwa blik

"Cudnej mimozie - wstrętna pokrzywa". Jak Makuszyński z teściową korespondował?

"Cudnej mimozie - wstrętna pokrzywa. Listy Kornela Makuszyńskiego do żony Janiny i teściów". Na rynku wydawniczym ukazała się książka, która stanowi pełną humoru kronikę życia rodzinnego pisarza. Za opracowanie korespondencji odpowiada Justyna Staroń. - Tytuł zaczerpnęłam z bileciku, który najprawdopodobniej był dołączony do kwiatów po koncercie - zaznacza. 
Zobacz więcej na temat:  Kornel Makuszyński Zakopane literatura Zobacz także KULTURA Magda Mikołajczuk

Europejskie miasta zmieniają zasady wynajmu krótkoterminowego. Co to oznacza dla turystyki?

Lokalne władze niektórych turystycznych miast w Europie wprowadzają zakazy i obostrzenia dotyczące tzw. najmu krótkoterminowego. Prace w tym zakresie trwają również w Polsce. - Dla każdego miasta niekorzystnym byłoby pozbawienie się możliwości najmu krótkoterminowego. Potrzebne są jednak regulacje - uważa adwokat, Katarzyna Ludwig. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także turystyka prawo Parlament Europejski

Czy w Arktyce jest teraz zimno? Zadzwoniliśmy do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund

Nad Zatoką Białego Niedźwiedzia w południowej części Spitsbergenu znajduje się Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego. To najdalej wysunięta na północ całoroczna polska stacja badawcza. - Naprawdę cudownie jest mieć za sąsiadów białe niedźwiedzie, lisy polarne i renifery - mówi w Jedynce Anna Nadolna, kierowniczka 47. Wyprawy Polarnej Instytutu Geofizyki PAN. Jaka pogoda panuje obecnie w Arktyce?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Agnieszka Kunikowska Arktyka Spitsbergen Polska Stacja Polarna