Polskie Radio
Section05

KULTURA

Powstają dwie ekranizacje "Hrabiego Monte Christo". Renesans kina "płaszcza i szpady"?

Słynna powieść Aleksandra Dumasa (ojca) "Hrabia Monte Christo" cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników, ale również – filmowców. Właśnie powstają dwie kolejne ekranizacje. Jedna z nich, francuska, będzie filmem fabularnym, druga to włosko-francuski serial telewizyjny, chociaż w wersji angielskojęzycznej, gdyż obsada jest międzynarodowa, a producenci na pewno liczą na sprzedaż dzieła do różnych krajów.
Zobacz więcej na temat:  FILM Aleksander Dumas ekranizacja bille august Michał Żołądkowski Trójka

Jurij Andruchowycz na Festiwalu Przestrzeń Słowa. "Z radością przyjąłem zaproszenie"

Gościem III Festiwalu "Przestrzeń słowa" był w poniedziałek (16.10) Jurij Andruchowycz. - Byłem już w Sosnowcu w listopadzie 2021 roku. Na spotkaniu byli też wtedy ze mną przyjaciele muzycy z zespołu Karbido. Pamiętam, że wszystkim się podobało, i nam, i publiczności. Dlatego bardzo chętnie ponownie tu przyjechałem - mówił w Dwójce jeden z najbardziej uznanych współczesnych pisarzy ukraińskich.
Zobacz więcej na temat:  literatura Sosnowiec Dwójka Ukraina Dwójka Jurij Andruchowycz Festiwal Przestrzeń Słowa

Pałac w Miłosławiu. Niezwykłe kolekcje, wybitni goście

Pałac w Miłosławiu to jedna z najbardziej niezwykłych i ciekawych siedzib arystokracji w Wielkopolsce. – Jego właściciele, Mielżyńscy i Kościelscy, słynęli ze swojego patriotyzmu i pasji kolekcjonerskich, dzięki czemu ich pałac bardziej przypominał muzeum niż mieszkalną rezydencję – opowiadała Marta Piasecka, zapraszając na audycję poświęconą fascynującej historii polskich zamków i pałaców. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka zamki w Polsce Marta Piasecka Marek Gaworski turystyka

Dorota Kolak o swojej drodze do aktorstwa. "Byłam bardzo zdeterminowana" [WIDEO]

Aktorstwo dla Doroty Kolak było marzeniem, któremu towarzyszyła pewność, że nic innego nie chce w życiu robić. – Byłam siedemnastolatką i nagle pojawił się krach tych marzeń. Okazało się, że jest to niemożliwe – przyznaje aktorka, mówiąc o swojej wygranej walce z wadą wymowy, która wydawała się przekreślać marzenia o szkole aktorskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka TEATR Krzysztof Warlikowski

BohaterONy 2023. "Naród bez historii to nie naród" [ZOBACZ WIDEO]

Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich przyznano w czwartek (12.10) już po raz piąty. - Mam wielką radość, że pamiętacie o nas, że się spotykamy, że nareszcie czujemy, że jesteśmy doceniani. To bardzo piękne - mówił podczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Janusz Walendzik ps. Czarny, 92-letni powstaniec warszawski.
Zobacz więcej na temat:  BohaterON konkurs Powstanie Warszawskie Piotr Gliński gala Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego studio Lutosławskiego Dwójka kampania społeczna Martyna Szymczakowska

Prof. Michał Głowiński: wszędzie panowało straszne zakłamanie [POSŁUCHAJ]

- Maturę zdałem w roku pańskim 1951. Zrobiłem to dość młodo, nie miałem jeszcze 17 lat. Zdecydowałem, że pójdę na polonistykę. Zawsze interesowałem się literaturą, lubiłem czytać i sądziłem, że te studia właśnie na tym będą polegały - opowiadał w jednej z archiwalnych audycji profesor Michał Głowiński, znakomity literaturoznawca i językoznawca, historyk i teoretyk literatury i edytor. Pisarz zmarł 29 września br. w wieku 88 lat. W Dwójkowym cyklu przypomnieliśmy opowieści profesora nagrane w 1999 roku.
Zobacz więcej na temat:  Michał Głowiński Dwójka Dorota Gacek literatura

Największy polski komediopisarz w muzeum, czyli wystawa "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze"

W Muzeum Teatralnym otwarto wystawę "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze" poświęconą największemu polskiemu komediopisarzowi, a właściwie – sześciu pierwszym komediom z tzw. okresu lwowskiego, czyli z lat 1822-1835. Można na niej obejrzeć pamiątki związane z samym twórcą, ale także ze spektaklami i aktorami na przestrzeni wieków.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Aleksander Fredro wystawa komedia Muzeum Teatralne Michał Żołądkowski Trójka

Odbudowa Pałacu Saskiego. Wiemy, kto opracuje koncepcję architektoniczną

W siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. - Dla Warszawy to miejsce wręcz magiczne - mówił prezydent Andrzej Duda. Kto opracuje koncepcję odbudowy tych budynków?
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Piotr Gliński Sylwia Białek Pałac Saski Pałac Brühla Jan Edmund Kowalski

Minister Gliński: musimy wygrać wybory i kontynuować naszą pracę w kulturze

- Muzeum Historii Polski jest ogromne, bo Polska jest wielka i potrzebuje takich instytucji. Musimy wygrać wybory i kontynuować naszą pracę w kulturze, tak jak odbudowę Pałacu Saskiego, którą rozpoczął już Lech Kaczyński, ale Hanna Gronkiewicz-Waltz ją zasypała - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Piotr Gliński PiS polityka Beata Michniewicz Muzeum Historii Polski HISTORIA

Festiwal Rymkiewiczowski - pierwsza edycja pełna odniesień do romantyzmu

- Pomysł festiwalu raczej polega nie na ukazaniu twórczości, lecz motywów Rymkiewiczowskich. Ta pierwsza edycja odnosi się do niedawnego Roku Romantyzmu i kilku okrągłych rocznic Mickiewiczowskich. "Dziady, upiory, przodkowie" to nasze hasło przewodnie - mówił w Dwójce Mariusz Cieślik, kurator Festiwalu Rymkiewiczowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz Mariusz Cieślik Roch Siciński Dwójka