Polskie Radio
Section05

KULTURA

125 lat temu urodził się Aleksander Żabczyński - amant przedwojennego kina

24 lipca 1900 roku urodził się aktor Aleksander Żabczyński. Wystąpił w ponad stu przedstawieniach, zagrał w 26 filmach m.in.: "Manewry miłosne", "Ada! To nie wypada!" czy "Zapomniana melodia". Widzowie pokochali go zwłaszcza za role w komediach muzycznych, m.in.: "Pani minister tańczy", "Jadzia" czy "Sportowiec mimo woli". Wykreował typ amanta, który świetnie śpiewa i doskonale tańczy. Wylansował wiele przebojów, w tym: "Całuję twoją dłoń, madame", "Powróćmy jak za dawnych lat", "Nie kochać w taką noc to grzech".
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Żabczyński kino FILM

Mistrz Mowy Polskiej. Nominowana Anna Lisiecka: czuję się majstrem w tym zawodzie

W tym roku przypada jubileuszowa, 25. edycja plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej. W gronie nominowanych znalazła się uznana dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia Anna Lisiecka. – My w radiu jesteśmy skromni, jak mawiała Teresa Budzisz-Krzyżanowska, i to jest dobra cecha. Jesteśmy bez obrazu, skoncentrowani na odpowiedziach naszych gości i tkaniu audycji z ich wypowiedzi – mówiła w rozmowie z Marią Czok.
Zobacz więcej na temat:  Anna Lisiecka Mistrz Mowy Polskiej Maria Czok polszczyzna język polski Dwójka

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Hamlet, duchy i teatr przyszłości

Dziewięć premier, siedemnaście spektakli, trzy konkursy i dziesiątki wydarzeń towarzyszących - tegoroczny Festiwal Szekspirowski w Gdańsku zapowiada się imponująco. Jego hasło przewodnie, zaczerpnięte z "Hamleta" - "Słowa, słowa, słowa" - brzmi dziś jak diagnoza naszych czasów. W świecie przeładowanym komunikatami organizatorzy zachęcają, by na nowo przyjrzeć się słowom, ich sile i znaczeniu.
Zobacz więcej na temat:  festiwal szekspirowski Teatr Szekspirowski w Gdańsku Monika Zając agata grenda spektakl Dwójka

"Rozbieranie ze snu. Daniel Rycharski i Władysław Hasior". Zrozumieć polską wieś

- Na tej wystawie generalnie zajmujemy się rozbieraniem różnych mitów. Mitów narodowych, mitów związanych z pochodzeniem. Jednym z tych obecnie funkcjonujących jest mit chłopskich korzeni polskiego społeczeństwa - mówił w Dwójce artysta wizualny Daniel Rycharski o wystawie prezentującej prace jego i Władysława Hasiora, którą można oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Hasior wystawa Małgorzata Frymus Szczecin SZTUKA Dwójka Daniel Rychalski

"Klub Trójki". Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: to już 50 lat  

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (wcześniej w Gdańsku), to najważniejszy i najbardziej prestiżowy festiwal filmowy w kraju. W tym roku świętuje 50-lecie istnienia, chociaż, co może zaskakiwać, nie jest najstarszą tego typu imprezą w kraju.
Zobacz więcej na temat:  FILM Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni Ewa Braun Joanna Łapińska Ryszard Jaźwiński Trójka Klub Trójki

"Królestwo" Michała Ciechomskiego. Filmowa opowieść o przynależności i przemocy

"Królestwo" to debiut reżyserski Michała Ciechomskiego. Jest opowieścią o potrzebie tożsamości i przynależności, nawet toksycznej. Inspirację do pracy artysta czerpał z rozmów z członkami skrajnie prawicowych organizacji. - To film, który w sposób artystyczny opowiada o rzeczach, które dzieją się w tym kraju na naszych oczach - opowiada w Dwójce reżyser.  
Zobacz więcej na temat:  Nowe Horyzonty Poranek Dwójki Marcin Pesta Dwójka Studio Munka Stowarzyszenie Filmowców Polskich Michał Ciechomski kino film polski

Archiwum Ringelbluma. Kronika życia i zagłady w warszawskim getcie

"Radość soboty. Archiwum życia i śmierci" to książka o ludziach, którzy zamiast broni wybrali słowo. Marta Grzywacz w poruszającym reportażu oddaje głos członkom grupy Oneg Szabat - żydowskim archiwistom warszawskiego getta, którzy mimo grozy codzienności dokumentowali życie, śmierć i nadzieję. Ich cicha praca miała jeden cel: ocalić pamięć i tożsamość narodu zagrożonego zagładą. - Myślę, że nawet 90 procent tego, co dzisiaj wiemy, zawdzięczamy archiwistom Oneg Szabat - mówiła w Dwójce autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  Archiwum Ringelbluma Monika Zając Marta Grzywacz Emanuel Ringelblum Dwójka

Nie masz planów na weekend? Kampania MKiDN "Odwiedź kulturę na wakacjach"

Polska jest pełna wyjątkowych miejsc i tradycji. Setki wydarzeń kulturalnych, spotkania autorskie, wernisaże, półkolonie i warsztaty – to tylko część wakacyjnej oferty, jaką przygotowały instytucje kultury. Dzięki wyszukiwarce przygotowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego można łatwo sprawdzić, co dzieje się w wybranym terminie, w wybranej instytucji lub regionie. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Anna Ruszczyńska Ula Kaczyńska Marcin Wojciechowski

Sam Jackson na czele Promsów. Połączenie tradycji i nowoczesności

BBC Proms to brytyjski festiwal, który udowadnia, że muzykę klasyczną można promować z rozmachem, ale bez zadęcia. Od dekad stanowi szeroko otwarte drzwi do pozornie elitarnego świata. Tegoroczna edycja to 86 koncertów. 72 z nich odbędą się w londyńskiej Royal Albert Hall. Wśród artystów, którzy wystąpią podczas koncertów, znajdą się m.in. znakomici pianiści Yunchan Lim i András Schiff, a także wybitne skrzypaczki Hilary Hahn i Janine Jansen.
Zobacz więcej na temat:  bbc proms BBC muzyka klasyczna Michał Dębski Sam Jackson

"Variety" serial o świecie k-popu. Son Ye-jin i Jo Yu-ri w rolach głównych

Po swojej roli - gracza 222 - w serialu "Squid Game" Jo Yu-ri została okrzyknięta jedną z najbardziej obiecujących koreańskich aktorek młodego pokolenia. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie ją zobaczymy w nowej produkcji Netflixa - "Variety" o ciemniej stronie k-popowego świata. Na ekranie towarzyszyć jej będzie Son Ye-jin znana m.in. z serialu "Crash Landing on You". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka serial netflix Korea Południowa kpop kino azjatyckie