Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Historia Żwirki i Wigury wymyślona na nowo? "Ludzie z nieba" Ignacego Karpowicza

"Ludzie z nieba" to historia inspirowana życiem legendarnych lotników: pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury. Nie jest to jednak ich beletryzowana biografia. - To, co zostało po Franciszku, to niemal eposy heroiczne. Owszem, można przeczytać, ale trudno cokolwiek z tego wziąć. A o Stanisławie w ogóle informacji jest bardzo mało - zwraca uwagę Ignacy Karpowicz. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk Franciszek Żwirko Stanisław Wigura Ignacy Karpowicz

Tadeusz Dąbrowski odpowiadał na pytania AI. "Oczytana, nie chce honorarium, nie zazdrości"

Spotkanie autorskie z Tadeuszem Dąbrowskiem w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku poprowadziła prof. dr hab. sztuczna inteligencja. To pewnego rodzaju eksperyment i wyzwanie, z jakim postanowił zmierzyć się poeta. - Ja będę siedział na scenie, a głos z offu będzie mnie przepytywał. Każdy z widzów sam odpowie sobie, czym jest ten off - zapowiadał. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Tadeusz Dąbrowski poezja sztuczna inteligencja Teatr Szekspirowski w Gdańsku

Festiwal Piosenek Jeremiego Przybory Niebywalencja. Co zaśpiewają młodzi artyści?

Przed nami III edycja Festiwalu Piosenek Jeremiego Przybory Niebywalencja. - Zgłaszają się do nas młodzi ludzie, którzy pięknie śpiewają i po prostu lubią to robić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Kozłowska, organizatorka wydarzenia. Jakie piosenki można będzie usłyszeć w Krakowie?
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Jeremi Przybora Kraków Festiwal Piosenek Jeremiego Przybory Niebywalencja Agnieszka Kozłowska

Maciej Łubieński w Jedynce: w Polsce kabaretowość niekoniecznie dobrze się kojarzy

- Kiedyś walczyliśmy z pojęciem kabaretu. W Polsce kabaretowość niekoniecznie dobrze się kojarzy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Łubieński, dziennikarz, historyk, autor programów telewizyjnych i kabaretowych, współtwórca cenionego i nagradzanego kabaretu "Pożar w Burdelu". 
Zobacz więcej na temat:  kabaret MUZYKA muzyka klasyczna Warszawa historie spektakl TEATR Martyna Podolska

Wpływowe kobiety w dziejach Polski. Czyje losy poznamy w Muzeum Historii Polski?

Maria Skłodowska-Curie, dwukrotnie nagrodzona Nagrodą Nobla i autorka najczęściej tłumaczonego polskiego dzieła czyli św. Faustyna Kowalska, wreszcie Anna Walentynowicz i Henryka Krzywonos walczące z komunizmem. Historia Polski pełna jest kobiet, również tych, dziś zapomnianych. O nich Roman Czejarek rozmawiał ze swoimi gośćmi.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek 11 listopada Muzeum Historii Polski Święto Niepodległości Solidarność Anna Walentynowicz Maria Skłodowska-Curie Michał Przeperski Faustyna Kowalska

Czy kultura rzeczywiście jest wspólna? Wnioski po warszawskim współKongresie

Ochrona dóbr kultury w warunkach wojennych i kryzysowych, zagrożenia sztucznej inteligencji oraz finansowanie kultury. Te kwestie przez trzy dni, w ramach 31 debat poruszali uczestnicy współKongresu Kultury - Wątek pieniędzy na kulturę i różnych koncepcji ich podziału prędzej czy później, pojawiał się podczas większości paneli - przyznaje Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk współKongres Kultury 2024 KULTURA niepełnosprawność ekonomia

Festiwal "Eufonie" już nie tylko w Warszawie. Piaskowski: zależało mi, by się tym podzielić

Choć Festiwal "Eufonie" odbywa się już po raz szósty, to jak dotąd wydarzenia w jego ramach nie były tak szeroko dostępne ogólnopolskiej publiczności jak w tym roku. Organizatorzy postanowili bowiem wyjść z programem poza Warszawę. - Programy zagraniczne, czy programy lokalne powinny być zaprezentowane również gdzieś dalej - uważa Robert Piaskowski.
Zobacz więcej na temat:  Robert Piaskowski Eufonie Tomasz Cyz Martyna Pastuszka Dobrawa Czocher Kasia Moś

Święto Pracy, 3 Maja, Święto Niepodległości. Które uroczystości obchodzono w II RP?

Przed II wojną światową zaledwie dwukrotnie obchodzono dzień 11 listopada jako święto narodowe. 3 Maja początkowo czcili przede wszystkim Polacy sympatyzujący z Narodową Demokracją, 1 Maja - szeroko pojęta lewica. O rzeczywistości przed II wojną światową Grzegorz Kalinowski rozmawiał ze swoimi gośćmi.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Święto Niepodległości II RP Józef Piłsudski Grzegorz Kalinowski 3 Maja święto pracy