Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Psycholog, pedagog, psychoterapeuta. Do kogo zwrócić się, kiedy nasze dziecko ma problemy?

Psycholog, psycholog kliniczny, psychoterapeuta, doradca personalny, pedagog szkolny. To tylko część specjalistów, którzy aktualnie zajmują się ludzką psychiką. Nie każdy z nich ma jednak odpowiednie wykształcenie i doświadczenie predestynujące do pracy z dziećmi. - Psycholog to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie - przypomina Marcin Szafrański z Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Zobacz więcej na temat:  psychologia psychologia dziecięca Sława Bieńczycka pedagog

Przeszłość i pamięć w historii mówionej. Świadectwa wydarzeń XX i XXI wieku

Historią mówioną, czyli nagrywaniem świadków historii zajmują się między innymi uczeni, studenci, także instytucje takie jak archiwa i muzea. Badania nad pamięcią, emocjami, doświadczaniem i przeszłością stały się obecnie dyscypliną akademicką. - Polega na praktyce rejestrowania opowieści wspomnień, nagrywania audio albo wideo - wyjaśnia Marcin Jarząbek. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska – PODCAST Katarzyna Jankowska historia Polski

Kim jest GOAT, czy azbest to cringe? Jak odbywa się selekcja do plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku?

Aura, azbest, brat, bambik, cringe, yapping, czemó, womp womp to słowa, które znalazły się w ścisłym finale plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Pełną listę zaprezentowało Wydawnictwo Naukowe PWN, a zwycięzcę wyłoni internetowe głosowanie, które potrwa do 30 listopada. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych młodzieżowe słowo roku język polski językoznawstwo

Zuzanna Malisz solowo. "To nowe doświadczenie. Cały czas się tego uczę"

- To chyba moja ulubiona piosenka, jaką kiedykolwiek napisałam - nie ukrywa w rozmowie z Ulą Kaczyńską. Zuzanna Malisz od najmłodszych lat jest związana z muzyką tradycyjną i współtworzy z rodziną kapelę Maliszów. Kolejnym krokiem w jej muzycznej karierze jest solowy debiut z własnym materiałem. Najnowszy singiel nosi tytuł "Muszę dać Ci odejść".
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Ula Kaczyńska Zuzanna Malisz

Spektakularne sukcesy polskich śpiewaczek i śpiewaków w książce Anny S. Dębowskiej

Spektakularne sukcesy polskich śpiewaczek i śpiewaków pokazują, że świat opery może rozpalać masową wyobraźnię. Anna S. Dębowska stara się namierzyć źródła artystycznych fenomenów, śledząc biografie ich czołowych postaci, takich jak Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak czy Jakub Józef Orliński, którzy wdarli się przebojem na deski najlepszych scen świata i do popkultury.
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk Piotr Beczała Aleksandra Kurzak Jakub Józef Orliński metropolitan opera śpiew opera

Czym jest sztuka opowiadania? "Opowiadacze byli głosem swoich społeczności"

Opowiadacze istnieli zawsze. W czasach przed wynalezieniem pisma, to właśnie oni byli przekazicielami historii, tradycji i tożsamości. Tradycję tę pielęgnują organizatorzy i uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania, który odbędzie się w Warszawie od 20 do 24 listopada. - Jeden obraz, poprzez słowa implikuje inny obraz. Każdy słuchacz odbiera tę historię po swojemu - zwraca uwagę Agnieszka Aysen-Kim. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska KULTURA Agnieszka Aysen-Kim 19. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

"Latający samochód" stworzony przez poznaniaka. Polacy zadziwiają innowacyjnymi konstrukcjami?

Nazywa się Jetson One, waży 115 kg i może mknąć ponad 100 km/h. To jednoosobowy pojazd skonstruowany przez poznaniaka Tomasza Patana. - Stworzył on pierwszy na świecie latający samochód eVTOL i teraz trafia on do sprzedaży - mówi na antenie radiowej Jedynki dr Maciej Kawecki, dziennikarz naukowy, prorektor ds. innowacji Uniwersytetu WSB Merito w Warszawie, prezes Instytutu Lema. 
Zobacz więcej na temat:  technologie sztuczna inteligencja NAUKA lotnictwo samochody Stany Zjednoczone Maciej Kawecki Daniel Wydrych

Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Łoś. Poranek nad Wissahickon" [POSŁUCHAJ]

Edgar Allan Poe (1809-1849), amerykański prekursor i arcymistrz gotyckich opowieści grozy - których niesamowita atmosfera idzie w parze z symboliką gęstą jak najczarniejsza noc - nowelę „Łoś” (znaną też pod tytułem „Poranek nad Wissahickon”) opublikował w 1844 r., pięć lat przed śmiercią. Mimo młodego wieku był już człowiekiem schorowanym i złamanym przez życie, nękanym przez nałogi i niedostatek.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Edgar Allan Poe

Aktor z przypadku, ale nie przypadkowy. Andrzej Łapicki w archiwalnych nagraniach

Andrzej Łapicki w swoim dorobku ma wiele ról filmowych i teatralnych. Wystąpił m.in. we "Wszystko na sprzedaż", "Weselu", "Panu Tadeuszu" czy "Pannach z wilka". A jak to się stało, że wybrał akurat ten zawód? - Zadecydował przypadek. (...) Pamiętam to uczucie zdziwienia, że mnie przyjęto, które nie opuszcza mnie po dziś dzień - mówił w jednym z archiwalnych wywiadów. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Łapicki aktorstwo Magda Mikołajczuk KULTURA

"Gladiator 2" wchodzi do kin. Marcin Radomski: to ekscytujące widowisko

"Gladiator 2" Ridleya Scotta, jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów roku, wchodzi do kin. Akcja toczy się ponad dwie dekady po wydarzeniach z pierwszej części, a fabuła skupia się na losach Lucjusza, wnuka Marka Aureliusza. - "Gladiator" od początku miał dostarczać rozrywki, być ekscytujący. I ja takie kino otrzymałem - podkreśla Marcin Radomski. 
Zobacz więcej na temat:  Ridley Scott Martyna Podolska Marcin Radomski starożytny Rzym Gladiator 2

Jan Englert w Jedynce: moim marzeniem było być sprawozdawcą sportowym

- Jedną z moich ulubionych zabaw w dzieciństwie było to, że prowadziłem transmisje sportowe. Sam biegłem i udawałem, że jestem (...) reprezentantem Polski w piłce nożnej. (...) Moim marzeniem było być sprawozdawcą sportowym - mówi w radiowej Jedynce aktor i reżyser Jan Englert. Z artystą spotykamy się z okazji 60. rocznicy debiutu scenicznego.   
Zobacz więcej na temat:  KULTURA aktorzy Jan Englert Polskie Radio Cezary Gurjew wspomnienie

"Wiesław Dymny. 5 i ½ bladego Józka". Niezwykła wystawa o legendzie Piwnicy pod Baranami

"Wiesław Dymny. 5 i ½ bladego Józka" to tytuł wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu poświęconej twórczości Wiesława Dymnego. Można na niej zobaczyć jego rysunki, scenariusze oraz filmy według scenariuszy i z udziałem artysty. - Zdecydowałam się wprowadzić Wiesława Dymnego w taki sposób mniej oczywisty - zdradza kuratorka, Marta Miś. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Wiesław Dymny KULTURA Piwnica pod Baranami