Polskie Radio
Section05

Kościół

Rewolucja luterańska – na styku religii i polityki

31 października 1517 roku augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter, zgodnie z ówczesnym zwyczajem, ogłosił lub przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, które dotyczyły nadużyć w Kościele Zachodnim, związanymi ze sprzedażą odpustów. Ogłoszenie nie od razu zmieniło kościelną rzeczywistość. Wystąpienie Wittenberskiego Reformatora wpisywało się w pasmo długich dążeń do odnowy religijnej europejskiego chrześcijaństwa. O działaniach teologa w audycji Wszystko Jest Historią mówił Paweł Lisicki, autor książki „Luter. Ciemna strona rewolucji”.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Luter Paweł Lisicki religia Niemcy protestantyzm

"Z Gietrzwałdu płynie siła jednocząca i pełna pokoju"

O roli przesłania gietrzwałdzkiego i o sile jednoczącej i pełnej pokoju, której potrzeba w życiu rodzinnym, osobistym i społecznym mówił prymas Polski abp Wojciech Polak w 140. rocznicę objawień maryjnych w Gietrzwałdzie. Znaczenie tych słów w kontekście bieżących wydarzeń politycznych w audycji Gorący Temat wyjaśniał Ryszard Gromadzki z Telewizji Republika.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Polak reforma sądownictwa Kościół katolicki

Katolicy w Australii Zachodniej

Działalność duszpasterska oo. Franciszkanów w Australii Zachodniej pozostaje wartością niewymierną, gdyż nie da się jej ująć w dane statystyczne. Z różnych jednak świadectw wynika, że oo. Franciszkanie na przestrzeni 30-tu lat poświęcili jej dużo sił i pracy. O duszpasterstwie w Australii mówił w Polskim Radiu 24 ojciec Tomasz Bujakowski z Polskiego Ośrodka Rzymsko-Katolickiego w Perth.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Australia franciszkanie Perth Kościół katolicki