Polskie Radio
Section05
karnawał

Miłość i Ostatki karnawału

Dzięki Tamarze z Akademii Sztuk Dziecięcych dowiedzieliśmy się czy bale przebierańców istniały dawniej na wsi. O pięknych pieśniach miłosnych i ukrytych w nich romantycznych historiach mówili Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn. Kaja i Hania Prusinowskie rozmawiały o dość młodym w Polsce święcie - Walentynkach i radosnych obchodach ostatków. A wszystko w rytm tradycyjnej muzyki nie tylko z Polski, ale i z Brazylii - światowej stolicy karnawału! 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak karnawał

Historia karnawału i postu. Prof. Dumanowicz: pączek dawał nadzieję, że po poście do niego wrócimy

- Pączek był wielkim smakołykiem. Żegna on karnawał dlatego, że pączek i takie ciasta były smażone w tłuszczu i to głównie w tłuszczu zwierzęcym. Tłuszcz był drogi, więc pączek i rytuał jego zjedzenia dawał nadzieję, że jeszcze kiedyś do tego wrócimy - powiedział o historii i symbolice tłustego czwartku prof. Jarosław Dumanowicz, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  tłusty czwartek karnawał Wielki Post symbole Wielkanoc historia Polski HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

49. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

W dzisiejszych "Źródłach" królowała muzyka gór. Główną osią był zaczynający się 11 lutego 49. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej. W tym roku po raz pierwszy ta największa ogólnopolska kolędnicza impreza odbywa się całkowicie w formule online. Ponadto usłyszeliśmy dźwięki Korsyki i greckiego Epiru.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Podhale karnawał

Zapuście mój miły, tańcujmy co siły!

Dzięki Tamarze z Akademii Sztuk Dziecięcych dowiedzieliśmy się, dlaczego luty tak się właśnie nazywa i który miesiąc obsypuje się pierwszymi wiosennymi kwiatami? Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn opowiedzieli nam o tańczących w karczmach kobietach i grasujących po wsi diabłach. Bowiem, gdy nadchodził koniec karnawału, wolno było bawić się tylko do północy z wtorku na środę! Za to Kaja Prusinowska i jej mąż Janusz Prusinowski wytłumaczyli, jak zaklaskać i zatupać do "trójkowych" melodii. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak karnawał