Polskie Radio
Section05
kryzys w Unii Europejskiej

UE zamyka granice dla migrantów. Prof. Grosse: politycy odrobili lekcję

- W 2015 roku mieliśmy politykę otwartych drzwi. Angela Merkel witała migrantów z otwartymi rękoma, nie patrząc na to czy to uchodźcy czy terroryści. Dziś Unia przerobiła tę lekcję. Nikt nie chce przyjmować tych osób do Wspólnoty. To wyraźny sygnał, że Unia zamyka granice w sposób trwały - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (UW).
Zobacz więcej na temat:  Europa migracja uchodźcy ŚWIAT Turcja Magdalena Złotnicka kryzys w Unii Europejskiej

Strefa euro w Polsce. Zyskamy czy stracimy?

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, temat wprowadzenia euro wisi w powietrzu. Czy korzyści płynące z bycia krajem członkowskim Unii Europejskiej muszą płynąć z wprowadzenia do Polski strefy euro? Goście "Debaty" zajęli się rozpatrzeniem możliwych korzyści i strat, które mogłyby wyniknąć z wprowadzenia euro w kraju.
Zobacz więcej na temat:  Michał Rachoń Unia Europejska polityka kryzys w strefie euro kryzys w Unii Europejskiej Mateusz Morawiecki Europarlament Parlament Europejski strefa euro Komentarz polityczny

Unia Europejska na skraju przepaści?

Rada Ministrów bardzo zgodnie przyjęła dokument dotyczący naszej polityki zagranicznej i priorytetów polityki zagranicznej na 2019 roku - powiedział w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Podczas środowego posiedzenia rządu szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawił informację o założeniach polityki zagranicznej na 2019 r. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski debata w jedynce debata Polityka zagraniczna Polski Unia Europejska Jacek Czaputowicz kryzys w Unii Europejskiej

„Reformy UE mogą zostać odłożone na zawsze”

„Długi proces formowania rządu w Niemczech sprawił, że - wbrew oczekiwaniom - kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron nie mają na marcowy szczyt UE wspólnych propozycji reform Wspólnoty” – napisali w najnowszym wydaniu dziennikarze tygodnika „Spiegel”. Mówiła o tym w audycji Świat w Powiększeniu Aleksandra Rybińska (wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska kryzys w Unii Europejskiej Niemcy Francja Angela Merkel Emmanuel Macron Brexit

"Jak to się stało, że UE oddala się od swoich korzeni?"

- Moja książka ostrzega przed konkretnymi zjawiskami. Pokazuję w niej podobieństwa pomiędzy schyłkiem Republiki Rzymskiej a potencjalnym losem Unii Europejskiej, który może jej grozić – powiedział w audycji Konfrontacje Idei dr David Engels - belgijski historyk, profesor w Katedrze Historii Starożytnego Rzymu na Wolnym Uniwersytecie Brukselskim. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska kryzys w Unii Europejskiej Zdzisław Krasnodębski imigranci w Europie bezrobocie

Poseł PiS; zachowanie Róży Thun szkodzi Polsce

W piątek premier Mateusz Morawiecki spotka się na kolacji z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Zdaniem rzeczniczki KE Miny Andreew głównym tematem, jaki Juncker chce poruszać z nowym szefem polskiego rządu, będzie kwestia praworządności. W audycji Jeden Na Jednego komentarz Zbigniewa Gryglasa - posła PiS i wiceszefa Porozumienia Jarosława Gowina.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Gryglas Unia Europejska Komisja Europejska Jean Claude-Juncker reforma sądownictwa Róża Thun Prawo i Sprawiedliwość kryzys w Unii Europejskiej

"Nie kładłbym jeszcze do grobu projektu wspólnej Europy"

– Nie kładłbym jeszcze do grobu projektu, jakim jest wspólna Europa – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Wojnicki z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W Brukseli zakończył się szczyt Unii Europejskiej. Jednym z tematów podejmowanych przez przywódców krajów członkowskich była kwestia przyszłości Wspólnoty. Obrady szczytu podsumowaywała w PR24 nasza specjalna wysłanniczka Beata Płomecka.  
Zobacz więcej na temat:  Bruksela Unia Europejska Donald Tusk kryzys w Unii Europejskiej

Po szczycie w Tallinie. Rozmowy o reformie UE nabierają tempa

Coraz większego tempa nabierają rozmowy dotyczące reformy Unii Europejskiej. Kwestia zmian we Wspólnocie pojawiła się m.in. podczas nieformalnego szczytu cyfrowego w Estonii. W Magazynie Europejskim komentarz dra Przemysława Biskupa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Estonia Unia Europejska Beata Szydło Emmanuel Macron kryzys w Unii Europejskiej Francja tallin strefa euro

„Państwa tzw. Starej Unii próbują narzucić swoja wizję innym krajom”

Polska polityka zagraniczna przede wszystkim musi być spójna - powiedziała premier Beata Szydło podczas spotkania z ambasadorami RP. Podkreśliła, że rząd nigdy nie zgodzi się na Polexit, a mówienie o nim to działanie przeciw Polsce. Chcemy natomiast reformy UE - dodała. O naradzie premier Beaty Szydło z ambasadorami mówił w audycji Gorący Temat socjolog dr Ryszard Żółtaniecki z Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska kryzys w Unii Europejskiej Beata Szydło Polexit

"PiS nigdy nie chciało i nie chce wyprowadzać Polski z UE"

W czwartek jako gość specjalny prof. Piotr Gliński wygłosił przemówienie w panelu dyskusyjnym „Przyszłość Wspólnoty Europejskiej na fali eurosceptycyzmu”. Wicepremier poruszył szereg istotnych dla Europy zagadnień, związanych z przyszłością Unii, jej szansami i zagrożeniami po ubiegłorocznym Brexicie. Z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim rozmawiał w Polskim Radiu 24 Karol Tokarczyk (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Unia Europejska kryzys w Unii Europejskiej kryzys w strefie euro uchodźcy imigranci w Europie bezpieczeństwo energetyczne

"Rządowi polskiemu nie chodzi o wywoływanie awantury w UE"

- Płynięcie Polski w głównym nurcie, w momencie gdy Angela Merkel zapraszała imigrantów, doprowadziło do sytuacji, do której doprowadziło. Gdybyśmy wtedy bardzo stanowczym głosem powiedzieli, że to jest błąd i droga donikąd, gdyby Donald Tusk zwołał posiedzenie Rady Europejskiej to być może Europa tak daleko by nie zabrnęła. Niestety zabrnęła, bo m.in. rząd premier Ewy Kopacz siedział cicho – powiedział w programie 24 Pytania europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Odniósł się także do wyników referendum przeprowadzonego w podwarszawskim Legionowie dotyczącym planów przyłączenia gminy Legionowo do Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Zbigniew Kuźmiuk Prawo i Sprawiedliwość Unia Europejska Angela Merkel uchodźcy kryzys w Unii Europejskiej Niemcy imigranci w Europie Ewa Kopacz Legionowo

Unijni przywódcy za Europą dwóch prędkości

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu pod Paryżem opowiedzieli się za Unią Europejską różnych prędkości. Ma to pozwolić pewnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach. O Europie dwóch prędkości mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Aleksander Gubrynowicz z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Angela Merkel Francja Niemcy Włochy Hiszpania kryzys w Unii Europejskiej