Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Kwadratura kultury". Polskie kino wojenne w okresie PRL

- "Kolumbowie" są filmem wyjątkowym też ze względu na samego Janusza Morgensterna. On sam podkreślał, że te swoje filmy wojenne traktował jako rodzaj zobowiązania, długu spłacanego tym rówieśnikom, którzy walczyli - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Wajda. W audycji "Kwadratura kultury" rozmawiano o polskim kinie wojennym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Monika Małkowska FILM II wojna światowa Powstanie Warszawskie Janusz Morgenstern

Cień jaskółki. Dziecięce wspomnienia z Pińska

W dokumentalnej audycji o swoim dzieciństwie opowiadali zmarły w 2015 roku pisarz Zdzisław Romanowski, autor opartej na wspomnieniach powieści "Cień jaskółki" oraz mieszkający w Pińsku do 1945 roku Kazimierz Gloc. Przywołali oni zapamiętane sprzed wojny obrazy i wojenne epizody, a z ich wspomnień wyłoniła się tragiczna historia kresowego miasteczka.
Zobacz więcej na temat:  Pińsk II wojna światowa Aleksandra Łapkiewicz HISTORIA

Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu

Prezentacja zabytkowych eksponatów pochodzących z manufaktury w Miśni to zbiór naczyń i dekoracyjnych figur wystawionych w zachodnim skrzydle Zamku. Do najcenniejszych okazów należą barokowe zastawy z czasów saskich. Heraldyczną dekorację nosi także wyjątkowe polonicum - naczynia z serwisu podarowanego przez Augusta III francuskiej królowej Marii Leszczyńskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski barok Wawel Katarzyna Jankowska

Rozpoczął się 44. FPFF w Gdyni. "Obywatel Jones" filmem otwarcia

Uroczysty pokaz filmu Agnieszki Holland "Obywatel Jones", zakwalifikowanego do Konkursu Głównego, otworzył 16 września roku 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Uczestnicy ceremonii w Teatrze Muzycznym w Gdyni premierowo zobaczyli również "Powrót birbanta", czyli rekonstrukcję obrazu uznawanego za pierwszy polski film fabularny.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni FILM Joanna Sławińska Borys Szyc Maria Dębska

"Hrabina". Inauguracja sezonu w zgodzie z tradycją

- Kontynuując zapoczątkowaną przez dyrektor Dwójki Małgorzatę Małaszko-Stasiewicz tradycję inaugurowania sezonu Orkiestry Polskiego Radia utworem wokalno-instrumentalnym, w tym roku rozpoczęliśmy sezon koncertowym, aczkolwiek inscenizowanym, wykonaniem opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrektor orkiestry.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Stanisław Moniuszko MUZYKA opera Beata Stylińska

Paolo Sorrentino: interesuje mnie estetyka świata Kościoła

- Nie chodzi o piękno kościołów, to znamy. Mówię o wnętrzach biur, zakrystii, plebanii. Jest zwykle kilka elementów, które charakteryzują tę estetykę. Pokoje są urządzone minimalistycznie, wyposażone są w pięć najpotrzebniejszych rzeczy, np. jedno łóżko, jeden krzyż. Pozostałe rzeczy są ukryte i to był początek mojego myślenia o serialu - mówił w Dwójce włoski reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Paolo Sorrentino FILM kino festiwal filmowy Wenecja Beata Kwiatkowska John Malkovich

Jan Ptaszyn Wróblewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych!

– Dobrze, że ta tradycja wróciła. Była próba zakorzenienia jej 11 lat temu, co prawda została przerwana, ale do niej powróciliśmy. Myślę, że będziemy przyznawać tę nagrodę dorocznie – mówił wiceminister kultury, Jarosław Sellin po rozdaniu Nagród Mediów Publicznych, które miało miejsce 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Nagrody Mediów Publicznych 2019 Jan Ptaszyn Wróblewski Jarosław Marek Rymkiewicz Sylwia Białek Joanna Wnuk-Nazarowa Krzysztof Masłoń Marcin Łukawski