Polskie Radio
Section05
kodeks pracy

Ekspertka „Solidarności” o proponowanych zmianach w Kodeksie pracy

Propozycje dotyczące zmian w Kodeksie pracy zostały po półtorarocznej pracy przekazane Elżbiecie Rafalskiej. Jak zaznaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej potrzebny jest teraz czas na analizę propozycji. Temat okazał się kontrowersyjny. Jedną z propozycji, która wzbudziła szerokie dyskusje jest kwestia pracy na etacie. O zmianach w Kodeksie pracy mówiła w audycji Społeczny Punkt Widzenia Barbara Surdykowska, ekspertka NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rynek pracy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Solidarność Elżbieta Rafalska

Komisja Kodyfikacyjna przyjęła propozycje zmian w prawie pracy

"Resort rodziny i pracy potrzebuje co najmniej miesiąca na analizę i ocenę dorobku Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy" - oceniła w piątek szefowa ministerstwa Elżbieta Rafalska. Chodzi m.in. o ocenę, które propozycje komisji mogą być wykorzystane w rządowym projekcie zmian Kodeksu pracy. O proponowanych zmianach mówiła w audycji Społeczny Punkt Widzenia prof. Monika Gładoch, zastępca przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Rafalska praca prawo pracy Ministerstwo Rodziny

"Niskie bezrobocie w Polsce jest dobrym czasem na zmianę kodeksu pracy"

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma zakończyć 14 marca 2018 pracę nad dwoma  kodeksami - określającymi zbiorowe i jednostkowe stosunki pracy. Z informacji wstępnych wynika, że zakłada się między innymi większą elastyczność pracy, preferowanie etatów, zmianę zasad wypowiadania umów na czas określony. O tym, czy propozycje trafią w formie gotowego projektu do Sejmu, zdecyduje rząd.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bezrobocie rynek pracy

Jakim Prawem: O ochronie prywatności w miejscu pracy

Na co dzień można się spotkać z wieloma przypadkami naruszenia prywatności przez pracodawców – może to być kamera, przez która pracodawca obserwuje pracownika lub służbowe komputery i telefony, w których sprawdzane są rejestry połączeń i odwiedzane strony internetowe. O ochronie prywatności w miejscu pracy mówiła w audycji Jakim Prawem dr Magdalena Rycak z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  monitoring pracowników praca inwigilacja