Polskie Radio
Section05

kodeks pracy

Koronawirus a Kodeks Pracy. Pytania i odpowiedzi

Co należy do obowiązku pracodawcy? Na co może pozwolić sobie pracownik? Czy firma może wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy? Kodeks pracy nie przewidział wyjątkowej sytuacji, która pojawiła się wskutek epidemii koronawirusa, co rodzi coraz to nowe pytania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce gospodarka polska przedsiębiorca przedsiębiorstwo Piotr Łodej firma pracodawcy pracownicy pracownik kodeks pracy urlop

Największa zmora pracowników? - brak wypłaty za nadgodziny

- Rozmawiając o przewinieniach pracodawców, największą zmorą pracowników jest brak wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny. Dzieje się tak, dlatego, że wielu z nas pracuje w dużych firmach i korporacjach, gdzie mówi się o tzw. pracy zadaniowej, co w praktyce stanowi wytrych do tego, żeby pracownik wykonywał te zadania często do godzin wieczornych bez wynagrodzenia za dodatkowe przepracowane godziny - mówi w "Czterech porach roku" mecenas Eliza Kuna. 
Zobacz więcej na temat:  Marzena Kawa Daniel Wydrych społeczeństwo zarobki prawo

Pamiętaj, to Solidarność: układy zbiorowe pracy

Dużo mówi się dziś o rynku pracownika, o konieczności walki między pracodawcami o najlepszych absolwentów i doświadczonych pracowników. Nie widać tego jednak gdy przyjrzymy się jak konkretnie pracodawcy chcą wspierać zatrudnionych. O zbiorowych układach pracy mówił w Polskim Radiu 24: Mirosław Miara -  przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ Solidarność, wieloletni działacz NSZZ Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rynek pracy praca Maciej Chudkiewicz Solidarność

Wiek emerytalny i okres ochronny. Jakie prawa ma pracownik?

Osiągnięcie wieku emerytalnego i wejście w okres ochronny, to szczególny etap kariery zawodowej. Zarówno pracownicy z wiekiem przedemerytalnym jak też ci, którzy nabyli prawo do odejścia na zasłużony odpoczynek, są objęci odrębnymi zasadami. W obu przypadkach, pracodawca nie może zwolnić pracownika, ale ma prawo zmienić mu warunki zatrudnienia. Na co muszą być przygotowani pracownicy?
Zobacz więcej na temat:  emerytura Roman Czejarek pracodawcy prawo pracy

"Kodeks pracy wymaga zmiany, strony muszą się zgodzić"

„Dorobek komisji kodyfikacyjnej będzie wykorzystany, jest niezwykle cenny i ważny; kwestie nad którymi musimy popracować to czas pracy, czy spory zbiorowe” - oświadczyła w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. O zmianach w Kodeksie pracy mówił w audycji Jakim Prawem prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prawo pracy Elżbieta Rafalska Artur Wdowczyk Ministerstwo Rodziny zatrudnienie

Ekspertka „Solidarności” o proponowanych zmianach w Kodeksie pracy

Propozycje dotyczące zmian w Kodeksie pracy zostały po półtorarocznej pracy przekazane Elżbiecie Rafalskiej. Jak zaznaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej potrzebny jest teraz czas na analizę propozycji. Temat okazał się kontrowersyjny. Jedną z propozycji, która wzbudziła szerokie dyskusje jest kwestia pracy na etacie. O zmianach w Kodeksie pracy mówiła w audycji Społeczny Punkt Widzenia Barbara Surdykowska, ekspertka NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rynek pracy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Solidarność Elżbieta Rafalska